5 pravd o kulturistice, co nechcete slyšet. Nebo možná jo..
Autor: Pavel Vacek
24. 2. 2025
Když se řekne kulturistika, většině lidí se vybaví nějaká asociace spojená se svaly. Ať už je to dokonale vypracovaná postava, lesknoucí se těla na podiu, muži a ženy vystavujíc své svaly obdivu diváků, nebo instagramové profily plné fotek lidí v nejrůznějších pozicích. Ať už to na vás působí pozitivně, nebo právě naopak, kulturistice, kulturistům a fitnesskám nemůžeme upřít jediné. Nedostatek pozornosti. Možná teď naženu vodu na mlýn všem těm, kterým svalnatí muži a ženy nedají spát natolik, že neustále vymýšlejí nové a nové způsoby, jak dát najevo své opovržení nad touhle subkulturou (přesto, ehmm, díky za pozornost všem, které to „nezajímá“), možná trochu otevřu oči těm, kteří zatím teprve sní o tom, že své neduživé tělo promění v chodící almaru, ale pojďme si říct pár pravd, které jste slyšet možná nechtěli.
Kulturistika je totiž šeredně návyková záležitost. Na začátku vás pohltí dechberoucí vzrušení – nové cviky, první viditelné svaly, první zájem okolí, první obdiv v posilovně. Pak ale přijde realita. Rande s tvůrcem kuchařky "Jak uvařit rýži na tisíc způsobů," každodenní pot ve fitku a permanentní boj s vlastní leností, playstationem, Netflixem a postupně mizejícími kamarády, kteří nesdílí vaše nadšení pro bezúčelné hýbání se závažím sem a tam. Takže otázka nezní, jestli z posilovny odejdete s bicepsy, ale jestli tam nezapomenete svůj rozum. Já ho tam nechal. Nutno dodat, že vcelku ochotně a rád. Přesto mám tak trochu nutkání vás varovat, abych vám mohl jednou alibisticky říct… Mně si nestěžuj, já ti to říkal…

Pravda č. 1: Vaše lednička umře nudou
Kuřecí prsa. Nějaká ta tráva, což je všechno, co roste u země, ale skrývá se to pod krycím názvem zelenina. A ten bílý maglajz, co se tváří jako rýže. Pokud plánujete seriózní kulturistiku, připravte se na to, že obsah vaší ledničky zhmotní význam slova jednotvárnost. Pryč budou dny, kdy jste mohli bez výčitek vyndat ze studených útrob toho kvádru den starou pizzu a zapít ji vychlazenou colou. Teď vás čeká pečlivé vážení každého gramu bílkovin, sacharidů a tuků. Cheat meal? Jo, ze začátku si rozpomenete, že jste jedli něco, z čeho kapal omastek a klouzalo to samo do krku, ale časem bude váš cheat meal obsahovat jídla, které pro běžnou populaci představují ostrou dietu.
A to pořád ještě nemluvím o předsoutěžní dietě. Místo erotických fantazií budete snít o čokoládové fontáně. Po měsíci se čokoládová fontána prolne s vašemi erotickými fantaziemi a ani nechtějte vědět, odkud z vás bude tryskat. Nemluvíme tu o dietě ala potřebuju shodit 5 kg na léto k moři, aby mi špek nepřepadal přes gumu od plavek. Mluvíme tu o soutěžní dietě, protože marná sláva, bez diety, která vás přivede do totálního vyčerpání jakýchkoliv energetických zásob, nečekejte žádné výsledky.
Ať tak či tak, vaření a příprava jídla je vopruz. A bez vaření to v kulturistice nejde. Svaly potřebují palivo – kvalitní, vyvážené a pravidelně doplňované. A příprava jídla zabere víc času, než samotný trénink i s cestou na něj.
Teda jak u koho. Takže pokud chcete mít stravu aspoň trochu pestrou a barevnou, plánujte. Připravte si jídla na několik dnů dopředu, abyste nebyli otrokem každodenního vaření. A pokud máte pocit, že vám z rýže začne růst třetí ruka, zkuste hledat nové recepty nebo způsoby, jak si jídlo okořenit. Pokud ale máte chuťové buňky ve stavu klinické smrti jako já, bude vám to jedno a pak si vystačíte s jedním jídlem několikrát denně, a to zase takový čas na přípravu nezabere.
Pravda č. 2: Kardio není váš kámoš, ale žrout času
Běhací pás. Rotoped. Eliptický trenažér. Nebudu vám lhát, o těhlech aparátech jsem slyšel jen z doslechu a už jen z toho vyprávění mi naskočila husí kůže. Kulturistiku jsem začal dělat proto, že jakýkoliv pohyb vyžadující trochu rychlejší kmitání končetin, mě nebavil. Ale vím, že kardio je potřeba a rdím se studem, že tuto veskrze záslužnou aktivitu nedělám stejně, jako třeba netřídím odpad.
