Fitness etika

Autor: Dušan Synek

Tak na tohle jsem se už nějakou dobu těšil. Jsem zvědavej na to, kolik lidí se mnou bude souhlasit a kolik lidí mě pošle k šípku za to, že je to absolutní kravina. No, jak jste z názvu mohli vydedukovat, jedná se o jakousi fitness etiku. Vím, že na světě existuje spousta pravidel, ať už psaných, nebo nepsaných. Červená na semaforu = stop, to je jasně daný. I když… znám spoustu lidí, pro které jsou 2 vteřiny po tom, co tam ta červená skočí ještě v normě, ale o tom se tady raději zmiňovat nebudu. Potom jsou tady i takový nepsaný pravidla, jako že slečně podržíme dveře při odchodu, i když tyhle pravidla taky pomalu začínají uvadat, protože nás genderismus obklopuje ze všech stran a já se bojím v dnešní době udělat nějaké menší vlídné gesto, abych od slečny nedostal facana za to, co si to k ní dovoluju. Vždyť ona přece nepotřebuje pomoct, má stejný práva, jako má chlap a je naprosto soběstačná a chlapa v žádném případě k ničemu nepotřebuje! Ale do těchle vod zabředávat raději nebudeme, to necháme profíkům.

Já bych se tady chtěl vypsat o takových nepsaných pravidlech, které by třeba někdo mohl ustanovit a zavést, protože to je někdy fakt potřeba. Ať už mladí kluci, kteří začínají cvičit, ale divili byste se, kolik mazáků, kteří mají už tolik zářezů (let) v pažbě a cvičí fakt strááááášně dlouho, to dělá taky s jakýmsi despektem k ostatním. Ty mlaďáky člověk aspoň může seřvat a nemít moc veliký výčitky, kdežto ty starší mazáky… jednak mi to nedovolí respekt vůči staršímu a kolikrát jsou ti mazáci mnohem větší, než jsem já, takže mi to nedovolí ani strach :-D. Ale pojďme na to, třeba si to nějaký mlaďák, nebo mazák přečte, dojde mu to a třeba se to odnaučí, nebo si to uvědomí a něco s tím udělá. Anebo bude mít na salámu, ale já budu mít aspoň dobrý pocit z toho, že jsem si tady vylil srdíčko.

  

1) Respektujte těžké silové série.

Každé fitko má v dnešní době silové zóny, nebo alespoň k tomu vyčleněné platformy, na kterých fitnessáci, nebo zaměření lifteři, zvedají opravdu rance. Kam tím mířím? Představte si platformu na mrtvý tah, kde je naložená velká osa s fakt oslnivou váhou, kterou se nějakej tejpek snaží zvednout. Lze se domnívat, že tahle série bude mít 1-3 opakování max a bude to fakt hooodně těžký. Zvednout tu haldu železa bude chtít opravdu značné množství koncentrace, úsilí a síly. Člověk, který takovou těžkou sérii bude provádět chce mít dostatek prostoru a své „sportovní zóny“ k tomu, aby se mohl na cvik maximálně soustředit, koncentrovat a nebýt ničím rušen. No a teď přijde ta situace, kdy se dotyčná osoba odhodlá k tomu, aby tu haldu železa odlepila od země a v tom okamžiku někdo projde v těsné blízkosti okolo něho. Dotyčný lifter cítí otřes podlahy (protože někdo chodí), může cítit lehký průvan, který dotyčná osoba zanechá, jelikož prochází v těsné blízkosti, nebo – nedej bože – do liftera nějak strčit, či jinak narušit ten proces série. Proto vás žádám za všechny ty liftery, nebo fitnessáky, kterým to vadí, buď počkejte do té doby, než celou sérii provede do konce, nebo okolo něho choďte se značným odstupem. Těch pár kroků navíc vás nezabije, no ne?
* Jo a taky bych chtěl připomenout, že těžká váha, nebo maximální váha pro 1-3 opakování je pro každého specifická. Jinak bude vypadat těžká váha Honzy Turka na mrtvý tah, který pojede silovou sérii o 1-3 opakováních, a jinak bude vypadat moje činka naložená na mrtvý tah pro 1-3 opakování. Takže dbejte respektu každého.

    

2) Uklízejte si po sobě!

