Co očekávat od mražené zeleniny? Je dobrá, špatná? Jak to je?

Autor: Pavel Vacek

 

Na tohle téma jsem se chtěl rozepsat už nějakou dobu, ale nakonec jsem se k němu dostal až teďka. Posledním hřebíčkem, který mi byl vtlučen do rakve, byl v práci, kdy jsem si k večeři vytáhnul mojí krabičku a její obsah jsem kydnul na talíř s tím, že si to jen jako normální člověk hodím do mikrovlnky. Do mé práce chodím už skoro 4 roky a za celou tu dobu mám každý den to samé (kuřecí maso a zeleninu). Nemám k tomu přílohu, a nemám ani nic tučného proto, abych to jídlo dobře a rychle strávil, aby mi to jídlo dalo vše potřebné, nebyl jsem po něm zralý jít do hajan a mohl po práci jít rovnou na trénink. Takže před tréninkové jídlo v podobě kuřecího masa se zeleninou je pro mě jasná volba, jelikož ty sacharidy doplňuju v tréninkovém šejku, kterej do sebe leju před a při tréninku. No a vracím se k předešlé myšlence.
Takže po tom, co jsem obsah krabičky dal na talíř na mě kolegové koukají a ptají se mě: ,, to pořád jíš to samý? Jen maso a zelenina, jako každej den?“ Odpověděl jsem jim, že ano, protože to je pro mě finančně i časově nenáročné a navíc… když ti to chutná, tak není vo čem, no ne? A na to mi odpověděli: ,, jak jako časově a finančně nenáročný, vždyť tu zeleninu musíš nakrájet a je drahá. V dnešní době je ta zelenina opravdu hodně drahá.“ A když jsem jim na to řekl, že je mražená, tak se na mě podívali pohledem, div nesepjali ruce do modlitebního stylu a oči hodili v sloup (vybavte si pana faráře z filmu: Slunce seno). No a potom mě samozřejmě neminula slova typu: vždyť to není zdravý, je to jen vyhnaný vodou, v tom není nic dobrýho, jak to můžeš jíst… a podobně. No, když opominu ten fakt, že jejich obsah talíře byl naplněn polotovarem z jednoho nejmenovaného obchodního řetězce, kdy stačí jen sejmout plastový kryt, ohřát a hurá „baštit“, mi to nedalo a pustil jsem se do slovní bitky. Tu slovní bitku si tady odpustím, protože jsem vás tou omáčkou okolo už krmil dost, tak se pojďme podívat na tu mraženou zeleninu. Je to fakt takový zlo, jak se tváří?  Nebo se z toho dá něco vytěžit?

  

Nutriční hodnota
Vzhledem k tomu, že je mražená zelenina uvedena do mraženého stavu ihned po jejím sklizení a zpracování, uchovává si tím svoje nutriční hodnoty (mikronutrienty, makronutrienty ,vitamíny, minerály). Jedna studie dokonce potvrdila, že blanšírovaná a zmražená zelenina nezměnila své nutriční vlastnosti ani po 2 měsících poté, co byla uložena (v tom mraženém stavu). Co je ale také třeba podotknout, tak studie ukazují, že zmrazení může ovlivnit nutriční hodnotu určité zeleniny a specifických živin odlišně. Například jedna studie ukázala, že brokolice po zmražení obsahuje více riboflavinu (vit. B2), než brokolice ve stavu čerstvém. Na druhou stranu třeba hrášek byl ve zmraženém stavu na Riboflavin (vit. B2) zase chudší, než ve stavu čerstvém. Dodatečně… zatímco mražený (hrášek, karotky a špenát) byly nižší na hodnotu beta carrotenu, nebyl pozorován žádný významný rozdíl mezi mraženými a čerstvými zelenými fazolkami a špenátem. Další studie zase zaznamenala fakt, že zmražená – neuvařená – kapusta má větší množství antioxidantů, než kapusta čerstvá. Takže v některých případech může to zmražení dokonce potencovat pro tělo prospěšné látky. Na druhou stranu blanšírování může vést ke značné degradaci určitých vitamínů a minerálů – skrze vystavení vysoké teploty – prej se tam řadí hlavně vitamín C a Thiamin (vit. B1). Jedna recenze dokonce došla k závěru, že blanšírování, nebo zmražení některých druhů zeleniny může vést k degradaci vit. C a Thiaminu (vit. B1) o 10-80% v závislosti na druhu zeleniny a šetrnosti procesu (blanšírování vs zmražení). Což je docela kotel, ale v některých případech nejde prostě nic. Pokud tu teplotu při zpracování přestřelíte na kladnou, nebo zápornou hodnotu (teplo x chlad) tak to prostě bude mít nějaké následky – v některém druhu zeleniny.

