Je artróza nevyléčitelná?

Přesto, že nás všechny spojuje velmi podobná anatomie, jsou mezi námi odchylky. Osobně však rozdíly ve fyzických dispozicích nepovažuju za tak významné jako ty, které ústí ve střety odlišných myšlenek a tuh. Šance přesvědčit jiného o tom, že uskutečnění jeho touhy bude mít nepříjemné důsledky, je mizivá, byť by bylo realizování sebevíc zničující. Když je člověk přesvědčen o tom, že něco dělat chce, tak mu v tom prostě těžko zabráníme. Je nemožné vnuknout svou rozdílnou vůli jednotlivcům, natož pak celým společenským zřízením. Některé systémy uvádí jako svou hlavní touhu zajistit všem sociální jistoty, za to se v nich často objevuje cenzura jako potlačování svobodného projevu, což všem samozřejmě nevyhovuje. V jiných strukturách je to právě naopak. A my zrovna žijeme v systému, který hlásá svobodu. Ruku v ruce se svobodou narůstá množství poskytovatelů informací. Je potřeba tyto informace dělit na věrohodné a ty ostatní, ale o tom teď mluvit nechci. Chci dát spíš najevo, že je nám skrz vzrůstající množství informací nabízena spousta možností, jak zjistit co je dobré pro naše zdraví a co ne. Ano, máme lékaře. V mnoha případech důvody k jejich návštěvě neovlivníme a bez jejich zásahu se neobejdeme, ale často se hlavním úkolem doktorů stává odstranění negativních důsledků našich životních stylů. Prevence je tedy nejlepší lék. Z hlediska informovanosti a snahy žít zdravě, si nás dovolím rozdělit do dvou skupin. 

V první jsou ti, kteří mají špatný životní styl a jsou naprosto odkázáni na doporučení lékařů. A v druhé jsme my. Sportovci, kteří se stravují zdravě (nezdravé tělo může těžko reagovat na zátěž růstem svalů) a mají dostatek spánku. Na doporučení lékařů jsme odkázáni jen omezeně, protože se zajímáme, máme přehled, poznáváme svá těla a víme co jim dělá dobře a co ne. Lidé z těchto dvou skupin se podle mě dají identifikovat také mírou důvěry vkládané do metod lékařské léčby. Ti, se špatným životním stylem, mohou považovat neúspěchy léčebných metod za osudové, my je můžeme považovat za možnost vzít věc do vlastních rukou (samozřejmě ne ve všech případech).

Dlouho jsem žil nezdravým způsobem. Pracoval jsem, ale ve volném čase se velmi často zpíjel do němoty. Nic jiného mě nezajímalo. Ani jídlo. Jedl jsem jen když jsem měl hlad a velikost mých porcí neodpovídala „nášupům“ dospělého chlapa. Měl jsem scvrklý žaludek. Angína třikrát ročně a časté nachlazení pro mě nebyly výjimečnými stavy. Tím pádem jsem chodil k doktorovi často. Před 6 lety se moje nemocnost začala vytrácet. Začal jsem totiž cvičit a pořádně jíst. Byl jsem oslněn pozitivitou, kterou dává fyzická aktivita. Brzy jsem začal sílit a nabírat na váze. Po krátké době jsem dokonce zahodil flašku a už ji nikdy nevzal do ruky, ale i tak se časem začaly projevovat důsledky mého předchozího životního stylu. Začal jsem mít problémy s bolestivostí ramene. Z počátku jsem byl nucen vynechat jen některé cviky – předpažování, shyby, kliky na bradlech. Později, v té nejhorší fázi, jsem nebyl schopen poškrábat se na hlavě a tak jsem šel do krátké pracovní neschopnosti. Diagnóza: Artróza akromioklavikulárního skloubení (spoj klíční kosti s výběžkem lopatky). Nesteroidní antirevmatika od ortopeda mi pomohla k brzkému návratu do práce, ale bolest mi dál bránila v posilování vrchní poloviny těla. Ptal jsem se doktora na účinky kloubní výživy. Řekl, že to mi nemůže pomoct, a že na cvičení můžu zapomenout. Ale já nezapomněl. Půl roku jsem cvičil jen nohy a břicho a po neúspěšné elektromagnetické léčbě jsem vyměnil ortopeda.

Následující odborník mi do kloubu píchl injekci se slovy, že jestli to zabere, tak určitě ne napořád. Za pár dnů bolest zmizela a začal jsem opět posilovat i vrchní polovinu těla. Za několik týdnů se bolest vrátila v plné síle, ale to už jsem se rozhodl, že vezmu věc do vlastních rukou. Opět jsem přestal cvičit vršek a začal s kolagenovou kúrou. Téměř úplně jsem se řídil radami z článku na internetu, kde se psalo, že při artróze je potřeba užívat 10 gramů hydrolyzátu kolagenu denně po potřebnou dobu (dokud bolestivost nezmizí). Čím více menších dávek, tím lépe. Po vymizení bolestivosti se má udržovat denní dávka na 3 gramech dlouhodobě, nejlépe trvale.  

