Flexibilní dieta (stravování)

Autor: Dušan Synek

Globální populace má tendence vzhlížet se ve věcech, které zrovna frčí. Ať je to hudba, móda, filmy a podobně… není tomu jinak ani v dietění. Před cca 25 lety byla dieta založena na naprosto jednoduchém a funkčním principu, který byl lehce aplikovatelný pro všechny. Ať už se jednalo o profesionální kulturisty, nebo běžnou populaci. Ten fígl tkvěl v tom, že jedinci v dietě prostě a jednoduše redukovali tuk ve stravě. Profíci v předsoutěžních dietách stáhli tuk na naprosté minimum a sem tam si ubrali kalorie ze sacharidů, to bylo všechno. Ke konci ještě možná docházelo na pouhou zeleninu a maso, ale kolikrát se to obešlo i bez takovejhle drastickejch zásahů.

  

Za nějakou dobu, díky panu Charlesu Poliquinovi, budiž mu kulturistické nebe lehké, se to všechno zase točilo okolo hormonů. Kalorie šly, bohužel, do pozadí a bylo také vyřčeno spoustu výroků, že kalorie ani neexistují. Jakákoli redukce váhy se týkala především inzulínu. Hlavně aby byl inzulín na co možná nejnižším bodě. Tohodlenc fenoménu bylo dosaženo především odstraněním jednoduchých cukrů a zařazením kotle vlákniny. Po každém jídle alespoň 10-15 minut procházky, chlastat jablečný ocet, uvařit rýži – zmrazit ji – a potom znovu ohřát a konzumovat… a podobně. No prostě hrozný věci.

Další na řadě byla zase keto dieta a přerušované hladovění, nebo kompletní půsty. Tyhle strategie byly opět v kontextu hormonální odezvy těla. Jasně. Některé výživové principy byly v tomhle ohledu parádní, ale když se dodržovaly dlouhodobě, nebo se zacházelo do extrémů, tak to nasekalo spoustu paseky.

A v dnešní době? Výše zmiňované dietní strategie jsou pořád v kurzu, ale vracíme se zpět ke kořenům, kdy se snižovaly kalorie, avšak trošku moderně.

  

Flexibilní stravování

Teda vono těch jmen je trošku víc, ale jedná se o to samé. Ať už je to: flexibilní stravování, IIFYM (if it fits your macros – pokud vám to sedí do makroživin), CICO (calories in x calories out – kalorie přijaté x kalorie spálené). Jaký název si vyberete je bambán, ale jedná se o to samé. Cílem je přijímat méně kalorií. Jinak řečeno… musíte spálit víc, než přijmete.

Je nadmíru jasný, proč je zrovna tenhle styl tak IN a spousta lidí ho používá. Taková message tohohle stylu je: JEZTE, CO CHCETE, ALE MUSÍ SE VÁM TO VEJÍT DO KALORICKÉ ŠKATULKY! Proponenti tohohle stylu stravování doporučují se pohybovat takzvaně 80:20 (80% kvalitní stravy a 20 % dej si co chceš). Ale kámo… kdo z těch lidí, kteří tenhle styl stravování dodržují opravdu jedou těch 80:20? Věřím tomu, že možná první 2-3 týdny, ale potom je to začne svádět. Z těch 20 % se stane 40 %, potom 50% a nakonec se už na všechno vyse… a pohlídají si jen příjem bílkovin, dá-li Bůh, a zbytek se dožerou těma srajdama.

Teorie je známá všem: pro hubnutí a přibírání je jednoduchá rovnice v přijaté a vydané energii. Někteří ortodoxní proponenti tohodlenc stravování budou tvrdit, že kalorická bilance je to jediné na čem záleží. Do jisté míry, pokud bychom na to koukali striktně z pohledu redukce, nebo přibírání, by to byla pravda. JENŽE!!! Pokud bychom se drželi tohohle přístupu, tak by to znamenalo, že tím jediným aspektem, kterej nás tankuje, je TĚLESNÁ VÁHA. A to je ten problém!

Nejdůležitější koncept jakéhokoli stravování je udržet organismus naživu, udržet ho zdravý, vitální, a cítit se dobře. To je ten cíl, který bychom měli mít před očima. Jenže, bohužel, tohle zrovna do konceptu slepého koukání na kalorickou bilanci nehraje žádnou roli.

  

Můžete dosáhnout zdravé váhy, aniž byste byli zdraví?

Spousta lidí vypadá naprosto fantasticky, ale mají vážné zdravotní problémy, nebo se prostě a jednoduše cítí jako kus hov…Ať už jsou to fitness hobíci, pokročilí, nebo profíci. Mluvím tady o každém jednom človíčku, který navzdory tomu, že si dá k jídlu, co chce a chutná mu to, je podvyživený. Vo čem to mluvím? Mluvím o tom, že spousta lidí, ať má klidně kalorický nadbytek, je deficitní na vitamíny, minerály a stopový prvky, kvůli kterým strádá jejich zdraví a optimální funkce. Může to taky znamenat, že vyživování jejich těla je negativně ovlivňuje ve smyslu zdravotních markerů, kognitivních funkcí a celkové dobré pohody.

Extrifit Vita-E 400 IU 100 cps

Pro jeho optimální vstřebávání je proto vhodné užívat Vita-E 400 IU společně s jídlem.

