Co vás čeká na Extrifit Cup 2023

Autor: Pavel Vacek

 

Už příští neděli, konkrétně 7.5., den před st. svátkem se uskuteční v Kutné Hoře další ročník Extrifit Cup 2023. Konkrétní propozice najdete zde.

Co přinese nového a jaká lákadla máme přichystaná pro závodníky a diváky?

Tak především to bude změna formátu soutěže, kdy se vrátíme ke starému, bůhvíproč odvrhnutému systému semifinálových bojů, ze kterých postoupí po pauze nejlepších 6 závodníků do finále. Mnozí čtenáři, či závodníci, kteří závodili ještě pár let zpátky, vědí, o co jde, jiní už ne. Vysvětlím.  

Dnes se závodí v tzv. blocích. Tzn, že nejdříve odzávodí např. všichni junioři ve všech možných kategoriích, pak třeba všechny ženy ve všech možných kategoriích a na závěr muži. Jako závodník musím čekat až na mě přijde řada, nudím se, je to dlouhé a ubíjející, pokud jsem zrovna v posledním bloku. Takto budou pro všechny podmínky stejné. A jako divák považuji formát bloků za absolutně nevyhovující a upřímně řečeno, úplně odrazující k návštěvě soutěže. 

Dřív jsem si jako divák mohl vybrat, jestli chci vidět všechny závodníky jen v porovnávačkách, abych posoudil výkonnost, rozhodující souboje, podle kterých si vytvořil vlastní obrázek, přičemž sestavy klidně oželel. V tom případě mi stačilo vidět semifinále a jet domů. Naopak, pokud jsem chtěl přijít jen na to nejlepší, užít si sestavy, nějakou tu show, přijel jsem jen na finále, ve kterém gradovala soutěž vyhlašováním vítězů, a to před plným sálem. Však se taky nezřídka stávalo, že finálová divácká návštěva, byla výrazně vyšší než ta semifinálová. Anebo jsem samozřejmě mohl zůstat na celou soutěž. Dnes tam musím buď být od rána do večera, nebo neuvidím půlku závodníků. Což se mimo jiné odráží v tom, že medailisté posledního bloku pózují před prázdným sálem, což považuji za nedůstojné.

Zároveň mi vadí, že to ztratilo jeden výrazný sportovní aspekt. Při závodění v tzv. blocích nemá finále v podstatě žádné opodstatnění. Přitom pravidla hovoří jasně v tom smyslu, že finálová forma se hodnotí nanovo, s čistým štítem. Ale nikdo se nezlepší/nezhorší, během pár minut, které dělí obě části. Zato při rozdělení, kdy semifinále odzávodí všichni závodníci, následuje pauza a pak finále, to je jiná písnička. Někdo se může tzv. zalít, někdo naopak „dojde“ do formy, zkrátka rozdíly ve formě mohou být během pár hodin očividné… Pak má finále smysl.

A přesně tohle chceme udělat na Extrifit Cupu. Chceme, aby soutěž bavila jak diváky, tak soutěžící. Aby vnesla napětí, kdo postoupí do finále, kdo se jak zlepší, či zhorší, aby zavdala debatám s fanoušky o pauze, jak kdo skončí, jak se vyvíjí soutěž atd… Závodníci nebudou čekat hodiny na to, aby pobyli pár minut na prknech a alou domů. Zazávodí si dopoledne, odfrknou si a zazávodí si odpoledne.    

A to není všechno! Finále bude zábava vskutku extrifití. Nejenom, že v sále budou přítomni členové Extrifit Teamu, ale exhibici předvedou Pavel Koukal, Vojta Koritenský, Luboš Chládek, který tam dorazí přímo ze sobotních závodů a Slavoj Bednář, který bude mít naopak těsně před NY Pro. Uvidíte během finále minimálně 4 exhibice borců, absolutní špičky, které v ČR jen tak rozhodně neuvidíte. Samozřejmě nemůže chybět ani naše ženská část Extrifit Teamu v podobě Kristýny Seidlové a Moniky Špačkové. A neměl by chybět ani náš stánek s produkty Extrifit.

No a co by to bylo za soutěž, bez solidních cen? I zde máme novinku. Šek na 10 tisíc na libovolný odběr doplňků Extrifit z našeho shopu pro každého ze tří absolutních vítězů, včetně cen pro každého finalistu a dárku pro každého účastníka.

Ale pozor, nebude to zadarmo. Chceme, aby vítězství na Extrifit Cupu mělo nějakou váhu. Aby se řeklo…, hmm, vyhrál Extrifit Cup, dobrýý, no… A to lze docílit jediným. Konkurencí. Určitě se budeme snažit, aby se nezávodilo ve 2-3 lidech v kategorii. Pokud tomu tak bude, budeme slučovat kategorie, jak jen to bude možné. Samozřejmě to neznamená, že juniory šoupneme s chlapy dohromady apod… Ale chceme docílit napínavých soubojů, napětí, kdo vyhraje, vyrovnané úrovně… Zkrátka, připravte se na to, že na své vítězství i samotnou účast můžete být hrdí. Věřím, že pak je takové 3. místo z 8 závodníků mnohem cennější než první ze tří.

Tak co, těšíte se? My rozhodně ano.