5 bodů jak restarovat vaší fitness cestu

Autor: Dušan Synek

 

Rozhodli jste se do toho zase praštit a začít od začátku? Parádní. Hledáte nějakou cestu, jak si vytvořit návyky, který budou přetrvávat a stanou se vaší součástí? Taky prima, protože by zrovna tenhle článek mohl být to pravý ořechový.

Ať už je to váš první restart, nebo dvacátejpátej, je to úplně jedno. Z nějakýho důvodu jste se rozhodli se sebou začít něco dělat, což je chválihodný a já doufám, že vám těchle pár bodů pomůže v tom, abyste u toho už zůstali. Podělím se s váma o strategii, která už pár lidem v mým okolí pomohla a doufám, že pomůže i vám.

  

Proč je v cajku začít znovu?
Opravdu chcete začít znovu, dodržovat nějakej řád, rutinu, nebo máte určitej cíl? Vítejte v klubu. Říká se tomu „být člověk“ a je nás tady cca 8 miliard, statisticky řečeno… PŘEVÁŽNÁ většina lidí už zanevřela na předsevzetí, který si na nový rok dala. A není divu. Změna chování je totiž složitej proces.
Všichni začínáme s nějakou nadějí a sníme o tom, čeho všeho dosáhneme, ale potom dostaneme tu hnusnou facku, který se říká „realita“. Potom si uvědomíme, že jsme si možná zvolily špatný cíle, nebo že jsme si toho naservírovali až moc.

Já třeba o životě rád uvažuju jako o videohře. Pro mě to znamená, že se budu muset smířit s tím, že budu čelit výzvám. Určitě ty výzvy nedám na první dobrou a spadnu na držku = začnu znovu. To je ten fakt, kterej dělá hru „zábavnou“ aspoň já si to myslím. Jak se říká: Úspěch se pohybuje od neúspěchu k neúspěchu bez ztráty nadšení. Takže vám gratuluju, že jste si konečně našli strategii, která pro vás ZATÍM nefunguje. Tak s tím jdem něco udělat! Prvním krokem je…

  

První krok: odpusťte si
Častokrát jsme svoji vlastní největší kritici a nejhorší nepřátelé. Pokud se sekneme na nějakém úkolu, nebo cíli, tak naše hlava hodně rychle upozorní na všechny věci, který jsme udělali špatně, nebo jak jsme to podělali. Zanadáváme si, nebo se odsoudíme za to, že nemáme dostatek disciplíny. Jenže je tady další možnost, jak nad tím uvažovat:
- třeba jste objevili strategii, nebo taktiku, která nevyhovuje zrovna vám. Pro příklad tady uvedu keto dietu. Vaše kamarádky vám řekly, že narazily na keto dietu. Viděly to na netu, dočetly se o tom něco, zjistily si něco, zkusily a… ono jim to funguje. Co uděláte vy? Zkusíte to taky, protože když to funguje jim, tak vám bude určitě taky. Jenže výsledkem toho je, že se cejtíte pod psa, nedokážete normálně fungovat a váha se vám stejně nehejbe, protože to prostě nevydržíte a jakmile přijdete domů po dlouhém dni, tak máte chutě na sladké a ten kalorický deficit stejně doženete.

Je pro vás vaše dieta vhodná? A jste vy vhodní pro dietu?

Zacházejte s tím hlasem ve vaší hlavě jako se spolubydlícím. Oba jste v jedné hlavě. Jen proto, že si náš mozek něco myslí ještě neznamená, že je to pravda. Rád si vzpomenu na mýho spolužáka, kterej sice o něčem mluvil, ale kolikrát neměl ani ponětí, co mele. Tak tohle je ten stejnej příklad.

Je taky dost možný, že strategie, nebo taktika, kterou jste použili, je pořád validní a účinná, jenom v jiným kontextu. Uvedu příklad: Rozhodli jste se shodit nějaký kilo a rozhodli jste se, že začnete počítat kalorie, jenže vám to nějakým způsobem nefunguje. To nutně neznamená, že tuhle taktiku musíte zahodit a už se k ní nevracet. Měli byste přijít na to, proč ta strategie nesedla ZROVNA TEĎ – takže se z toho můžete poučit.

Teďka v tenhle okamžik ten článek čtete, což znamená, že se snažíte se svým životem něco udělat a zkvalitnit ho. Našli jste nový metody, který vám nefungujou, ale i přesto jste se rozhodli to zkusit znovu? Jen tak dál, bude to mít smysl!

    

Druhý krok: Zeptejte se, co bylo špatně

Provedli jste nějaký experimenty se svým cílem pro tenhle rok a nedosáhli jste výsledků, kterých jste očekávali? Za sebe říkám, že to není vůbec špatná okolnost, ba naopak. Jako spousta jinejch experimentů… prostě to tak je. Měli jste nějakou hypotézu, že se budete držet takového tréninkového plánu a takového jídelníčku, bohužel… ta hypotéza se ukázala jako nepravdivá. Možná si myslíte, že je to špatně, jenže já vás vyvedu z omylu. Je to informace, se kterou můžete dál pracovat.

Jdem si zkusit napsat, co váš experiment obsahoval:
Čeho jste se pokoušeli dosáhnout:
- Budu běhat každej den alespoň 5km
- Budu dodržovat striktně paleo-dietu
- Znovu ožiju z popela a vzplanu jako fénix

Dieta vs pohybová aktivita. Co je efektivnější pro spalování tuků?

