Dušan Synek

Dušan Synek o sobě: studuji Střední zdravotnickou školu v Chebu, konkrétně obor: Masér, sportovní a rekondiční. V tomto oboru se zabýváme svalovými formacemi (funkce svalu, protažení svalu, výživa svalu, poranění svalu, a jiné...), dále posturou, stravovacími návyky, různé funkční problematiky a podobně. Tudíž i tento obor přidává mému koníčku a zároveň životnímu stylu patřičný nádech informací, které mé znalosti obohacují. Co se týče fitness, všechny mnou popisované informace mám sám na sobě vyzkoušené.

Flexibilní dieta (stravování)

Pod tím pojmem se toho skrývá trošku víc, ale jedná se o to samé. Ať už je to: flexibilní stravování, IIFYM (if it fits your macros – pokud vám to sedí do makroživin), CICO (calories in x calories out – kalorie přijaté x kalorie spálené). Jaký název si vyberete je bambán, ale jedná se o to samé. Cílem je přijímat méně kalorií. Jinak řečeno… musíte spálit víc, než přijmete. Akorát je tu jedno velké ALE...

Buďte větší, silnější a lepší kvůli používání cvičebního tempa

Dostali jste se do bodu, ve kterém už nejste schopni se zlepšit a mít nějaký progres? Ani silové, ani svalové přírůstky a začínáte z toho být na palici? Nebo už máte v pažbě nějaký ten zářez v podobě odcvičeného roku a hledáte změnu, která by vám vlila krev do žil a nějak vám ten trénink obohatila? Pokud jste alespoň na jednu z těch výš položených otázek odpověděli ano, tak by tenhle článek mohl být právě pro vás. 

Proč zvolit chůzi jako to nejlepší cardio?

Pokud cvičíme, věnujeme se tréninku, nebo sportujeme jakoukoli jinou cestou, tak chůze je snad nejlehčí cesta, kterou můžeme dosáhnout zkvalitnění estetiky (a kondice) bez jakéhokoli zásahu do sportovního výkonu, nebo omezení svalových přírůstků.

Proč je Carnitin fajn. (a zapomeňte na pálení tuků)

Co tak asi 95% celkové populace napadne, když slyší slovo Carnitin? Určitě to bude něco ve stylu spalování tuků, redukce hmotnosti a podobně… Jasně, tady má taky svoje opodstatnění. Nicméně jeho účinky na organismus sahají trošku dál, než jen do tukové tkáně a jsou v tomto ohledu ještě zajímavější. 

Sacharidy a testosteron

Je možné ovlivnit hladinu testosteronu v těle pouze a jen za „pomoci“ makronutrientů? Odpovědí je rozhodně ano.

Znásobení svalového růstu, nebo síly za 10 minut?

Vsadím se, že něco takového, nebo podobného, jste už určitě slyšeli. Je to asi nějak takhle:
,,odcvič tu partii tak, že jí totálně zničíš a potom jí nech aspoň 5 dní odpočívat“
,,pokud odcvičíš dneska záda, tak ne že je budeš zítra cvičit znovu!“
,,sval potřebuje aspoň 2 dny regeneraci, jinak narušíš tenhle proces a budeš strádat“

Proč pít kafe?

Teda… krom toho, že vám prostě jen chutná a ujíždíte na něm asi tolik, co já, tak kafe skýtá velkou spoustu benefitů pro lidský organismus. V tomhle článku bych se tématu kafe, případně kofeinu rád pověnoval. Zmíním tady efekty na sportovní výkon, mozkovou, nebo kognitivní činnost.

 

Počítat kalorie, nebo ne? Část 2.

Druhá část clánku o počítání kalorií, tentokrát s akcentem na praktické hledisko. 

Počítat kalorie, nebo ne?

Pokud se řadíte mezi lidi, kteří jsou na vážkách, zdali je počítání kalorií efektivní nebo ne, tak vám už teďka můžu říct, že rozhodně nejste sami. Někteří trvají na tom, že počítání kalorií je užitečné a mají pevnou půdu pod nohama, co se redukce hmotnosti, nebo nabírání svalů týče. Druzí zase budou tvrdit, že je to naprostá ztráta času, že je to neefektivní, je to nepřirozený a nakonec dopadnete ještě hůř, než kdybyste jedli dle pocitu. 

Měl by být kolagen počítán jako zdroj bílkovin?

Pro některé možná blbá otázka a dotyčný si řekne, že je to přece jasné. Nicméně i v dnešní době, kdy bylo o kolagenu napsáno od A-Z snad úplně všechno, se setkávám s tím, že spousta cvičenců neví. Praxe, že se kolagen nezapočítává do zdrojů bílkovin a je na něj pohlíženo z patra je hodně běžný.

Funkce sacharidů pro organismus.

Tak za tenhle článek budu možná odsouzen, pokud jsou mezi čtenáři blogu zatvrzelí keto-dietáři, nebo jiná odvětví stravování, které jsou tvrdě proti sacharidům. Nu což, risknu to...

Než odsoudíte kladky a stroje

Už nějakou dobu si všímám, že se ve světě fitness stále vede jakási „válka“, kde jsou na jedné straně zastánci komplexních cviků a volných vah (především s velkou osou) a na straně druhé jsou lidé, kteří upřednostňují spíše izolované cviky a kladky.