Takže vím, uznávám a chápu, že pro mnoho lidí a pravděpodobně i pro vás, je kardio nezbytné, pokud chcete zredukovat tělesný tuk a zvýraznit svaly. Znám mnoho špičkových kulturistů, kteří tráví na kardiu tolik času, že by tam z fleku mohli platit nájem. A věřte, že když vám trenér říká „jen 30 minut denně“, ve skutečnosti tím myslí „dokud nezačnete halucinovat o tom, že běháte maraton v pekle.“
Takže jak přežít kardio a nezbláznit se? Najděte aktivity, které vás alespoň trochu baví. Intervalový trénink na pásu, spinning s oblíbenou hudbou, tanec… Kardio nemusí být jen nudný běh, nebo chůze – pokud najdete způsob, jak ho zkombinovat s něčím zábavným, ulehčí to vaší mysli i tělu. V Extrifit Gymu mají aparáty, kde vám promítají reálné záběry, jak jezdíte v krásných místech, kam se v životě nepodíváte. Takže můžete aspoň předstírat, jak tam bylo na dovče při rozhovoru ve společnosti.
Pravda č. 3: Vaše peněženka bude permanentně kňučet
Kdo si myslí, že kulturistika je jen o zvedání činek, ten asi nikdy nekoupil 10 kg kuřecích cecků najednou. Kulturistika je drahá záležitost. Kromě stravy, přidejte doplňky jako proteinové prášky, kreatin, aminokyseliny, vitamíny nebo „zázračné směsi“ od týpka z posilovny. Mrk, mrk. A soutěžní plavky? Nejmenší kus látky za největší peníze, jaké jste kdy za podobnou věc utratili. Ani v sexshopech nenajdete dražší kousky „oděvu“ v přepočtu na cm2 materiálu.
A to nemluvím o členství v posilovně, vybavení, ručnících, shakeru..., i když beru zpět. Ručník, shaker, triko, vám tu rozdáváme v akcích víc, než by nám bylo milé. Ale co bychom pro vás neudělali, že jo? A když už jsme u těch akcích, kdo říká, že musíte mít všechno hned? Zkuste nakupovat výhodně, dopředu, využívejte slev na produkty, které nepotřebujete teď, ale tutově je budete potřebovat za měsíc, až dojdou.
Ale pokud jsem vás teď hodně vystrašil, mám tu pro vás dobrou zprávu. Momentálně jsem v dietě a pracuju usilovně na tom, abych se posunul v hierarchii masových vrahů kuřat zase o něco výš. Jím víc masa, než si dokáže představit vegan ve své nejhorší noční můře. A přesto mi bankovní aplikace ukazuje, že jsem za jídlo a pití utratil méně než v mimodietním období. Jak to? Inu, zmizely položky za mekáč, restaurace, dobré sýry a všelijaké chutné, avšak veskrze zbytečné laskominy.
Pravda č.4: Bude z vás ten divnej týpek, co nepije pivo.
Už jsem to zmínil na začátku. Kulturistika není jen hobby. Je to životní styl. A tenhle styl občas připomíná dobře organizovanou vojenskou misi. Což zní dobře. Nebo autistu, což zní o poznání hůř. Trénink, jídlo, regenerace, spánek. Dokola. Naplánovat si večer u sklenky vína ve společnosti? Zapomeňte. Jediná možnost, jak strávit čas s přáteli, je, pokud s vámi chtějí cvičit nohy. Časem zjistíte, že místo sledování seriálů si pouštíte videa o cvičení. Místo posezení v hospodě zvažujete, jestli si dát radši o pár hodin delší spánek. A taky jak zvládnout společenský život bez piva. Mimochodem, jde to úplně v pohodě.

Pravda č. 5: Bolest je váš nejlepší kamarád
Kulturistika bolí. Každý správný kulturista ví, že svalová horečka je důkaz, že trénink stál za to. Pokud vás druhý den po dřepech nebolí nohy tak, že ani nenajdete záchod, něco jste udělali špatně. Bolest je nevyhnutelná – fyzická i psychická. Ale je to právě tahle bolest, díky které rostete. Bez ní žádné výsledky. A stejně jako svaly, roste i vaše odolnost.
Zkrátka, kulturistika není pro každého. Je to tvrdá práce, nekonečné odříkání a boj s vlastními slabostmi. Ale pokud jdete naplno, odměna vás může překvapit. Nejen krásné tělo, ale i silná vůle, která se projeví ve všech oblastech života a fajn komunita lidí, kteří sdílejí stejnou vášeň jako vy. Tak co, jdete do toho?