Dušan Synek

Dušan Synek o sobě: studuji Střední zdravotnickou školu v Chebu, konkrétně obor: Masér, sportovní a rekondiční. V tomto oboru se zabýváme svalovými formacemi (funkce svalu, protažení svalu, výživa svalu, poranění svalu, a jiné...), dále posturou, stravovacími návyky, různé funkční problematiky a podobně. Tudíž i tento obor přidává mému koníčku a zároveň životnímu stylu patřičný nádech informací, které mé znalosti obohacují. Co se týče fitness, všechny mnou popisované informace mám sám na sobě vyzkoušené.

Břišáky jsou přeceňované

Nevím, proč zrovna břišní svaly jsou tím pomyslným měřítkem atletické a fyzické zdatnosti. Ano, vypadá to impozantně a působivě, ale spousta lidí si neuvědomuje ten fakt, že cesta za kostkama na břiše může být pro jednoho cesta snadná, kdežto pro druhého to může být nadlidský výkon a takový člověk by mohl dopadnout třebas jako já. A to, že člověk, který má břišáky = je zdravý a je to jakýsi „prototyp“ sportovce bych opravdu nebral jako dogma.

Přestaňte se snažit „vycvičit“ kalorie

Víte, co je tak trošku problém? Že i kdybyste ten večer, co jste byli na oslavě přestřelili „jenom“ o 1000 kcal, tak to ve fitku zabere obrovskej kotel úsilí a energie, kterou budete muset vynaložit k tomu, abyste ty přebytečné kalorie spálili. Budete v tom fitku muset být minimálně 2 hodiny a museli byste dělat fakt neskutečný skopičiny, abyste to všechno odmakali a „vycvičili“ to... 

Být otrokem jídla? Ne, děkuji, mám svůj osobní život

Je to jeden z nejvíce a snad nejdéle zarytých mýtů, které jsou v globální populaci, ne jenom té konkrétní fitness, propagované, neustále opakované a snad nikdy nekončící. Je to ten mýtus, ve kterém se tvrdí, že větší počet jídel denně vám : zrychlý metabolismus, budete spalovat tuky, budete se cítit lépe protože (XY věcí) a podobně..

Tréninková intenzita

Každý kdo cvičí jistě slyšel o tréninkové intenzitě a zná ono slavné rčení ,, no pain no gain,,. Vsadím se, že když vejdete do posilovny, tak přemýšlíte nad tím, jakou váhu tam dneska pustíte. Bude to jako před čtyřmi dny, kdy jste na benči vytlačili 100kg? Nebo tam loupnete 105kg pro lepší pocit a bez toho prostě neodejdete, ať je to pořádně intenzivní ? 

Proč potřebujete tréninkový plán?

Od naprostého začátečníka až pro pokročilého sportovce je tréninkový plán naprostý základ a může to být doopravdy veliká proměnná ve vašem cíli, ať už je to nabírání svalů, spalování tuků, zvyšování sportovní výkonnosti, zvyšování síly, nebo jiné cíle.

Zásadní chyby při redukci váhy

Drtivá většina lidí zrovna při postupu o redukci hmotnosti pohoří. Proč? 

Jak na úzký pas a pevné břicho.

Tak co to bude tentokrát? Že by nějaká povedená dieta? Nebo další velmi propracovaný a striktní cvičební plán pro cvičení břicha? Tentokrát ne. Takových článku už je na každém internetovém blogu hromada. V tomto článku bych se rád věnoval jednomu jednoduchému manévru, který dokáže zúžit váš pas a mít ho pod kontrolou.

Lze urychlit metabolismus? Část 2.

Námi všemi velmi oblíbené, zároveň nenáviděné, přesto neustále populární. Opravdu je kardio nutnost, pokud chceme shodit přebytečná kila? Nebo je to spíše nástroj k tomu, abychom se udržovali v jakési fyzické kondici a dělali něco pro své zdraví?

Lze urychlit metabolismus? Část 1.

Lze opravdu ovlivnit rychlost našeho metabolismu a tím si dovolit jíst více jídla?  Možná ano, ale jsou to opravdu jen řády desítek kalorií což je, dovolím si tvrdit, zanedbatelné množství. To už větší službu vykoná, pokud vyjdete schody v paneláku.

 

Otužování a negativní vliv na hypertrofii

Trošku kontroverzní téma. Kontroverzní hlavně v tom, teda... aspoň z mého pohledu, že je zrovna tahle aktivita, nebo okolnost – chcete-li – v dnešní době poměrně hodně propagovaná, a kdo jí nevykonává, tak je out, odpískanej a fakt nejde s dobou. Nejedná se o nic jiného než o otužování.


Proč a jak stanovit denní počet kroků?

Fitness průmysl je v dnešní době plný názorů, který z druhů kardia je ten „nejlepší“. Jedná se o HIIT, LIIS, MIIS... Já bych se ale rád rozpovídal o jednom druhu „kardia“ které je, dovolím si říci, poměrně podceňované, ačkoli je velice účinné. Tahle podceňovaná „zbraň“ jsou kroky.

Existuje něco jako nejlepší doporučení?

Co je vlastně nejlepší cvik na tuhle, nebo tamtu partii. Jaké je nejlepší jídlo a z čeho čerpat zdroje, jaké tempo opakování je nejlepší, kolik opakování, kolik sérií, jakou % váhu na cviky, kolik cviků, jak dlouho odpočívat mezi sériemi, kolikrát týdně cvičit…?