Eh… tady k tomu si myslím, že asi netřeba ani nic psát. Nikdo si nechce lehnout na lavici, kde je po někom zanecháno pár kapek omastku, které spadly z nějakého čelíčka, nebo po sobě někdo na lavici, nebo stroji zanechal mastný flek. Taky si myslím, že pokud si někdo naloží činku, nebo stroj, nebo si cokoli odněkud vezme, je slušné a na místě ty kotouče ze stroje, nebo činky sundat a onen vypůjčený předmět vrátit na své místo. Víte… ta místa, když si někde něco odněkud vypůjčíte mají svá opodstatnění. Jednak ti lidé ví, kde to mohou najít a jednak je to místo vymyšleno „strategicky“ tak, aby v případě, že se ten předmět na onen prostor uloží, nebude nikomu překážet. No a ty stroje, nebo činky, které necháváte naložené kotoučema jsou zasejc na pikaču v tom, že první věc, kterou člověk musí udělat proto, aby ten stroj, nebo činku použil, je ty kotouče sundat. Představte si třebas takovej leg-press, kterej má naloženo něco okolo 500 kg a nějakej přemotivovanej strejda to tam nechá naložený, protože co by to sundaval, ne? No a teďka na ten leg-press bude chtít jít nějaká drobnější paní, či slečna. Myslím si, že v okamžiku sundání těch 500 kg by mohla jít asi domů, protože sundat takovou haldu železa je prostě vopruz a kolikrát jsou ty kotouče tak vysoko umístěný a tak blbě konstruovaný, že je to nadlidský výkon sundat. A to myslím aj v pohledu vzhledem ke mně, jakožto k chlapíkovi. Takže vás opět žádám… utírejte si po sobě mastné flíčky, spadnuté kapky omastku, nebo používejte ručníky! A co se těch naložených kotoučů týče, sundavejte je. Ta ženská pohlaví vám poděkují. Jo a ty věci vracejte na svoje místa, má to svůj důvod, fákt.   

3) Nepřesahujte maximální povolenou hmotnost odkládacích míst pro kotouče.

Jedná se zejména o tzv „kotoučové větve“ na kterých jsou kotouče naložené. Ty konstrukce jsou sice bytelné a jsou ze železa, ale i tyhle konstrukce mají svá maximální možná zatížení, která jsou schopna unést. Už kolikrát jsem navštívil fitka, ve kterých jsou tyhle kotoučové větve naložené takovejma těma kotoučema, které „nemají svoje místo“ a někdo si je odněkud vezme a jen proto, že je línej je vrátit tam, kam patří, je prostě plácne na nejbližší místo. Jednak to vypadá opravdu nevzhledně, protože co větev to 4 druhy kotoučů a jednak má každý kotouč, nebo věc své místo. Nehledě na to, že jsou větve na kotouče pro menší zatížení, kde jsou takové ty „powerlifterské“ barevné kotoučky (0,25kg, 0.5kg, 0.75kg, 1kg, 1.25kg – a tak dále) a tyhle stojany jsou k tomu opravdu uzpůsobené. Teď si představte, že takovejhle stojan pojme de facto pár kilo a vy tam na to jebn*** 20kg kotouč. Ta konstrukce se může taky jednoho krásného dne zlomit a někomu to může fakt ublížit. Jo a taky respektujte to uložení kotoučů. Většinou jsou ty kotoučové stromy konstruované tak, aby dole byl co největší a nejtěžší kotouč a nahoře zasejc ty menší podpatky. Je to z toho důvodu, aby ten stojan byl lépe uzemněný, ty kotouče se lépe braly a taky v okamžiku pádu kotouče, aby způsobil co nejmenší škodu, nebo možné zranění.
*A pro ty méně ostřejší pastelky v penále… nedávejte bambilion kotoučů na jeden trn těch kotoučových větví, nebo hromadu kotoučů jen na jednu stranu toho stojanu. Víte, co by se mohlo stát? Správně… mohlo by se to převrátit a někomu to ublížit.

Extrifit Imun Max 90 cps

Mimořádně silný komplex 8 rostlinných výtažků, 13 vitamínů a 5 minerálů vytvořený speciálně pro podporu normální funkce imunitního systému.

4) Necvičte bicák v kleci na dřepy

Pro Boha vás prosím… fakt to nedělejte. Nemyslím si, že je někdo vopravdu takovej ranař, aby dělal bicepsové zdvihy s velkou činkou a potřeboval přitom stát v kleci, která je určena výhradně na dřepy. Neberte mě v tomhle špatně, ale když se mi taková situace stane, jsem fakt nepříjemný a otvírá se mi kudla v kapse. Popíšu vám můj scénář.
Jsem po práci (dělám 12tky) a do toho ještě pracuju s lidma (jsem fízl). Za celých těch 12 hodin mě práce dokáže poměrně slušně vysát, a to jediné co po práci chci, je si v klidu odcvičit a jít domů. Ačkoli fitko a zvedání miluju, tak po té 12tce ve fitku opravdu nepotřebuju být déle, než nutně musím. Čeká mě trénink nohou, který například já začínám dřepama – a asi nebudu sám. Takže nějaký kolo, ať prohřeju kolínka, vyjdu schody a co nevidím… týpka, který v kleci na dřepy dělá bicepsové zdvihy, když o pár metrů od něho je stojan, ve kterém jsou už činky předem naložené a dotyčná osoba nemusí hnout ani prstem, co se nakládání váhy týče. A kdyby doopravdy chtěl nějakou tu činku naložit, tak hned vedle těch předem naložených činek jsou i prázdné osy, které si člověk naloží dle libosti. Já nevím, proč mají lidi tu tendenci tohle dělat. Ta osa, která je předem naložená je úplně stejná, jen menší než ta, která je v té dřepovací kleci. To jde jako vo ego? Nebo to v té kleci vypadá víc hard-core? Nebo je ta dřepovací klec nějaké magické místo, kde svaly rostou rychleji? Nemyslím si! Takže ty osoby, které dělají jakékoli cviky v kleci, která je určena primárně na dřepy tímto žádám, aby opravdu nechali dřepovací klec pro jedince, kteří chtějí cvičit dřepy. Některá fitka mají tu výhodu, že klecí mají více, ale ne každé fitko má takový finanční rozpočet, aby si tento luxus mohla dovolit a pro jedno fitko tak připadá jedna dřepovací klec.

