4 diety, které vás můžou zabít! Opravdu?
Autor: Pavel Vacek
29. 10. 2021
Při brouzdání netem jsem narazil na děsivý titulek „4 nejhorší diety: Co ti při nich hrozí? Leckdy jde o život!“ zveřejněný na stránce, která „ženám rozumí“. Šlo o typickou záležitost jako je Žena a život a tak podobně. Čili plátek, který nacházím pravidelně u mé matky, ačkoliv ta se pokaždé dušuje, že ho jaktěživ nečetla. Což je legrační, ale jen do chvíle, kdy jsem zjistil, že těmi bestiálními dietami jsou nám dobře známé sacharidové vlny, ketogenní dieta atd… No není pak divu, že na mladá děvčata usilující o redukci svých proporcí nastoupí jejich kypré matky a babičky s tím, že si zničí život a zdraví, protože si to teď právě přečetly. A co je psáno, to je dáno a basta.
Takže teď je načase dodat zase trochu munice protistraně. Proto přetiskuji původní článek a pod ním svůj názor, proč je to celé pitomost.
Hubnout chceme všechny a samozřejmě ideální dieta je ta, při které se nemusíš omezovat a zároveň hubneš. Jenže to, bohužel, nefunguje. A tak vyhledáváme diety, které jsou nejen dlouhodobě nefunkční, ale hlavně leckdy i životu nebezpečné. Tady máš čtyři nejhorší diety i jejich následky.
1. Šílená dieta - Ketogenní dieta
Jedná se o tzv. bílkovinnou dietu. Budeš totiž jíst veskrze samé bílkoviny a omezíš sacharidy na minimum. Tělo se tak dostane do fáze „ketózy“, kdy organismus díky nedostatku cukrů začne spalovat tuky. Zní to sice dobře, zvláště pokud trpíš nadváhou, ale ketóza rozhodně není stav nijak příznivý pro tělo, je stavem nouze. V tomto stavu nouze opravdu kila jdou dolů a to i velmi rychle, ale zejména odvodněním způsobeným nepřirozeně nízkým příjmem sacharidů.
Co ti při ní hrozí?
Předně se připrav na permanentní únavu. Ta se stane tvým nejlepším kamarádem a rozhodně si v době, kdy se do této diety pustíš, neplánuj žádnou sportovní aktivitu. Jednoduše to nezvládneš. Co tě asi nepotěší je také to, že i přes vyšší příjem bílkovin klesá podíl svalové hmoty, tělo ztrácí aktivní tělesnou hmotu, čímž se snižuje bazální metabolismus. Po skončení diety je jen málokdo schopen postupně navyšovat příjem sacharidů (pečiva, příloh, ovoce), většina lidí se na tyto potraviny doslova vrhne, protože si je museli dlouho odpírat, a hádej, kdo vyhrává na celé čáře, no jasně, že kámoš jojo efekt. Zatímco při dietě si shodila aktivní svalovou hmotu, při jojo efektu nabíráš zpátky jen tuk. Zpomalí se ti metabolismus a každá další dieta bude horší a horší.
Co je blábol a co je pravda:
Opravdovou perlu najdeme hned ve větě, která říká, že hubnete díky odvodnění způsobené nedostatkem sacharidů. Ano, sacharidy vážou na sebe vodu, ale tu vodu v těle drží především podkožní tuk. Proto, když jsou kulturisté málo vyrýsovaní, mají v podkoží tuk, zadržují tenký film vody i při skutečně výrazné manipulaci s vodou. Celý princip Ketogenní diety spočívá v tom, že tělo čerpá energii z tuků a bílkovin, což je pro něj energeticky mnohem náročnější, než příjem energie ze sacharidů. Když to řeknu jednodušeji na příkladu, tělo musí na tuto přeměnu vynaložit 10 kalorií, aby vydolovalo 8 kalorií z jídla na svůj provoz a zbylé 2 kalorie si musí vypůjčit z tukových zásob. Důvod, proč někdo vyhledává Ketogenní dietu, je právě v mírném zpomalení metabolismu, resp. většímu nasycení z méně četných porcí jídla, kdy člověk tolik netrpí hlady jako u jiných typů diet a navíc si poněkud více pochutná, neboť tučnější strava je přeci jen lahodnější než suchá bez špetky tuku. Čili, co je zde prezentováno jako čiré zlo, je právě výhodou Ketogenních diet, které jsou do určitého momentu skutečně velmi účinné. Zároveň netuším, jak to autorka myslela s úbytkem svalové hmoty, ale Ketogenní dieta je naopak mnohem přívětivější k udržení svalové hmoty než ostatní diety. Samozřejmě za předpokladu, že cvičíte. Takže je možné, že s touhle šokující možností původní článek asi nepočítá.