Co tím chce básník říct? Zřídka kdy jste schopni pocítit negativní dopad na váš organismus v krátkodobém horizontu. Většinou se to ozve až za nějakou dobu. Například některé potraviny vám v těle dokážou vytvořit záněty, které opravdu nepocítíte za týden, ale ozvou se až po delší době. Mezitím, než začnete pociťovat, že s váma není něco OK už může být ten problém vážnější a vyléčit ho zabere taky nějaký pátek. To je jeden z hlavních problémů, který se s tímhle stravováním pojí. Cítíte se fajn, je vám dobře, dopřáváte si potraviny, které chcete, ale najednou vám něco nesedne. Další den se cítíte stejně, ne-li hůř, a to domino se hezky a nenásilně rozjelo. Ta klesající křivka vašich vnitřních pocitů je opravdu hodně pozvolná a vy ji zaregistrujete až po nějaké době. Můžete být třeba jen o 20 % „méně zdraví“ aniž byste to pociťovali, ale pan zánět v těle už začíná hrát proti vám.

To stejný můžu říct o krevním tlaku. Taky byste nepocítili, že vám krevní tlak stoupá každým týdnem o nějaké číslo. Teda… pokud byste ho neměřili, což nepředpokládám, protože takhle svědomitých lidí znám opravdu velmi málo. No, potom jdete jednoho dne na preventivku, nebo na nějaký vyšetření, kde vám jen tak pro jistotku ten tlak změří a vono ejhle… ten tlak je vysokej, co? Ne nadarmo se tomu vysokýmu krevnímu tlaku říká „tichý zabiják.“ Pokud je strejda krevní tlak chronicky vysokej, může to vést ke kardiovaskulárním onemocněním, problémům s ledvinama a celkově horšímu zdravotnímu stavu.

Ale jsme opět u toho, že to nezaregistrujete hnedka, ale až po nějaký době, kdy může být, nebo je pozdě.

  

Dalším kostlivcem ve skříni je ateroskleróza: ukládání mastných kyselin uvnitř tepen, které se stanou plakem nebo krevními sraženinami. Toho si taky nevšimnete, dokud nebude příliš pozdě. K tomuhle problému se taky dostanete tím, že budete konzumovat průmyslově zpracované potraviny.      

O co mi v tomhle „strašení“ jde? Jde mi o to, že vezmu dva lidi, kteří budou mít stejnej kalorickej příjem, ale jinou skladbu jídelníčku. Budou mít ke svýmu stravování úplně jinej přístup, ale ten princip zachovají stejný. Budou mít stejný poměr makroživin, ale výsledek jejich zdravotního stavu a celkové psychické a vnitřní pohody bude úplně jinej. Jedinej rozdíl mezi nima bude výběr potravin.

Influenceři, Instagramoví guru a jiní týpci z anti-sociálních sítí nás bombardujou, jak je důležitý se zaměřovat na tělesnou hmotnost, což nevědomky vede lidi do záhuby, protože už nekoukají na zdravotní stav.

Pokud je vám 18, 25, nebo 30, tak o nějakém zdravotním stavu asi moc slyšet nechcete. Chápu. Mně samotnýmu je 28 a nechci tady znít jako starej fotr, kterej vám dává kázání. Jediné, co chceme v tomhle věku je bejt buď co nejvíc svalnatí, nebo co nejvíc vysekaní bez ohledu na zdraví. Teda… z 95 % tomu tak je. Ale věřte mi, že po nějaké době tohohle přístupu budete litovat a stejně vás to dožene. Pokud si řeknete, že do 45, nebo 50 je času dost, tak si myslím, že se všichni pleteme. Tohohle věku dovršíme co by dup a budeme si říkat: ,, kdybych já tenkrát…“
Nehledě na to, že zdravé tělo = funkční tělo a zdravé tělo bude spalovat tuk a budovat svaly mnohem rychleji a efektivněji, než tělo „nemocné.“

AKCE 1+1 Extrifit Protein Break! 900 g

Pak je Protein Break! pro Vás to pravé. Protein Break! je dostupný také v jednorázových sáčcích.

Výběr potravin je sakra důležitej, co se zdravotního hlediska týče. Pokud by si někdo chtěl hrát na ďáblovo advokáta a tvrdit, že čím méně tuku máte a jste hubenější, tím jste vlastně zdravější a je to profit, tak ano.  Pokud té redukce hmotnosti dosáhnete tím, že si budete hlídat škatulku kalorické bilance a ládovat se prasárnama tak, aby vám to sedělo… ta redukce hmotnosti není v takovém případě hodnotnější.

Abych to trošku zlehčil, tak nejsem vůbec proti tomu, aby se člověk držel flexibilního stravování, pokud to má jisté hranice a je k tomu přistupováno opravdu s respektem. Pokud k tomu dotyčný přistupuje tak, že flexibilní stravování = licence k potravinám všeho druhu, je to špatně. Pokud ale svědomitě dodržujete princip toho, že 15-20 % vašeho příjmu je zábavné jídlo, je to v pořádku.

Stále byste se ale měli držet toho osvědčeného konzumování kvalitních bílkovin, ovoce, zeleniny, zdravých tuků, komplexních sacharidů, sem tam nasycených tuků a podobně. Nejdříve se zaměřte na osvojování si návyků v tom kvalitním jídle a nějakou dobu v něm setrvejte. Po té nějaké době si dopřejte oněch 15-20% zábavného jídla, které si vychutnáte a které vás bude bavit.

Co dneska vidím je ten smutný fakt, že lidi jsou až příliš zaměření na budování svalů a redukci tuku bez ohledu na zdraví s tím, že ten zdravotní stav se později fixne. Jasně, tenhle přístup bude fungovat do nějakých 35-40 let, ale později vás to stejně dožene, Proto se snažte tomu předejít a udělat s tím něco, dokud máte čas!