  

5) Fitko není filmové studio!

Je mi jasný, že si v tomhle bodě totálně střelím do nohy, ale své příznivce si zde také jistě najdu. Nemám nic proti tomu, když si někdo natočí krátké videjko k tomu, aby mohl posoudit jeho formu cviku. To je naprosto v pohodě. Nemám nic proti tomu, když si chce někdo udělat rychlý „selfíčko“, jako že splněno. Ale co opravdu odsuzuju jsou dlouhá videa, ve kterých se dotyčná osoba, nebo osoby nahrávají, dělají si z lidí kolem sebe srandu, nebo nedej bože natáčí jiné lidi, jak dělají tohle, nebo tamto špatně. Anebo si těch „selfíček“ udělají za jednu tréninkovou jednotku bambilion. Ještě bych rád podotkl, že když si chcete dělat nějaké „selfíčko“ tak asi není úplně v pohodě, abyste někomu řekli: ,,uhni mi“ nebo „ pozor, překážíš“ a podobně. Ještě bych přimhouřil oči, kdyby někdo taktně poprosil, aby dotyčná osoba ze záběru na vteřinku udělala krok do strany, aby byla fotografie čistá a byla na ní jen chtěná osoba, ale i tak. Dotyčný chce fotku, tak by si dotyčný měl stoupnout, sednout, nebo lehnout tak, aby tím nikoho neomezoval. A ne že kvůli jedné fotce, nebo videu budu instruovat lidi o tom, aby se mi klidili ze záběru. Zamyslete se nad tím vy, kteří tohle děláte. Je to opravdu nemístné.

  

6) Nedělejte si z fitka kruháč.

Trénink 1:1, kdy jdete cvičit se sparingem je v pohodě. Pomůžete si a zaberete maximálně dvě místa. To, že zaberete dvě místa je v klidu, protože máte na jednu osobu jedno místo. Ale kolikrát k tomuhle ani nedojde, protože děláte oba dva jeden cvik a věnujete se dopomoci jeden druhému. V tomhle bodě mluvím především o mladých klucích, kteří cvičí třeba ve 3-5 lidech a jsou v těch 3 lidech schopni zabrat až 4 stanoviště s tím, že se každý střídá na jednom, takže vy máte po prdeli. Jeden skončí na peck-decku, vystřídá druhého, který skončil na horní kladce, ten zasejc zasedne ke stroji na upažování, no a ten poslední cvičí biceps na Scotovce. Chcete si zacvičit něco z toho? Hahaha, zapomeňte… protože ti kluci jedou minimálně 3-4 série a jsou 3! Takže to je tak minimálně na 15 minut vystaráno. Nemluvím tady jen o mladých klucích. Do tohohle scénáře zapadne jistě víc lidí. Zkuste zapřemýšlet nad tím, zdali má takovéhle cvičení opravdu smysl a fitko je pro vás to správné místo pro vaši aktivitu. Pokud cvičíte takovýmhle stylem, tak je možná lepší nějaký kruhový trénink, nebo skupinové cvičení. Jasně, platíte si vstup a nikde nejsou žádná pravidla, takže na to máte nárok, ale zkuste být v tomhle trochu empatičtí.

Abych pravdu řekl, tak mě těch nepsaných pravidel, které bych zavedl napadá daleko víc a čím déle tady u toho sedím, tím víc mám tendenci se rozepisovat. Ale už takhle je ten článek dlouhej jako tejden před vejplatou a nerad bych vás tím unudil úplně k smrti. Schválně, pokud jste to někdo přečetl a napadá vás něco, co vás doopravdy štve a jste toho svědky dnes a denně… napište to do komentů. Třeba se nám rozvine diskuze na tohle téma a někdo si uvědomí, že něco dělá blbě.

Extrifit Aminofree Peptides 400 g

AminoFree® PEPTIDES je absolutní světová špička v aminokyselinových suplementech. Jedná se o vůbec nejčistší, nejrychlejší a nejlépe vstřebatelnou formu základních stavebních kamenů lidské svalové hmoty. Extrifit vyvinul zcela výjimečný produkt, který je složen z vysoce kvalitních a velmi drahých komponent. Aktuálně ve světě aminokyselin a peptidů nic lepšího, čistšího ani rychlejšího pro růst svalů a svalovou regeneraci neexistuje.