2. Šílená dieta - Sacharidové vlny
Tato dieta se stala hitem snad přes noc. O co jde? Zjednodušeně řečeno jde o to, že každý den přijímáš jiné množství sacharidů, přičemž tělo tak trochu šokuješ a mateš a ono je nuceno udržovat metabolismus stále aktivní. Navíc při této dietě dostáváš do těla dostatečné množství bílkovin, takže neztrácíš svalovou hmotu. Možná i proto jí propadli hromadně všichni vyznavači kulturistiky. Co tě může odradit, je počítání sacharidů až do zblbnutí. Musíš se naučit číst etikety.
Co ti při ní hrozí?
Při výrazném snížení příjmu sacharidů ve stravě se dostavuje silná únava, při vyšším příjmu sacharidů zase může docházet k neúměrně vysokému zvýšení hladiny cukru po jídle, což obecně provokuje zánětlivé mechanismy v organismu. V případě, že máš problémy s výkyvy hladiny cukru v krvi, by měla být tato dieta pro tebe tabu. Mohlo by totiž snadno dojít k nevolnosti, závratím nebo hypoglykemii. Pokud chceš držet sacharidové vlny, měla by sis je nechat vypracovat přímo na míru odborníkem. Pokud se do nich pustíš s nějakou třicetidenní výzvou, pak si můžeš i zničit zdraví. Při špatně nastavené dietě totiž dochází k rozhození metabolismu, což může mít velmi vážné důsledky pro tvé zdraví.
Co je blábol a co pravda:
Pokud jste četli pozorně předchozí hrozbu, zaznamenali jste informaci, že při příjmu zvýšeného množství bílkovin u Ketogenní diety vám spadnou svaly, kdežto u nižšího příjmu bílkovin v sacharidových vlnách nikoliv. To si lze vysvětlit jedině tím, že autorka byla v době psaní textu na silných antidepresivech. Ale což, to je detail. Sacharidové vlny „jsou zlé, protože dochází k rozhození metabolismu“. No o to právě jde. Princip sacharidových vln spočívá v intenzivní stimulaci metabolismu s cílem našponovat jeho rychlost na maximum. Pak totiž budete jíst k prasknutí a přesto hubnout. Ale nebojte se, nejde to do nekonečna a taky se to dá velice snadno regulovat. Stačí postupně přidávat tuky a „zakázané potraviny“ a později docílíte toho, že váš stravovací režim bude relativně volný, ale zaručí vám štíhlou linii.
Pravda je ta, že ve dnech s nízkými cukry budete unavení. Pravda je taky to, že diabetici by nízké sacharidové vlny rozhodně držet neměli. Ale to je asi tak všechno. To, že sacharidové vlny v nejrůznějších modifikacích používá většina lidí věnujících se fitness nebo kulturistice (jak správně autorka poznamenala), svědčí o tom, jak účinná a relativně dobře zvládnutelná tato dieta je.
3. Šílená dieta - Intermitentní hladovění
Co si pod tímhle šíleným pojmem představit? Jde o hubnutí pomocí přerušovaného hladovění, kdy se střídá fáze příjmu potravy s fází, kdy žádnou energii, ani potravu nepřijímáš. Nejprve začneš s hladověním pouze jeden den, pak dva, tři a někteří dospěli až k 6ti týdennímu hladovějícímu programu! Je ti docela jistě jasné, že tohle žádný rozumný člověk, který potřebuje energii na běžný život, nemůže zvládnout.
Co ti při ní hrozí?
Tady už jde v případě špatného načasování a netrénování organismu doslova o život. Zpočátku tvé tělo funguje normálně, bez výraznějších změn. Po zhruba třech dnech se dostaví pocit únavy, slabosti i nevolnosti. Počítat musíš také s pocity chladu, bolestí hlavy, nebo závratěmi. Údajně po překonání 10. dne hladovění se pak nálada zlepší, získáš dostatek energie a vůbec se cítíš jako znovuzrozená, přiznáváme bez mučení, že to jsme prostě nezvládli. Největší hrozbou je pak samotný návrat k normální stravě. Pokud se pustíš do jídla hlava nehlava, pak si zaděláš na pořádné zdravotní problémy, dokonce může jít o život. Stejně dlouhou dobu, co jsi hladověla, musíš držet tzv. návratovou dietu, při níž začínáš nejprve s příjmem šťáv, potom lehkých pokrmů a velmi pozvolna se navracíš k normální stravě. V opačném případě ti hrozí průjmy, křeče, šílené bolesti břicha.
Uff, za nás jednodenní půst ano, delší dobu děkujeme, nechceme!
Co je pravda a co blábol:
Tady bychom se konečně mohli shodnout. Ani já nevidím na dlouhotrvajícím hladovění nic pozitivního. Trochu se to přibližuje systému Warrior Diet, které ale borci paradoxně používají na přibrání a růst svalové hmoty.
Pět dní jez všechno, dva dny se hlídej, radí dieta 5:2. Během dnů, kdy se budeš ve stravě omezovat, by tvůj příjem energií neměl přesáhnout 500 kilokalorií za den a slibovaným váhovým úbytkem by měl být necelý půl kilogram za každý den.
Co ti při ní hrozí?
Při nepravidelném stravování dochází ke zpomalení metabolismu. Pokud řešíš problémy jídlem, pak se u tebe díky této dietě zvyšuje riziko rozvoje záchvatovitého přejídání. Můžeš se cítit unavená, nesoustředěná, ve stresu, trápit tě mohou výkyvy hladiny cukru, bolesti hlavy. Největší hrozbou této diety jsou však mentální poruchy příjmu potravy.
Co je pravda a co blábol.
Tady je zjevné, že autorka prostě nepochopila princip sacharidových vln. Tohle je totiž úplně to samé. Jenom se nepracuje se sacharidy každý den, ale 5 dní se drží nízko a dva dny vysoko. Protože se jednoduše každý přežere. Toto běžně používají kulturisté, kdy se 5- 6 dní drží a pak „zkolabují“ pod horou obalů z McDonalda. Vžilo se pro to pojmenování Prasečí den, čili Prasečák. A proč se to tedy vlastně dělá? Inu, jde opět o nám již dobře známou stimulaci metabolismu. Pokud 5 dní máte omezený příjem energie, tělo v zásobárnách tuku zavelí šetřit energií, zpomalit metabolismus a tím pádem se přestane hubnout i při nízkém kalorickém příjmu. Jenže pak přijde smršť kalorií, tělo si řekne konec krize, přestaneme škudlit s energií, metabolismus pusťte na plný ceres. A zase hubnete. Jediné, s čím bych souhlasil, je to, že 500 kalorií na den je moc málo a úbytek půl kila denně strašně moc. Takže jen přidejte na jídle a je to OK.
Závěrem chci říct, že se všemi odstavci line hořekování nad tím, že budete unavení, že se sem tam budete mít hlad a že když se na to nekontrolovatelně vykašlete, budete sádelnatí víc než předtím. Ano, to je bezesporu pravda. Vyžrat se, je totiž relativně zábavné, dát to zpátky zase do kupy už méně. Je to stejné jako s dluhy. Napůjčovat si prachy a pak je roztočit je bezesporu příjemnější a méně bolestivé než to splácet zpátky. Jenže kdyby ta štíhlá linie a pevné tělo byla tak jednoduchá věc, měl by ho každý. A to nemá. Takže pokud chcete vypadat jak vaše oblíbené fitnessky, připravte se na trochu toho sebeobětování. Pokud to celé snažení pojmete jako změnu životního stylu, máte napůl vyhráno. Jasně, znamená to pravidelnou aktivitu, konzumování správných jídel a pevný řád do konce života. Jenže to, co se vám teď zdá jako nevýhoda, je obrovský benefit do života, který oceníte již velmi brzy. Žádná dieta na světě nedokáže zakonzervovat formu na věky. Dieta je stav, kdy se do formy dostanete a pak ji volnějším režimem udržujete. To ale neznamená, že skončíte s rýží a nastoupíte na chlupaté knedle. Jím rýži už 20 let a ano, autorka má pravdu, vykašlat se na to, vyroste mi pupek a obroste mě mech. Ale proč bych to měl proboha dělat? Co mi kdo nabídne lepšího? Čumění na Ordinaci v Růžové zahradě? Ne, díky, radši fitko a rýži. A takhle to bude časem i u vás … :-)