Mějte na paměti, že jiné způsoby přípravy, jako je vaření, smažení a mikrovlnná trouba, mohou rovněž vést ke ztrátám živin, a to i v čerstvé nebo konzervované zelenině.

  

Aditiva a konzervační látky
Pokud už se pro nějakou mraženou zeleninu (dále jen mraženinu) rozhodnete, tak je třeba se podívat na samotnou etiketu. Ačkoli je mražená zelenina z velké části opravdu jen mraženou zeleninou, bez různých aditiv, konzervačních látek, barviv a jiných „srajdiček“, tak některé druhy mohou obsahovat buď sůl, nebo cukry. Teda… bavíme se o té vyloženě klasické mražené zelenině, kdy špenát je samotný špenát, nikoli špenát se smetanou (předpřipravený na gnochi, jasánek?). Jiné druhy mražené zeleniny zase mohou být již předpřipravené s ruznými kořeními, omáčkami, smetanou a já nevím čím možným. Takové ty nejčastější přídavky k tomu jsou (smetana, česnekové máslo, sýrové omajdy a jiné). To pro někoho může být atraktivní, protože nemusí dochucovat, ale mějte na paměti, že čím víc aditiv, tím víc zbytečností a potencionálních kalorií navíc. Pokud jste jedinci, kteří trpí vyšším krevním tlakem, tak si dávejte pozor na přidanou sůl, která může být do zeleninové směsi přidána.

Potencionální benefity  
Jak jsem zmiňoval sám ze své zkušenosti. Mražená zelenina může být velice dobrým pomocníkem, co se zabití času a finanční stránky týče. Hodíte to na pánev, podusíte a máte hotovo za pár minut. Jeden balíček mražené zeleniny vás vyjde mezi 25 – 30kč a máte z toho jedno opravdu solidní jídlo. Ještě k tomu, pokud si přidáváte nějakou přílohu, tak si dovolím říci, že je to naprosto plnohodnotné jídlo, které vám dá vše, co potřebujete. A ještě s tím uděláte parádu na instáči s nějakým fitness hasthtagem.
Dalším benefitem je, že pokud tu mraženinu koupíte, nemusíte se obávat, že se vám za dva dny zkazí a budete nuceni ji vyhodit. Prostě a jednoduše jí fláknete do mrazáku, nebo ledničky (v chladných ročních obdobích, jako je třeba nyní, můžete i za okno) a ona vám vydrží, nemějte obavy.
Další parádní věc, kterou já kvituju je to, že pokud máte nějaký druh zeleniny vyloženě rádi, tak si můžete být jistí, že pokud je v mražené podobě, bude k dispozici po celý rok, což znamená také mimo její konkrétní sezónu.
Potom tady máme ten fakt, že je to… zelenina. Prostě kdokoli, kdo začne jíst zeleninu, má ze sebe instantně lepší pocit a myslí si, že je zdravej, fit a tak podobně. Vždyť to znáte… Ledňáčci ve fitku a jejich novoroční dietní strategie, kdy se jich zeptáte, co mají k jídlu, tak odpoví prvním slovem:  ZELENINU s (zbytek si domyslete), ale ta zelenina tam prostě je, takže palec nahoře. No, a protože to je zelenina, tak obsahuje pro tělo prospěšné látky, ale o tom jsem už psal o něco málo vejš (makronutrienty, mikronutrienty, antioxidanty, vitamíny, vlákninu atd…).

Suma sumárum… mražená zelenina je úplně v klidu a v pohodě. Možná to nevypadá tak krásně, jako když si nakrájíte čerstvá rajčátka ze Středečních trhů, které se konají na náměstí, nebo nakrájíte okurku, kterou jste sousedovi šlohli na zahrádce, ale splňuje to přesně to, co nás zajímá: je to zdravé, je to rychlé a je to levné.

Najděte si svou oblíbenou mraženinu, nebo experimentujte a mixněte si třeba 2-3 sáčky dohromady, vždyť „vo co jde?“ Bude to třeba vypadat jako včera vyzvracená večeře, když to fláknete na talíř, ale hlavní je, že vám to chutná a dodá to, co má.