Když na to koukneme, tak je to výčet věcí, který se vám nepovedli zrovna teď.
Moje vsuvka – za tu dobu co se fitness věnuju, jsem narazil na bambilion lidí a naučil jsem se od nich opravdu hodně věcí. Nechte mě hádat… váš experiment nevyšel protože:

1) Váš cíl byl postavený na romantizovaném pohledu na život
Život je chaos a každý z nás má spoustu povinností. Očekáváme, že budeme mít naprosto parádní scénář, kde všechno půjde jako po másle. Naše děti nebudou nemocný, práce nám bude odsejpat, takže žádný přesčasy atd… No a v okamžiku, kdy si stanovíme nějaký očekávání a jsme odhodlaní se plně věnovat tomu plánu, který jsme si stanovili, stačí nám jeden den! Jeden jediný den, kdy se něco nepovede podle plánu a už nám to dokáže zruinovat celej proces. Na štěstí John Steinbeck řekl: „teď nemusíte být perfektní, můžete být dobří.“ Být perfektní je past sám na sebe. Proto je mnohem lepší a efektivnější se zaměřit na dlouhodobý proces být dobrý a udržet si ho než být po krátkou dobu perfektní. Potřebujeme plán, který bude pasovat do toho našeho chaotickýho života. Protože v životě je to všechno nevyzpytatelný a překvapení na nás čekají na každým rohu. Perfektní život neexistuje, alespoň ne pro běžnou populaci.

2) Zkusili jste změnit všechno najednou
- Váš cíl bylo denně sníst 1800kcal, namísto klasických 2500kcal
- Snažili jste se běhat 7 dní v týdnu
- Rozhodli jste se, že začnete každý večer číst 15 stránek z knihy (doposud jste nečetli vůbec)

Namísto toho, abychom změnili všechno najednou, nebo nic, co kdybychom změnili jen něco málo? Nikdy nedokážeme zvládnout všechno najednou. Jako v té videohře. Taky nepůjdete na začátku hry mlátit 100 draků, ne? Potřebujeme se zaměřit na jeden cíl, který je na našem levlu a soustředit se na něj. Jak budeme zkušenější a silnější, můžeme si dovolit zaměřit se na vícero cílů. Tak se zkusme zaměřit na jednu věc a dodržovat jí. Lepší se zaměřit na jednu věc a dodržovat jí, než toho zkoušet víc najednou a stejně končit na stejném místě, kde jste začínali – nikde.

  

Třetí krok: Změňte ve svém experimentu proměnnou
Čtete tenhle článek a jste na tomhle blogu, na téhle stránce. Tak věřím, že jste tady za účelem buď redukovat tuk, budovat svaly, nebo se celkově hodit do formy. Abychom se vyhnuli stejným výsledkům, potřebujeme změnit proměnné. Pro váš další pokus experimentu zvažte jedno, z níž uvedených:

1) Změňte pořadí cviků, nebo cviky samotný
Užili jste si cvik, nebo aktivitu, kterou jste zkoušeli? Pokud jste zjistili, že vás nebaví běhaní, tak pecka… víc už to nedělejte. „Cvičení je nuda“ tak si vyberte něco, co je zábavný a baví vás to.
Snažili jste se cvičit 5x týdně alespoň 60 minut? Co kdybyste to zkusili 3x v týdnu na 30-45 minut, ať si zažijete nějakej návyk a potom to jen přikrmovat a přidávat na obtížnosti?

2) Zkuste spíš změnit, než přidávat
Přidávat nový cvik, nebo návyk do vašeho už tak nabitého programu je sakra výzva. To samý ale platí pro další restrikci kalorií ve vaší dietě, který vedou k tomu, že budete hladoví a naštvaní.

  

Namísto toho zkuste tohle: MĚŇTE. Tady jsou 3 příklady:
- Udělejte výměnu nezdravého jídla za to zdravé. Dovolím si tvrdit, že váš vzhled se odráží z 90 % na vašem jídelníčku. Pokud teda neděláte vrcholně cross-fit, nebo bojový sport, kde ti jedinci makají natolik, že musí tu energii „dojíst“ i z těch nekvalitních zdrojů a pořád vypadají skvěle. Zkuste vyměnit hranolky za zeleninu (alespoň 2x do týdne). Vyměňte slazené nápoje za dietní, nebo vodu. Nebo jednoduše změňte 3x do týdně snídani za něco zdravého (a ne, #Mojeovesna, teda ovesný směsi s ořechy a ovocem to fakt nejsou, protože kaloricky to vyjde stejně).
- Kombinujte aktivity, které vás baví s tím, co víte, že máte rádi. Poslouchejte audioknihu, nebo podcast při chůzi, nebo běhu. Běžte se projít s kamarádem. Sedněte si s někým na kolo a jeďte na točenou kofolu.
- Dělejte vědomě jednu aktivitu denně. Třeba meditace je skvělá k tomu, abychom si uvědomili přítomnost s soustředili se. Pro někoho sedět na jednom místě po nějakou dobu ale může být náročný a zdlouhavý. Zkuste si třeba uvědomit přítomný okamžik v průběhu čištění zubů, nebo umývání nádobí. Nebo při věšení prádla. Jo, může to znít trochu sci-fi, ale opravdu to zkuste.

Jak na to tak koukám, ten článek začíná být dlouhej jako tejden před vejplatou. Ty další dva kroky bych nechal na další článek, ať u toho neprosedíte židli. Takže pokračování v dalším článku.

Produkty související s článkem: