Chilli papričky v kulturistice

Jestli míváte snahu psát delší souvislé texty, zřejmě také vnímáte rozdíly v rychlosti plnění stránek. Jsou dny, kdy se z klávesnice téměř kouří a jindy se dělají mraky leda tak nad vaší hlavou. Někdy vám to prostě myslí a jindy ne. Ale může se stát, že odhalíte některé z faktorů, co tohle přímo ovlivňují. Já jsem je objevil v intenzívních zážitcích. Díky dřině v posilovně, smíchu, změnám ve vztazích, ale především díky pekelnému pocitu pálení v ústech.  

Snězení nejpálivější papričky (k čemuž se odhodlám zřídkakdy) ve mně vždy vyvolá intenzivní pocity, které jsou náhle snadněji popsatelnými. Tento faktor však nezmiňuji jen kvůli spojitosti s mým psaním. Na chilli papričkách je úžasné, že mohou být silným hráčem v oblastech zdraví, metabolismu a tím pádem i v kulturistice. Díky pravidelné konzumaci na sobě vnímám jejich vliv, a proto jsem se rozhodl zjistit, co o tomto působení říká věda a podělit se o to s vámi.

Asi jste už slyšeli slovo kapsaicin. Je to alkaloid, který je zodpovědný za narůstající pocity tepla a pálení bezprostředně po konzumaci chilli. Tudíž je v nich obsažen. Kapsaicin dráždí především nervová zakončení, kde se přirozeně vyskytují tzv.vaniloidní receptory, což jsou membránové bílkoviny. To není pro kulturistu nic tak mimořádného, protože membránové bílkoviny má každý živočich, ale...!

…studie prokázaly, že dihydrocapsaicin, složka kapsaicinu, může snižovat krevní hladinu „zlého“ cholesterolu (LDL), který způsobuje tvrdnutí tepen a naopak zvýšit množství toho dobrého (HDL), který tento jev naopak zpomaluje. Zároveň studie poukazují na to, že k aktivaci těchto pozitivních vlivů kapsaicinu je zapotřebí dostatečný příjem bílkovin ve stravě. No a my, zvedači železa, takový přísun proteinů máme, že?

Další souvislosti s kulturistikou

Spoustu cvičenců trápí vysoké procento podkožního tuku. Jedná se především o takzvané endomorfy, ale jejich hubenější kolegové se po objemové fázi rovněž nevyhnou dietě. Konzumace chilli a jejích produktů zvyšuje kardiovaskulární tep a snižuje ukládání tuků v tepnách. Zároveň se posílí funkce enzymů, které zajistí vylučování tuků v játrech, místo aby se ukládaly v těle.

Každý dietář také jistě ví, že se hodí zrychlit metabolismus. Vědci z polytechnického institutu v Oxfordu zjistili, že se po konzumaci kapsaicinu spouští termodynamické účinky v organismu a tím je metabolismus urychlován. Spalujeme víc kalorií a zabraňujeme vzniku nového tuku. Dochází k vyvolání falešného pocitu tepla a následně k rozšíření cév, aby se „teplo“ odvedlo pryč. Na podobném principu funguje synefrin - výtažek z pomerančovníku hořkého. No a když jsme u toho rozšíření cév, tak by byla škoda opomenout souvislost s lepším prokrvením tkání. Ovšem v této vlastnosti přesto dominuje arginin a stejně si nedokážu představit horší začátek tréninku, než s pocitem, že cucám tekoucí ocel. Pokud vy ano, tak směle do toho.

Kapsaicinoidy mají navíc antibakteriální a antioxidační vlastnosti, což znamená, že přispívají k ochraně imunitního systému. Jsou doporučovány jako prevence proti vzniku diabetu druhého typu, zastavují růst žaludečních bakterií, snižují riziko vzniku žaludečních vředů, dají se použít jako lokální anestetikum (přerušení vedení bolestivého vzruchu) a dokonce zabíjí některé typy rakovinných buněk. Při dlouhodobé konzumaci extrémně vysokých dávek může dojít k selhání jater a ledvin, ale předpokládám, že celé Scorpiony jí ke svačině jen opravdový gurmán, který již má něco za sebou.

Pokud vás po požití schvátí opravdu nesnesitelná pálivost, doporučuju mléčné výrobky, protože kasein přerušuje vazby mezi kapsaicinem a receptory bolesti. Ovšem jedení těch nejpálivějších odrůd není nutné. Dá se koupit i koření, díky němuž je dávkování kapsaicinoidů vhodně kontrolováno. A těhotné ženy? Vypusťte jedení chilli naprosto z hlavy.

„…..po několika vzájemných dotycích s nejtvrdšími částmi ústní dutiny začal vyžadovat pozornost NESOUHLAS, ale beznadějně. Bylo už pozdě. Skočil jsem do propasti a dopadu na dno nešlo zabránit. Stále jsem měl odvahu jednat jako hrdina a odmítal bílou útěchu, kterou chtěl kdosi vytáhnout z prostředí s pár čísly nad nulou. Asi po dvou minutách jsem zapomněl jakej je význam slova odvaha. Dokonce jsem zapomněl i význam slova slušnost a odstrčil osobu od ledničky, abych kurva dosáhl úlevy dřív než ihned. (Trinidad Scorpion Moruga celé sušené )“

Petr Třetina

Články bloggera

  1. 4 situace, kdy začátečníci rozhodně nemusí spěchat (3865 zhlédnutí)

  2. Chilli papričky v kulturistice (5199 zhlédnutí)

  3. Jak a proč měnit rychlost trávení (3310 zhlédnutí)

  4. Fungují výživové doplňky? (1672 zhlédnutí)

  5. Pár tipů do objemovky pro mírně pokročilé (1853 zhlédnutí)

  6. Možné přešlapy ve výživě začátečníků (9593 zhlédnutí)

  7. Sparingpartner (7300 zhlédnutí)

  8. Sport, nebo chlast? Progres, nebo pár mlhavých okamžiků? (6099 zhlédnutí)

  9. Proč vůbec posilovat? (2934 zhlédnutí)

  10. Proč jít radši do posilovny (2240 zhlédnutí)