Jak trénovat a jíst, když dělám noční?

Autor: Pavel Vacek

 

Do svejch 28 let jsem tohle téma řešit nemusel. Měl jsem to štěstí, že jsem si vybíral takové práce, kde byl provoz pouze přes den, nebo maximálně do 11 do večera, takže se to vždycky dalo nějak zařídit. Jenže změna zaměstnání do povolání mě přiměla k tomu, abych se nad tímhle tématem zamyslel a našel si nějaký sofistikovaný systém, díky kterému budu schopen fungovat na obou frontách. Jak na té frontě pracovní, tak na té sportovní. Než jsem si to trochu ošahal a přišel na to, co mi vyhovuje a co je pro mě zase naprostej zabiják, chvilku mi to trvalo. Přece jen to není prd.., když jste celej život zvyklí být na denním režimu, kdy ve dne bdíte a v noci spíte a najednou to má být naopak. A to ještě ke všemu ne po celou dobu, ale jen pár určitých dní v týdnu.

Koumal jsem jak stravu (co jíst a kdy jíst a jak se po tom cítím) a taky jak s tréninkem. Jestli jít na trénink po noční, nebo před noční, nebo se na to úplně vykašlat a prostě si dát volno… nebylo to úplně lehký. Tenhle článek nepíšu proto, abych vám tady dával 100% rady na to, jak postupovat přesně krok po kroku k tomu, abych vám dal návod jak to zvládnout. V tomhle je každý jiný a každýmu bude sedět něco jinýho. Já jsem postupoval podle rad mých kolegů v práci, kteří už takhle fungují nějakej rok a řekli mi, že je to pro ně takhle nejlepší. Z těch pár lidí, kteří mi poradili jsem si vytipoval ty informace, které se mi zamlouvaly a které jsem byl ochoten aplikovat. A protože jsem taky trochu magor, co se vědeckých studií týče, tak jsem zabrouzdal i do těch vědeckých vod. Z toho všeho jsem si na sobě vyzkoušel všechno možný a výsledkem toho všeho je krom jiného taky tenhle článek, kterej by mohl posloužit vám, jakožto „pomocník“ nebo odrazový můstek.

Takovej trochu problém přes ty noční je, že musíte být při smyslech, musíte fungovat a být schopen práce. Ať už manuální, psychické, nebo oboje (hasiči, policie, zdravotníci atd…).

  

1) Trénink
Mně osobně vyhovuje, když si dám trénink hned ráno po probuzení. Ačkoli se to může zdát trošku padlý na hlavu, tak je to svým způsobem ta nejjednodušší možná cesta, alespoň pro mě. Ráno vstanu a nepotřebuju do sebe dávat žádné jídlo (moje výhoda, že dokážu trénovat nalačno). Ale většina lidí do sebe ráno potřebuje dostat aspoň něco malého proto, aby mohla fungovat. Tady se meze nekladou opravdu ničemu. Jestli jste typ člověka, který potřebuje před tréninkem nějaký cukr, tak nějaké ovesné vločky s ovocem a proteinem určitě vykonají svoje. Pokud cukry nepotřebujete, tak za mě ideální volba je protein a potom trénink.

Trénink si odmakáte takovej, jakej je zrovna v plánu a nemusíte se šetřit, protože večer je noční. Takovej trénink by neměl smysl a raději než jet trénink na 50% bych zůstal doma. Poté si uděláte svoje rutiny (vydejchat se na páse, sprcha, pokecat po tréninku s proteiňákem v ruce a já nevím co všechno.

  

2) Strava

V tomhle bodě bych se odpíchnul zejména od jídla, které následuje po tréninku. První jídlo po tréninku by mělo obsahovat co možná nejvíce sacharidů (což je asi nám všem známá klasika) a samozřejmě bílkoviny a nějaký tuk. Nebudu asi vymýšlet nějaký rafinovaný kombinace, když napíšu: maso a příloha. Je tam všechno, co tělo po tréninku potřebuje. Další jídlo, které bude následovat po nevím jak dlouhé době, vzhledem k vašemu přístupu a pocitu hladu je opět nějaká kombinace především sacharidů a bílkovin. Nemusí to být nutně maso, ale pokud vám to nevadí, tak jen do toho. Já osobně moc velkej masožrout nejsem, takže si dávám maso jen 1x denně a potom už jsem spíš na mléčných výrobcích, proteinu a sacharidy jsou pro mě ovoce, nebo kaše. Takže za mě je jasná volba rýžová kaše s tvarohem, proteinem a ovocem. Ale jak jsem psal… ty meze se nikde nekladou a pokud vám maso s přílohou nevadí, tak jen do toho.

Extrifit Long 80 Multiprotein 2270 g

Čím je Long® 80 Multiprotein lepší?

