Alkohol –spotřeba, škodlivost, hubnutí, sportovní výkon

Autor: Petr Třetina

 

Kdybych toto téma rozebíral tam, kde vášeň pro zlatavý národní nápoj hraničí s vyznáváním božství, zřejmě bych dostal sodu. Za tu tekutou bych byl teda rád. Aspoň bych se nemusel bát, že dojde na hlášku „ochutnat, to u nás znamená vypít“. No, i když vlastně bych nemusel mít strach ani tak. Oproti Jankovi z pohádky jsem na chlast fakt ďas. A s těmi nejsou žerty. Pivo bych prostě odmítnul. Alkohol odmítám už celou dekádu. A to především kvůli jeho zákeřné psychoaktivitě. Holt nejsem dostatečně psychicky vybaven na to, abych takovou zákeřnost zvládnul. Mám ale špatnou zprávu pro ty, kteří ji zvládají. A ti se nemusí vyskytovat jen v hospodách, ale klidně taky na webu s fitness tématikou. Tou špatnou zprávou je škodlivost alkoholu. Platí to totiž i v malém množství. Potvrzují to nejkvalitnější studie. A teď už jednoduše bez nutnosti zapojovat mozkové závity. Krotím svou touhu po hrátkách se slovy a jdeme na holá fakta:

Statistika spotřeby

Česká republika je ve srovnání s celým světem na předních příčkách v celkové spotřebě alkoholu a na PRVNÍ příčce v konzumaci piva. Průměrný obyvatel české republiky vypije 270 piv za rok. Do průměru jsou započítány samozřejmě všichni jedinci, včetně dětí, takže spotřeba piv průměrného dospělého u nás je jistě daleko vyšší. Průměrná spotřeba čistého alkoholu je 10 litrů za rok. To odpovídá dvaceti dvěma gramům alkoholu na obyvatele za den (cca půllitr piva, nebo dvě deci vína, nebo jeden 5cl panák). Denně pije alkohol cca 10 % dospělé populace. Časté pití nadměrných dávek alkoholu se týká 12 % populace.  

Škodlivost

Konzumace alkoholu souvisí s výskytem více než 200 různých onemocnění, kdy bývá alkohol jednou z příčin. V České republice zemře ročně v souvislosti s konzumací alkoholu 6 až 7 tisíc lidí (včetně úrazů způsobených pod vlivem, apod.) z toho 2 tisíce lidí ročně zemřou v přímé souvislosti s pitím alkoholu (alkoholické onemocnění jater, intoxikace, apod.)

Alkohol je pro lidské tělo toxin. Zbavit se toxinu je pro tělo prioritou. Tato prvořadá eliminace alkoholu může narušit jiné procesy v lidském těle, které by jinak mohly probíhat optimálně (regenerace, imunitní funkce, spánek, apod.). Z dlouhodobého hlediska je konzumace alkoholu, zejména ta nadměrná, jednoznačně spojena s vyšším rizikem poškození jater, se vznikem kardiovaskulárních onemocnění, nádorových onemocnění, ale taky neurodegenerativních onemocnění a s rizikem vzniku závislosti. Podle světové zdravotnické organizace vzniká celosvětově kvůli nadměrné konzumaci alkoholu více než 5 % všech nemocí.

Co říká jedna z nejrozsáhlejších a nejkvalitnějších studií (Alcohol use and burden for 195 countries and territories, 1990–2016: a systematic analysis for the Global Burden of Disease Study 2016 – LANCET/Griswold a kolektiv): Studie zkoumala data z více než 195 zemí a regionů. Podílelo se na ní 243 výzkumných institucí. Zahrnovala data z 592 retrospektivních a prospektivních kohortových studií a zjistila, že alkohol může celosvětově za téměř 10 % všech úmrtí v populaci lidí mezi 15 a 49 lety. Alkohol je na sedmém místě jako příčina všech předčasných úmrtí na světě. Jeden drink denně zvyšuje riziko vzniku jednoho z 23 onemocnění, které tato studie zkoumala, o 0,5 %, dva drinky o 7 % a 5 drinků denně o 37 %.

Zcela bezpečné množství alkoholu je tudíž nula.

Extrifit Carnifresh Sparkling Caffeine Free 850 ml

Příjem tekutin při tělesné zátěži, například při tréninku ve fitness centru, je velmi důležitý. A to obzvlášť tehdy, snažíte-li se také o spalování po …

Kardiovaskulární zdraví

U nás v ČR je stále ještě dost rozšířená představa, že nízká konzumace alkoholu je z hlediska kardiovaskulárního zdraví prospěšná. Je to ale nesmysl. Tato tvrzení jsou dávno vyvrácená velkou spoustou důkazů. Je pravda, že některé studie z minulosti tvrdily opak, ale ty byly nižší kvality. Byl tam tzv. Healthy user bias. To znamená, že výsledky byly zkresleny zařazením lidí, kteří si dávají například jednu sklenku červeného vína denně (pijí umírněně) a s těmi se často pojí zdravější životní styl (nekouření, sport, středomořská strava). Studie, které Healthy user bias kompenzovaly, jasně potvrdily negativní vliv alkoholu na zdraví srdce i při mírné konzumaci. A i kdyby to tak nebylo a skutečně se potvrdil lehký pozitivní vliv umírněného pití alkoholu na zdraví srdce, tak je stále prokázáno, že je pití alkoholu spojeno se spoustou onemocnění, což by lehkými projektivními účinky nebylo možné vyvážit. Je pravda, že v červeném víně jsou obsaženy prospěšné antioxidanty, flavonoidy apod., ale tyto látky můžeme získat i z ostatních potravin, například z hroznů a borůvek. Jakékoliv zdravotní benefity pití červeného vína dodnes nebyly prokázány.

