Jak najít dobrýho osobního trenéra?
Autor: Dušan Synek
26. 2. 2025
Ještě předtím, než utratíte pár set korun za nějakýho umělce, kterej se bude snažit vám dokázat, že ON je ten pravý pro vás a vaše cíle, přečtěte si tenhle článek. Může vám to pomoct s rozhodováním a taky vám to může ušetřit těch pár stovek.
Pomůže vám to najít rozdíl mezi špatným trenérem a dobrým trenérem. Fakt špatný scénář strávit 6 a víc měsíců (a taky utracením tisícovek korun) s trenérem jen abyste si uvědomili, že jste nepřiblížili k vašemu cíli, ať už je jakýkoli.
Sice mi není 50 let, neměl jsem tu čest spolupracovat s těma nejlepšíma českýma, nebo zahraničníma trenérama osobně, ale i přesto si dovolím tvrdit, že na 29letýho smrkáče mám poměrně slušnej pohled a taky dokážu posoudit. Mám toho načteno a nakoukáno opravdu hodně a jsou to věci, které pochází od skutečně skvělých trenérů po celém světe. Jen, bohužel, nebyla možnost se s nimi vidět osobně a hltat od nich ty informace, jak se říká „face to face“ (z očí do očí). Ale protokoly, videa, články, knížky a podobně, které jsou zpoplatněné mám nahltané opravdu hojně.
1)Jak poznám, že je trenér ten správný pro moje cíle?
První otázku, kterou byste si měli položit, pokud potřebujete fitness trenéra je, zda jeho odbornost odpovídá vašim cílům. Je to stejný jako když jste na seznamce, nebo jdete na rande. Druhá strana se vám líbí po fyzické stránce, je atraktivní, přitahuje vás, ale prostě víte, že máte oba dva odlišný pohled na život a oba dva máte jiné cíle. Vy chcete zapustit kořeny, usadit se, mít rodinku a budoucnost. Druhá strana chce cestovat, objevovat, zkoušet atd… prostě úplně jinej styl, než kterej byste chtěli. To stejný platí taky v ohledu hledání správného fitness trenéra. Pokud je někdo profík v běhání maratonů, tak to asi nebude ten erudovaný člověk, který by vám pomohl zvýšit sílu na dřep.
Začněte s důvodama, proč hledáte trenéra:
Chcete zhubnout 30 kg? Nebo 20kg? Chcete se dostat na 10% podkožního tuku?
Chcete být silnější, nebo chcete udělat vaší první stojku?
Chcete se stát zavodním powerlifterem?
Chcete zaběhnout svůj první půlmaraton?
Chcete prostě jen vypadat líp, cítit se líp, být zdravý a užít si cvičení?
Všechny tyhle výš vypsaný otázky budou odrážet kritéria, který by měl váš budoucí trenér splňovat. Podívejte se na jejich certifikáty a osvědčení. Zjistěte, jaké mají zkušenosti a pohledy na věc. Sice to nejsou ty nejzásadnější atributy, který by potvrzovaly, že trenér s těmahle splněnýma bodama bude ten nejlepší, ale je to minimálně dobrej start. V podstatě… čím specifičtější váš cíl je, tím užší výběr trenéra bude. Pokud chcete být dobrej powerlifter, tak budete chtít trenéra, kterej má pod sebou už nějaký lidi, který na závody v téhle disciplíne připravoval a ideálně má některý z nich dobré výsledky a umístění.
Pokud je váš cíl zase širší, jako třeba dostat se do formy, cítit se líp, užívat si cvičení atd… budete mít víc možností. Tady je zase ta nevýhoda toho, že těch trenérů, který se na tohle „specializujou“ je jako máku a může pro vás být obtížný vybrat si toho pravýho.
Chyba #1: Nejste si jistí, že trenér nemá odborné znalosti v oblasti, ve které chcete cvičit.
2) Jak vím, že mi trenér bude vyhovovat?
Krom jejich zkušeností je tady pár faktorů, díky kterým poznáte, že je pro vás zrovna ten, nebo tamten trenér ten pravý, nebo ne.
Definitivně vám pomůže, pokud budete přesně vědět, jakej druh pomoci hledáte.
