Baví tě cvičení? Tak proč bys měl sypat?

Autor: Petr Třetina

 

Zábava. Slovo, při jehož vyřknutí si leckdo nedokáže představit nic víc než smích ve frontě na panáka a pohupování v rytmu hudby pod širým nebem. Jiným může přijít na mysl třeba taky kolektivní hra se svými přáteli, nebo i singelplayer ve virtuálním světě, jízda na čemkoliv ať už bez motoru nebo s ním, skok z letadla či z mostu a podobně. I mezi těmito lidmi jsou často jedinci, co touží po vzhledné postavě, ale těžko zvládají námahu a režim. A zrovna těm se může zdát, že jsem slovo zábava nepochopil, a že měním jeho význam, když říkám, že se cvičením fakt bavím.

Ale já to tak prostě mám. Užívám si plynulý nástup síly s přibývajícím počtem prohřívacích sérií - tendenci svalů postupně zlehčovat tíhu železa před tím, než přejdu k pracovním setům a naopak pocitové nabývání zátěže přicházející s každým dalším opakováním. Každý tréninkový den se těším, až pomocí dřiny v posilce překonám únavu z práce, až moje srdce napumpuje svaly a pošle přes ně až do hlavy velkou dávku hormonů štěstí. Mám rád ten pocit, když mi růst tělesné teploty zvýší odolnost vůči vnějšímu horku a vůbec mi nevadí, když mě pot začne štípat v očích. Baví mě jít do schodů se zničenými stehny a vnímat zrychlení tepu a prohloubení dechu. Jako nikdy si užívám svěží sprchu a nechávám se unést lačností po živinách. Baví mě ta soustavnost ve snažení a skrz výsledky moje disciplína sílí. Potrpím si na kvalitní jídlo a mám radost z toho, že ho efektivně trávím. Užívám si dietu a těším se, jak jednou týdně zhřeším. Díky cvičení se cítím skvěle. A to mě baví. Je to můj koníček a styl života. Moje zábava.

Jsem stoprocentní naturál bez zkušenosti s dopingem a s nulovými teoretickými znalostmi o zakázaných látkách. Nikdy jsem se o to nezajímal. Ale protože se občas zamyslím nad motivem uživatelů a taky o tom občas s někým prohodím pár slov, dospěl jsem k názoru, že sypat začínají především dva typy lidí. Ti co mají ambice po letech cvičení posunout se dál, aby byli úspěšní na soutěžích, a ti co prostě jenom spěchají. A ač věřím, že ohromné množství uživatelů dopingových látek cvičení fakt baví, v rizikové skupině jsou podle mě především ti, kteří chtějí výsledky, ale cvičení je nebaví. Podle slov mnoha zkušených uživatelů dopingu se v posledních letech dostává velké množství zakázaných látek určených k vylepšení muskulatury z undergroundu na povrch a ty často putují právě k této rizikové skupině.  

Zaznamenali jste „Temn á strana dopingu – Fantastický podcast“? Jestli ne, tak na to určitě mrkněte. Je to na youtube. Díky ostříleným uživatelům, ale i těm, kteří mají zkušenost jen krátkou, možná pochopíte, stejně jako já, že je tento počin velkým varováním. Mluví se tam například o tom, jak mizivá je jistota, že do sebe uživatelé vpravují jen to, co chtějí. Je tam zmíněn případ nejmenovaného mistra republiky, který neprošel dopingovým testem. V jeho moči bylo odhaleno třináct zakázaných látek. Problém je v tom, že si myslel, že látek užívá sedm. Takže to, co si na černém trhu koupil, obsahovalo nejen nebezpečné látky, o kterých věděl, ale taky šest dalších, o kterých neměl ani tušení. Dál se tam mluví o dlouhotrvajících, možná dokonce celoživotních problémech se srdcem, které v důsledku dopingu potkaly jednoho z řečníků a způsobily mu tak mimo jiné pětiletou pauzu ve cvičení, o potlačování přirozené tvorby vlastních hormonů dopingem, o nebezpečí závislosti, kdy se po vysazení člověk cítí psychicky špatně a má snížené nebo vypnuté sexuální funkce. Podle některých řečníků neexistuje žádné bezpečné množství, protože i to sebemenší způsobuje negativní dopady a neexistuje ani jedna bezpečná zakázaná látka. Taky je zmíněna individualita každého z uživatelů a nebezpečí, že to, co neublíží jednomu, druhému může ublížit fatálně. Jeden účastník podcastu mluví o zklamání, které si ze své krátké zkušenosti s dopingovými látkami odnáší, a přitom není odhodlán s tím přestat...

Podle toho, co jsem v tomto podcastu slyšel, se dívám na dopingové látky stejně, jako na ostatní drogy. I přes vnímání negativních dopadů na zdraví je zřejmě velmi těžké s užíváním přestat a to, že se pod jejich vlivem cítí uživatel zrovna dobře, nemění nic na tom, že po vysazení mu dobře nejspíš nebude.

Je pro vás cvičení a vše okolo něj zábava? Pokud to máte jako já, nejspíš stejně jako já nepotřebujete nikam spěchat. Nejspíš ani nepotřebujete být těmi největšími. Stejně jako já se třeba spokojíte s tím, že máte možnost být nejlepší z naturálů a pokud nesoutěžíte, tak můžete být třeba nejlepší z naturálů u vás v posilovně. Pomalu nabíráte, nebo jen zkvalitňujete svalovou hmotu. A cílem vašeho cvičení se stalo samo cvičení. S úmyslem, že to budete dělat co nejefektivněji, co nejdýl to půjde a s co největším ohledem na svoje zdraví.

Extrifit Creatine Germany 300 g

Creatine Germany je německý kreatin monohydrát s ochrannou známkou zajištující 100 % nejčistší formu kreatinu. Kreatin zvyšuje fyzickou výkonnost při intenzivních po sobě jdoucích krátkých intervalech, jako jsou kulturistické série či kondiční posilování ve fitness centrech. Kreatin zároveň zvyšuje objem každé svalové buňky a je jedním z nejúčinnějších nástrojů pro rychlé nabrání svalové hmoty! Tohoto účinku dosáhnete s touto nejčistší formou na trhu a zárukou německé kvality již při užívání 5 g denně!