Těhotenství

Pití alkoholu v těhotenství je silně poškozující pro plod. Může způsobit poškození mozku, což může vést k řadě vývojových, kognitivních a behaviorálních problémů, které se mohou objevit kdykoliv během dětství i dospívání. Alkohol může narušit vývoj plodu v kterékoliv fázi těhotenství. Dokonce i tehdy, než žena zjistí, že je těhotná.

Onkologická onemocnění

Podle národního onkologického institutu existuje silný vědecký konsenzus, že konzumace alkoholu může způsobit několik typů rakoviny. Alkohol se řadí mezi známé lidské karcinogeny. Podle údajů z roku 2009 bylo odhadováno, že 3,5 % úmrtí na rakovinu v USA bylo spojeno s alkoholem. Mezi konzumací alkoholu a zvýšenými riziky určitých typů rakoviny je jasný vztah u rakoviny hlavy, rakoviny krku, včetně rakoviny ústní dutiny, hltanu a hrtanu. Dále je konzumace alkoholu spojena s rakovinou jícnu, jater, tlustého střeva, konečníku, rakovinou prsu. Ženy, které konzumují pouze jeden alkoholický nápoj denně, mají o 5 až 9 % vyšší riziko vzniku rakoviny prsu, než ženy, které alkohol vůbec nepijí.  

Játra

Jsou hlavním orgánem, který alkohol metabolizuje. Při chronickém pití často dochází k chronickým zánětům jater a to pak může vést ke ztučnění jater, k alkoholické hepatitidě, fibróze jater, která může vést až k jaterní cirhóze. Ta je nevratná a kvůli ní může dojít až k selhání jater, kdy je pak nutná transplantace. V ČR je cirhóza jater velmi běžným onemocněním.

Mozek a kognitivní výkon

Alkohol nezhoršuje kognitivní schopnosti pouze akutně, ale dokonce i chronicky. Když je pití opakované, narušení mozku může změnit náladu, chování, zhoršit koordinaci pohybu, paměť, řeč, úsudek, spánek. Nadměrné a dlouhodobé pití dokonce způsobuje nevratné změny v neuronech, které se pak zmenšují. Existuje také riziko intoxikace alkoholem, kdy může vést k trvalému poškození mozku a také ke smrti.

Slinivka

Alkohol způsobuje, že slinivka produkuje toxické látky, které mohou nakonec vést k zánětu slinivky, který způsobuje její otok a bolest a narušuje její schopnost vytvářet trávící enzymy.

Hormony

Alkohol má negativní efekt na naši hormonální soustavu. Například klesá syntéza testosteronu. Některé hormonální deregulace mohou vést dokonce k reprodukčním poruchám, i třeba k nepravidelnému menstruačnímu cyklu a snížení plodnosti.

Imunitní systém

Přílišné pití může oslabit imunitní systém. Nadměrné pití dokonce jen při jedné příležitosti zpomaluje schopnost našeho těla bránit se infekcím.

Extrifit Imun Max 90 cps

IMUN.MAX® je doplněk stravy obsahující mimořádně silný komplex 8 rostlinných výtažků, 13 vitamínů a 5 minerálů vytvořený speciálně pro podporu normáln …

Alkohol a hubnutí

Alkohol je samostatnou makroživinou. Obsahuje téměř dvakrát více energie (7,1 kcal/1g), než bílkoviny (4,1 kcal/1g) a sacharidy (4,1 kcal/1g), což už není o moc méně než tuky (9,3 g/1 kcal).

0,7 l bílého suchého vína = 25 kostek cukru = polovina velké pizzy = 1 big mac

Bílé suché víno má více energie, než coca cola. 0,7 l obsahuje tolik energie jako 1,1 l coca coly.

Pivo: Plzeň má přibližně stejné množství energie jako coca cola. 4 velké Plzně = 2 litry coca coly.

Pivo má vysoký obsah sacharidů a navíc vysoký glykemický index, který má za následek zvýšení chuti k jídlu.

  

Alkohol a sportovní výkon

Konzumace alkoholu má jednoznačně negativní vliv na sportovní výkon. Tlumí činnost centrální nervové soustavy. Což je velký problém ve sportech, při kterých sportovec potřebuje být rychlý a koordinovaný. Konzumace alkoholu snižuje syntézu a produkci glukózy játry, což je problém v déletrvajících sportovních aktivitách. Alkohol dehydratuje organismus a tím pádem zhoršuje termoregulaci. Zpomaluje regeneraci, zpomaluje obnovu glykogenu, snižuje proteinovou syntézu ve svalech a hladinu testosteronu. Na druhou stranu může krátkodobě podporovat agresivitu, zvyšovat sebedůvěru a snižovat napětí. Také je podle některých studií prokázáno, že přestože alkohol snižuje proteinovou syntézu ve svalech, cvičící jedinec, který bude po tréninku pít, bude mít stále vyšší syntézu proteinů ve svalech, než člověk, který jít cvičit vůbec nešel. I když nižší než ten, co nepil.

Zdroj: Institut moderní výživy

 

Extrifit Vita-B Complex 90 cps

Produkt Vita-B Complex Forte 500 je vyroben v kapslích pro vynikající vstřebatelnost a přesné dávkování.