Jak zůstat odpovědný a držet se plánu?

Autor: Dušan Synek

 

Víte, osobně si myslím, že kolikrát i ti nejlepší z nejlepších si pokládají otázku typu: zdali jim to stojí za to, zdali je to stále baví, naplňuje je to, dodává jim to pocit štěstí a milují to tak, jako na samotném začátku. Ono… co si budem, když člověk prochází jedněma a těma stejnýma dveřma po každý den, tak se nad tím možná někdy pozastaví a ty myšlenky, které jsem zmiňoval, ho prostě přepadnou. Ať už začínáte, nebo jste pokročilý, nebo to už nějaký ten pátek v roce děláte, může to postihnout každého.

Dovolím si zde vypíchnout citát od vítěze marathonu Desiree Linden, který je pro tuto situaci poměrně výstižný: ,, Některé dny to prostě plyne a já mám pocit, že jsem se pro to narodila, jindy se zase plahočím peklem. Každý den udělám rozhodnutí a podívám se, co ve mně je s tím, že se pokusím být lepší. Moje rada zní: Neustále se objevujte!“

Já vím, takhle napsané to zní hodně jednoduše a možná si říkáte, kde je nějaká hloubka toho citátu? Vždyť to nemá žádnej feeling? Ale objevovat se a dokazovat si každým dnem je něco, co se lehce říká, nicméně hůře dělá. Kdyby to bylo opravdu tak lehké, je na světě každý člověk fitness model, nebo má každý člověk miliony na kontě, jezdí si ve Ferrari, vlastní vilu a podobně. Tohle možná bude znít trošku pochmurně, ale na světě není žádná magická pilulka, žádné know-how, ani žádná magie, nebo tajné zaříkávadlo, které by to jednoduše dokázalo. Musíte to dokázat vy sami, ať už se jedná o cokoli. A ta snaha musí být kontinuální, dlouhodobá a poměrně tvrdá.
Tu práci musíte udělat sami. Neznám žádné zkratky, nebo obkliky, které bych vám dal, jelikož sám vynikám alespoň v jedné věci, která mě sice naplňuje, ale díru do světa s tím neudělám, ani mě to nijak nezviditelní. Dovolím si vám ale dát strategie, které by vás na cestě za vaším snem, ať už je jakýkoli, mohli držet v tempu.

  

Najděte si podporu, nebo pomoc

Provádět rozhodnutí, nebo se posouvat jakkoli jinak vpřed vstříc cíli den co den může být náročné jak psychicky, tak fyzicky. Ať už se jedná o krůčky malé, nebo velké. Ať jsou tato posouvání se za vaším cílem menší, nebo větší… být na všechno sám není vždy ta nejlepší volba, ať už si myslíte, že třeba ano. Ten první měsíc, když se pro něco rozhodnete a jedete to stylem „dostihovej kůň“ to zvládáte a možná vám to připadá i poměrně lehké. Jenže po měsíci vám (třeba) onemocní pes a vy si řeknete, že to necháte na později, že vám to vlastně nikam neuteče. Další den venku začne pršet a vám se v tom hnusném počasu prostě nikam nechce a opět si řeknete, že na to další den vlítnete, dyk vono se ten jeden den nic nestane. Další den vám na Netlflixu vydají váš oblíbený seriál, který má XY sérií a je vystaráno. Týden uteče jako voda a vy jste se po měsíci nehnuli z místa. Celý tento měsíc přijde vniveč, jelikož jste o dosavadní progress přišli a motivace, která vás poháněla, je ta tam. Právě v tomhle okamžiku může být na místě pomoc, nebo podpora (průvodce). Ať už to bude trenér, který vám bude držet kudlu u krku a bude chtít výsledky, nebo váš parťák, se kterým fitko navštěvujete a on na vás bude nas…., že bez vaší pomoci ty rekordy nezlomí. Nebo partner/partnerka, která vás z čisté lásky k vám nakope do zadnice a zvedne vám pérka (v jakékoli oblasti, ne jen ve fitness). Nebo vaše pracovní skupina, která se bez vašich jednotlivých úkonů nedostane z místa, jelikož jste stěžejním článkem, který nesmí chybět.  Složitosti se kolikrát zdají lehčí, když na ně nejste sám a máte podporu. Komunita, nebo jedinec, který vás drží v tempu opravdu dokáží slušně nakopnout vaši výkonnost (pracovní, sportovní, mentální…) a udrží vás bdělé. Nehledě na to, že PŘÁTELSKÁ výzva (soutěž) také ještě nikomu neublížila.