Hledáte silově zaměřenýho trenéra, který vám zkoukne základní cviky? Bavíme se tady o dřepu, mrtvém tahu a bench pressu. Jen pár společných tréninků, kde vás tady trochu poupraví, tady vám něco řekne, ale ve finále jste na tom sami se sebou poměrně dobře, tak jeho pomoc nebude zase tolik potřeba.
Začínáte s cvičením a chcete jen nakopnout, trochu popostrčit a najít někoho, kdo nad váma bude držet bič? Najít trenéra takového typu, který je dostupný širší veřejnosti, dokáže se přizpůsobit vašemu časovému týdennímu harmonogramu a bude vás udržovat disciplinované.
Potřebujete někoho, kdo vám pomůže být konzistentní po delší dobu? V takovém případě je dobré si to dopředu říct, že by se jednalo o delší spolupráci, aby s tím trenér počítal a věděl, že to myslíte vážně. Taky je dobrý si už v okamžiku hledání trenéra najít někoho, kdo má znalosti s cílem, kterého chcete dosáhnout. A pokud se jedná o dlouhodobou spolupráci, tak kolikrát trenéři ještě dávají nějaké slevy, ale pravidlo to určitě není.
No a hodně důležitá věc, která je často opomíjená je, zda vám ten dotyčný sedí jako člověk. A rozhodně bych to nepřehlížel. S tím člověkem se budete vídat často a budete se vídat za okolností, který nebudou příjemný. Tak až budete vypouštět duši pod legpressem je důležitý, aby tam byl někdo, kdo snese vaše reakce a rozpoložení.
3) Jak najít vhodného trenéra
Po nějaké době, kterou strávíte hledáním vhodného trenéra, se kterým se rozhodnete spolupracovat, přijde na řadu nějaká konverzace.
Chyba #2: klienti slepě souhlasí a odkývají všechno, co trenér řekne, ačkoli s tím jejich klient nesouhlasí.
Trenér by měl: provést podrobný výslech, aby se dozvěděl o vás, vašich cílech a vašem příběhu
Trenér by měl: klást otázky na doby předešlé, aby znal vaše problémy, zranění a také vaši zkušenost s tréninkovými schématy, principy a cviky. Měl by znát všechny vaše problémy, všechna vaše zranění, operace, medikaci a nedostatky k tomu, aby byl schopen vám na míru vytvořit tréninkový a stravovací plán.
Trenér by měl: být schopen se s vámi podělit o výsledky jeho klientů.
Trenér by měl: přesně popsat, jak je schopen vám pomoct dosáhnout vašich cílů. To vám dopředu ukáže a seznámí vás s výzvama, kterým budete čelit a jak je společně zvládnete.
Trenér by měl: nastavit reálné cíle. Nebudete vydrátovaní a připravení na závodní prkna po měsíci, ale budete vědět, že pokud na ty prkna budete chtít, mohlo by to trvat tak a tak dlouho a nebude to jen o dietě. Bude to spojený s celkovým přístupem k životu, přenastavení dosavadního života, upřednostnění některých věcí a tak podobně. To stejné platí pro zvednutí XY váhy v trojboji, nebo uběhnutí půlmaratonu a podobně.
Trenér by měl: brát maximálně v potaz vaši zpětnou vazbu v okamžiku, kdy vytváří plán (ať už stravovací, nebo tréninkový). Trenér by měl být profík v jeho práci, ale vy jste profík ve vašem životě. Váš názor je sakra důležitej!
Trenér by měl: klást otázky na vaše stravování. Pokud ne, tak ztrácí čas.
Tohle je jen takový základní výčet věcí, který já dělám v okamžiku, kdy si ode mě chce nechat někdo pomoct. Nebudu říkat, že s někým spolupracuju, protože nejsem člověk, který by měl kurz, certifikát, nebo školu k tomu, abych s těma lidma mohl pracovat a brát si od nich peníze. Proto s těma lidma sice mluvím, neberu si peníze, ale za to říkám, že jim dávám jen radu.
4) Co jsou znaky špatného trenéra?
Dávejte si pozor na „zábavný“ cviky a na trenéry, kteří po vás nebudou chtít takovou rutinu, která bude odpovídat vašim cílům.