 

Důležitá není jen strava po tréninku, ale také při té noční směně. No a tady se dostávám k jádru věci, co se stravy týče. Některým z vás je možná známa informace, nebo jste to pocítili sami, že pokud si dáte jídlo bohaté na sacharidy (rýže, těstoviny, brambory atd…) tak vás to utlumí a posílá vás takové jídlo trochu do hajan. Někteří jedinci jsou na to náchylní více, někteří méně. Já jsem zrovna ten jedinec, který když si dá sacharidy, tak by si mohl jít dát 20, jak se říká. Z tohohle důvodu jsem se vejš zmiňoval o tom, že sacharidy by měly tvořit hlavní zdroj energie především v té části dne, kdy jste po tréninku a můžete si dovolit být více „vypnutí“ jelikož vás ta noční čeká až později večer. Navíc vás sacharidy po tréninku zklidní, tělo přepne z kortizolu (bojového módu) do insulinu (relaxačního módu) a máte hned lepší prostředí pro budování svalů, nebo spalování tuků (ano, pro spalování tuků taky!).

  

Trochu jsem odbočil od té noční, takže se vracím zpět k niti, kterou jsem měl předtím. Vzhledem k tomu, že sacharidy tělo utlumují je za mě kontraproduktivní si je dávat při noční směně. Tělo se už tak samo o sobě bude bránit té noční a bude se snažit vás uspávat skrze hormony a cyrkadiánní rytmus. Nehledě na to, že spousta lidí si nedovede představit noční směnu bez kafe, nebo zelenýho čaje. Já jsem jeden z těch, který tu noční zvládá i bez kofeinu, ale to už je na každém jedinci. Pokud si tedy dáte sacharidy i v té noční směně, tak vám může míra energie třeba na pár desítek minut stoupnout, jenže poté vám zase klesne a věřte mi, že ten pokles bude mnohem horší, než vzestup a dožene vás to. Z tohohle důvodu je za mě rozumná strategie si v průběhu noční směny dávat takový jídla, který jsou bohatý na bílkoviny a tuky s minimem sacharidů. Takže něco jako tučné maso (losos, hovězí, vepřové), nebo tučné mléčné výrobky (tvarohy, sýry atd…) a k tomu zdroj tuků (avokáda, ořechy, větší množství oleje a podobně). Díky tomu budete sytí, dodáte tělu potřebné živiny a vaše bdělost zůstane minimálně taková, jaká byla před předtím.

Sacharidy jsem já osobně při noční vynechal úplně. Nedávám si je ani u konce, abych měl potom lepší spánek, protože už jsem vypozoroval, že tělo opravdu žádný problém s usínáním, ani spánkem po 12 hodinách nočního provozu nemá a upadne do kómatu ihned po skočení do postele.

Extrifit Sleep! 60 cps

Problémy se spánkem jsou velmi nepříjemné a mají dopad na náš psychický stav, sportovní výkon a také náladu. Vzniká tak začarovaný kruh, kdy jsme stál …

3) Spánek

Tady jsem se s kolegama trochu rozcházel, ale taky je to dané tím, že nemám žádné závazky (mazlíčci, děti, rodina atd…). Za mě je ideální stav přijet domů, udělat hygienu, zatemnit všechno a jít spát. Žádné sledování filmů, žádné seriály, žádné anti-sociální sítě a podobně… Tohle všechno by vás mohlo potenciálně probrat a vaše usínání by mohlo být těžší. Zrovna tak kvalita spánku by mohla být horší. Ale jak jsem říkal… to jsem já, člověk, který nemá závazky. Kolegové musí doma ještě vyvenčit psa, řešit rodinné situace, pomoci partnerovi doma a spoustu dalších okolností. Za mě a ty vědecký studie je nejlepší po noční přijít domů a co nejrychleji jít spát. Zatemnit si na lvl netopýří jeskyně, aby vás to denní světlo nemělo tendence budit a je to.

Těch přístupů, jak to celý uchopit je kotel. Někteří cvičí hned před prací a jídlo neřeší, protože chlastají kafe co 2 hodiny a je jim to jedno. Já jsem se ale snažil tu strategii vymyslet tak, abych šel tělu co nejvíc naproti. Přecejen ty noční jsou pro lidský organismus už tak velkej záhul, natož ho ždímat ještě kafem, nebo energeťákama… Vůbec to neodsuzuju! Pokud si dáváte kafe, nebo energeťák, případně zelenej čaj při noční, tak v tom pokračujte. Jste tak zvyklí, třeba vám to tak funguje, tak proč to měnit. Pro mě je ale kofein při noční tabu. To stejné bych mohl převést také do kontextu s jídlem. Lidský organismus asi taky nebyl stavěný na to, aby v noci pozřel velké množství jídla, protože v noci se trávicí systémy zpomalují a utlumují proto, aby tělo mohlo řešit jiné problémy a „opravovat se“. Z toho důvodu si myslím, že házet do sebe v noci jídla typu : maso s přílohou a jiná objemná jídla nebude to pravé ořechové. Na místo toho bych volil třeba ten vysokoprocentní tvaroh s ořechama (malé, dobře stravitelné)

Uvidíte, zdali si v tomhle doporučení najdete nějakou informaci, která by pro vás byla validní a které byste dali šanci. Každý jsme jiný a bude nám sedět něco jinýho. Já jsem se snažil najít tu nejšetrnější cestu a podělil jsem se s váma o ní.