  

Dokumentujte a zaznamenávejte si váš průběh

Máte pocit, že jste pořád na jednom místě, ze kterého se neposouváte dál a říkáte si něco ve stylu : ,, co se to sakra děje?“ Tady přichází ten moment, ve kterém lidé často opouštějí jejich plán s myšlenkou, že je neefektivní a vlastně nikam nevede. Pokud však zaznamenáváte váš proces, ať už fotografiemi, zápisníkem, váhou, centimetrem, stopkami, In-body, nebo jinými způsoby (nemusí se jednat jen o fitness oblasti), lépe vás to udrží „bdělé“ a motivované, jelikož každý plán, nebo strategie, pokud jí věříte a dáváte do ní všechno, vás posune kupředu. Někdy jsou to kroky větší, někdy menší, které třeba nemusíte vidět, nicméně každý posun se počítá nehledě na velikost.
Vidět posun, který je „hmatatelný“ je motivující a někdy člověk potřebuje opravdu jen vidět, že se někam posouvá. Potřebuje vědět a zároveň vidět, že se opět přiblížil ke svému cíli. Že opět dosáhnul menšího milníku za cestou k cíli. Velmi často lidé pohoří na tom, že si kladou velké cíle bez toho, aniž by k těmto velkým cílům přidali nějaké „mezicíle“ které by je uspokojovali, dodávali jim pocit jistoty a věděli, že jsou stále na své cestě.

Pozměňte svou perspektivu

Kolikrát se vám v životě stalo, že se udála jedna věc, nebo událost a tato událost nebyla nikterak špatná, ani dobrá. Prostě to bylo něco, co se muselo stát. A bylo pouze a jen na vás a vašem vnímání a rozhodnutí, jak se k takové situaci postavíte. Udám příklad, který asi každý z nás zažil: Rodinná oslava. Na takovou událost lze pohlížet dvěma způsoby
a) budu muset brzy vstávat, budu muset jet na nákup, budu muset uklidit, uvařit, naruší mi to denní harmonogram a možná celý víkend jen proto, abych kvůli těm 4 hodinám lítal jako hadr na koštěti
b) uvidím se s rodinnými příslušníky, zažijeme skvěle strávený čas, po dlouhé době pokecáme, společně se napijeme a dopřejeme si dobré jídlo.
Jedna událost, na kterou lze pohlížet dvěma způsoby. Je to pouze a jen na nás, zdali uvidíme sklenici vody zplna prázdnou, nebo z půlky plnou.  To stejné může platit také v případě namísto „dneska musím jít cvičit“ na lepší „ dneska půjdu cvičit.“
To, co nyní napíšu je možná trošku klišé, ale měli byste se naučit mít rádi sami sebe. Pokud se máte rádi, alespoň trochu, tak začínáte uvažovat lépe, ve svůj prospěch a nesabotujete sami sebe.
Dalším příkladem je třeba „proč si sakra neudělám ten cheat meal/cheat day?“ Tady je to sice trošku kontroverzní, protože každý milujeme ten okamžik, kdy si dopřejeme něco, co nám chutná, ale je s tím taky spojené riziko toho, že je to tak moc dobré, až se toho přejíme a bude nám z toho blbě (což se stává velmi často). Člověk, který bude mít rád sám sebe si řekne : ,, proč si budu něčím ubližovat, když mi po tom akorát bude blbě a budu se za to nenávidět?“ Proč by si člověk, který se má rád, ubližoval sám sobě?

  

Oslavujte svá vítězství

Další poměrně složitá dovednost, obzvláště pro ty, kteří si kladou pouze a jen vysoké cíle. Jedna z nejlepších rad, kterou jsem mohl od psychologického coache dostat byla : ,, každý den si na papír napiš alespoň 3 věci, které tě posunou za tvým cílem a ty splň!“ Ať už to byl spánek po dobu 8 hodin, příprava zdravého jídla, tréninky ve fitku, meditace alespoň 10 minut denně, četba knihy před spaním, otužování se… všechno se počítá, všechno! Každý jeden z těchto bodů svým způsobem přispěl k mému velkému cíli, který jsem si stanovil. Ať už to byl cíl ve smyslu fitness, nebo například práce.
Alespoň 3 malá vítězství po každý den vás slušně dokážou nakopnout a zvednou vám motivaci. A když se třeba na konci celého týdne ohlédnete zpět a uvědomíte si, kolik jste těch malých dílčích cílů za jednotlivé dny splnily, jste někdy až v údivu, čeho jste byli za celý týden schopni. Také vás tato malá vítězství naučí se mít rád #3 a budete si také zaznamenávat váš průběh #2.

Ať je to zábavné

Důležité je, aby vás to bavilo. Zažívání a dosahování pocitu naplnění a užívat si něco, to je jeden z nejlepších motivátorů vůbec. Pokud jsme si v něčem alespoň trošku vy a já podobní a máte rádi výzvy a dosahování cílů, musíte proto jedny a ty stejné dveře otevřít každý den, tak mi věřte, že sledovat to, čeho jste schopní, a co všechno dokážete… je to jeden veliký kopec srandy.

Na závěr shrnutí, kdybyste to chtěli celé přeskočit a mít jen ten výčet bez omáčky okolo :
- mít coache (trenéra), nebo komunitu, která vám dává pocit sounáležitosti a podpory
- dosahovat milníků a fyzicky vidět (zaznamenávat) váš proces
- změnit svou perspektivu z „já musím“ na „ dostanu se“
- oslavovat svá vítězství a být na sebe hrdý

Nejsou tu žádné zkratky, které vám pomohou k dosažení vašich cílů. Pokud vás ale ta všechna práce baví, užíváte si jí a naplňuje vás, tak v ní budete pokračovat.