Chyba #3: Spousta trenérů vám bude motat hlavu s tím, že bude vymýšlet různé super senzační kombinace cviků, který vás naprosto odrovnají a budete po nich utahaní jako šňůra od hajz.. Proč? Protože budou vypadat jako erudovaní, kvalifikovaní a znalí své práce bez toho, aniž by po vás chtěli něco, co opravdu dává smysl. Uvedu příklad:
„ Teď si stoupneš na bosu míč, kde budeš dělat výpad dozadu s činkama v ruce a jakmile budeš stát oběma nohama na bosu, tak uděláš bicepsový zdvih. Potom uděláš druhé opakování na druhou nohu a jakmile se vrátíš oběma nohama na bosu, tak zase uděláš bicepsový zdvih. A takhle 20 opakování. Jo, a potom se připrav, že budeš veslovat intervaly na veslovacím trenažeru.“
Dělat zbytečně namáhavý tréninky víš popsanýho typu jsou zbytečný. Víte, kdybych chtěl někoho fakt zmastit, tak mu vymyslím takový trénink, že si druhej den nesedne na hajzl a bude mě proklínat ještě týden. Jenže takový trénink je zbytečný a úplně k ničemu. Mnohem jednodušší je někoho zrušit za krátký čas, než někomu pomoct k jeho cíli (zabere to dlouho).
Tréninky typu co jsem popsal výše, vám zaručeně rozpumpujou srdíčko, zvednou tepovku a unaví vás, ale rozhodně vás to neposune k vašim cílům. Nebude za tím žádná smysluplná strategie, žádná progresse a nedosáhnete vašeho cíle, tak proč za to platit?
Pokud vám trenér řekne jednu z těchhle vět, tak utíkejte, co vám nohy stačí:
„Proč děláš ty dřepy tak hluboký? Vždyť si ničíš kolena“
„Těch zkracovaček na konec tréninku bude 200, ať spálíš ten tuk na břiše“
„Každej trénink budeme dělat jiný cviky, ať si tělo nezvyká a pořád ho šokujeme“
„Při tomhle cviků tě bolí lokty? To nevadí, zvykneš si. Pojedeme přes bolest“
„Pauza mezi sériema jenom 30 vteřin. Pokud to neudejcháš, musíš začít běhat, nebo dělat jiný kardio“
A mohl bych pokračovat a pokračovat. Jo, jsou to fakt výroky CERTIFIKOVANÝCH TRENÉRŮ, který jsem slyšel a ty trenéři to mysleli vážně, nedělali si srandu.
Váš trenér by měl být zaměřený na výsledky, nikoli na program, kterej nebude mít žádný výsledek a bude ve vás pořád vyvolávat pocit, že toho trenéra potřebujete. Pamatujte na jedno:
Trenér pracuje pro vás! Ne vy pro trenéra. Tak nenechte trenéra vymýšlet strategie, který nepovedou k vašemu cíli.
Udělal vám trenér plán na míru vzhledem k vašim zraněním, pohybovému omezení atd.? Nebo jen tupě zkopíroval plán strejdy od vedle, kterej ho od něj dostal před týdnem?
Povzbuzuje vás trenér v průběhu vašeho tréninku, mluví s váma, dotazuje se na pocity a zajímá se o vás? Nebo celou dobu vašeho tréninku čumí do telefonu a swajpuje na instragramu? Nebo mluví jen o sobě a probírá příběhy z dětství?
Věnuje vám svůj čas smysluplně, nebo si jen v notýsku odškrtá kolečka, vezme si od vás prachy a s úsměvem se vidíme příště?
Vy si toho člověka platíte, dáváte mu vaše peníze za jeho znalosti, zkušenosti a vědomosti. To, že s váma trenér tráví čas ve fitku je jeho náplň práce a měl by k tomu přistupovat seriózně. Proto se nenechte opít rohlíkem!
Akční zboží:

AKCE 4+1 ZDARMA Extrifit Protein Bar Hydro 80 g

AKCE 1+1 Extrifit Protein Break! 900 g + ZDARMA Triko Extrifit

AKCE Extrifit Agrezz 20 x 20,8 g + ZDARMA 2x Trainox Shot 90 ml + 2x BCAA Shot 90 ml

AKCE Extrifit Fatall Fat Burner 130 cps + ZDARMA 3x Thermogel 80 g