Kdybych kupoval produkty v lékárně, tak se nedoplatím. Objednal jsem si tedy 10 balení GELA od Extrifitu. Dával jsem si 15 gramů hydrolyzátu kolagenu denně. Jedna tobolka má 500 mg, takže výsledné denní množství mnou přijatých tobolek bylo 30. Pět tobolek 6 krát denně před jídlem. Za 6 týdnů bylo po bolesti. Začal jsem opět cvičit i vršek a snížil dávku na 3 gramy denně. Je to dva roky nazpět a já stále pokračuju v příjmu dvou tobolek třikrát denně. Za tu dobu se bolest jednou pokoušela vracet a tentokrát mi stačilo navýšit množství na 10 gramů hydrolyzátu kolagenu denně po dobu jednoho týdne. Teď jsem schopnej odcvičit plnohodnotný trénink a postupně stále sílím. Časem jsem se vrátil i ke cvikům, které mi dělaly největší problémy, vyjma kliků na bradlech.

Extrifit nabízí k prodeji další dva produkty kloubní výživy. Flexain a absolutní novinku Elastor. Oba produkty doplňují hydrolyzovanou kolagenní bílkovinu ještě o další významné látky vhodné na podporu zdravých kloubů: Glukosamin, chondroitin, MSM, kyselinu hyaluronovou, vitamín C,…. Produkt Flexain dále disponuje větším zastoupením vitamínů a minerálů a Elastor je navíc doplněn o piperin, což je extrakt z černého pepře. Užívání piperinu má po prospěšném vlivu na klouby i další výhody. Zlepšuje potíže s dýcháním, také s trávením, má schopnost zvýšit biologickou využitelnost některých vitamínů a minerálů. Ještě se vrátím ke známému a oblíbenému produktu Flexain. Dlouhodobě jej užívá mnoho nabušených borců. A protože já s ním zkušenosti nemám, tak jsem se zeptal těch nejzkušenějších.

…………………………………………..

Magistr farmacie Slavoj Bednář: „ Flexain je top produkt, o tom není debat. Nabitý a dobře postavený složení z něj dělá jedničku na trhu. Každej, komu ho doporučím, je spokojenej. Užívám ho dlouhodobě.“

Vojta Koritenský: „ Dávám si, i teď v dietě, jednu až dvě odměrky do láhve a piju to v průběhu dne. Beru to jako prevenci. Nejvíc mi chutná višeň, kór teď v dietě. Společně s instantníma BCAA je to jak limonáda.“ Petr Petráš: „ Flexain, s tím jsem spokojený.“    

Radek Lonc: „ Z kloubní výživy mám zkušenost především s Flexainem, který piju pravidelně přímo bez ředění vodou. Sice to bez vody není vysloveně labužnický zážitek, ale opravdu pomáhá. Pak tu máme nováčka Elastor, který rozhodně zahrnu mezi oblíbené doplňky jako je glutamin. Myslím, že něco takového nemůže chybět v suplementačním plánu, pokud chcete být dlouhodobě na vrcholu.“   

………………………………………….

Říkali mi, že to s posilováním přeháním. Ale momentálně zvedám víc a nic mě nebolí. Věřím tomu, že za mé problémy s ramenem mohl můj předchozí životní styl. Nedostatky makroživin i mikroživin mé tělo oslabovaly a to pak nebylo schopno vypořádat se s následující zátěží. V tom období jsem házel odpovědnost za své zdraví na lékaře. Mé okolí mi dávalo najevo, že to, jak se sebou zacházím, bude mít negativní důsledky. Neexistovala možnost, jak mi vnuknout vůli mých blízkých. Musel jsem na to přijít sám a taky jsem na to přišel. Následně jsem přebral odpovědnost za své zdraví. Jak to máte vy? Říká vám váš ortoped, že je artróza nevyléčitelná? A věříte tomu?

Za redakci Extrifit.cz: Výše zmíněný článek je osobní zkušenost a stanovisko autora textu. 

Petr Třetina

Články bloggera

  1. Chilli papričky v kulturistice (4998 zhlédnutí)

  2. Jak a proč měnit rychlost trávení (3102 zhlédnutí)

  3. Fungují výživové doplňky? (1557 zhlédnutí)

  4. Pár tipů do objemovky pro mírně pokročilé (1719 zhlédnutí)

  5. Možné přešlapy ve výživě začátečníků (9480 zhlédnutí)

  6. Sparingpartner (7184 zhlédnutí)

  7. Sport, nebo chlast? Progres, nebo pár mlhavých okamžiků? (5937 zhlédnutí)

  8. Proč vůbec posilovat? (2772 zhlédnutí)

  9. Proč jít radši do posilovny (2094 zhlédnutí)

  10. 4 situace, kdy začátečníci rozhodně nemusí spěchat (2453 zhlédnutí)