Petr Třetina

Do posilovny chodím pětkrát týdně. Začal jsem v roce 2013. Výraznější výsledky jsem zaznamenal až po naprostém vynechání popíjení alkoholu a navštívení pár fitness seminářů. Odtamtud jsem si odnesl poznatky o stravě a výživových doplňcích, které se snažím dále rozvíjet.

Alkohol –spotřeba, škodlivost, hubnutí, sportovní výkon

To pravé léto se rozbíhá na plné obrátky, grilovačky, párty, all inclusive, fesťáčky, chlastačky... OK, tak si k tomu dáme pár faktů.. 

Dobrou chuť i v dietě

„Co z toho života máš, když si nedopřeješ žádnou dobrotu?“ V mém okolí se takto ptají často lidi, co „trpí“ nedostatkem pohybu a těm je těžké vysvětlit, že fitness je hlavně o dlouhodobosti, včetně stravy. A tak se chuť občas dostává na vedlejší kolej. Nebudu ale lhát, s největší chutí bych se narval třeba tlačenkou..

Mléko. Pasterizované nebo nepasterizované?

Výhody a rizika pasterizace mléka. 

Sodík a sůl. Jak na vhodný příjem?

Takže v našich podmínkách je spíše rizikem nadměrný příjem sodíku než ten nedostatečný.

Ukazuje se, že hlavním viníkem této skutečnosti je příjem ultrazpracovaných potravin, jež nám dodávají až 75 % celkově přijímaného sodíku. Zbytek pochází z dosolování pokrmů. Je to ale jen průměr. Řada lidí má s dosolováním výraznější problém. Nezdráhají se například solit si jídla v restauracích, která již osolená jsou.

Víkend na suchu, ale se sportem = dva dny opravdového volna

Upřímně jsme zvažovali, zda následující text zveřejnit. Nicméně, vzhledem k tomu, že to není žádný z prstu vycucaný motivační článek, nýbrž autentická zkušenost autora, který se z vyléčeného alkoholika stal fitnessákem, jistě si najde své čtenáře i na fitness stránce. 

Sportovní cíle si žádají přizpůsobení

Podstatou bodybuildingu je nikdy nekončící přizpůsobování. Neustálý souboj nevědomých a vědomých adaptací. Sval se podvědomě přizpůsobuje našemu chování s nadějí, že už to je naposledy, co plýtvá životními zdroji na opravu svých vláken, a my vědomě přizpůsobujeme své chování, aby to naposledy nebylo. Abychom sval udrželi v šoku. Pod napětím. Ve strachu, že bude muset čelit neznámým hrozbám. Novým způsobům zatížení...

Začínáš cvičit? Připrav se na spoustu "rádců"

V populaci se vyskytují jedinci, v jejichž očích jde vaše úsilí vždycky špatným směrem. Ze začátku to může vypadat, že vám chtějí jenom poradit. Když však najdete rozpor mezi tím, co vám řekli předtím a co říkají teď, zjistíte, že jim jde o něco jiného.

Roman Jelínek z Moravských Bránic - Čerstvý světový rekordman

Pětadvacetiletý ajťák Roman si jednoho dne řekl, že zkusí soutěž v silovém trojboji a hned se zablýskl světovými rekordy v totalu 940 Kg a dřepu 400 Kg. Nemohl bych si odpustit, kdybych se s vámi nepodělil o pár detailů z jeho života a především z jeho cesty na stupínek vítězů. A tak jsem ho trochu vyzpovídal.

Rozfázování diety vhodné pro nesoutěžící, začátečníky i necvičící

Pohled na dietu, který bude široké veřejnosti mnohem bližší než pohled specializovaného nutričního poradce, nebo soutěžících v kulturistice a fitness. A přitom vám tento postup rozhodně pomůže, pokud hodláte shodit nějaké to kilo. 

Posilovna - ideální místo pro začlenění samotářů

Někteří samotáři jsou o samotě šťastní a jiní si v samotě nelibují. Ti se třeba o samotě před něčím schovávají. Třeba by rádi mezi lidi, ale brání jim v tom strach. 

Chci vypadat dobře. Znamená to, že mám IQ tykve?

Zdání někdy klame a nesuďte lidi na první pohled, však už to znáte...

Baví tě cvičení? Tak proč bys měl sypat?

Jsem stoprocentní naturál bez zkušenosti s dopingem a s nulovými teoretickými znalostmi o zakázaných látkách. Nikdy jsem se o to nezajímal. Přesto jsem se rozhodl podělit se o svůj pohled na věc.