Je proteinová tyčinka vždy zdravou volbou svačiny v dietě i mimo ni?

Autor: Extrifit

Věštci počasí nám zvěstují, že jaro tentokrát vynecháme a skočíme prý rovnou do letních teplot. Nejsem proti. S hezkým počasím začínáme jezdit na výlety, chodit na výšlapy a celé dny pobývat někde venku u vody, ale jakou svačinu si vzít s sebou? Tradiční řízek mezi dvěma kousky chleba může být fajn, ale taková proteinová tyčinka je rozhodně lepší volba, pokud si trochu hlídáte fazonu. Hlavně se vám s řízkem nechce dělat a výběr občerstvení na koupališti začíná u párků v rohlíku a končí langošem. Jak ale vybrat opravdu kvalitní proteinovou tyčinku? A za jakých okolností je snad lepší dát si ten langoš?

Tyčinky nejsou náhrada pestré stravy!

To zaprvé. Tohle je velmi důležité si uvědomit. Je sice snadné sáhnout po tyčince s nápisem fitness, protein, healthy, lowcarb a podobně, ovšem název ne vždy odpovídá složení výrobku. Protein je dnes módní slovo, na které se nevztahují žádné legislativní normy. Stačí jen, aby jakákoliv potravina obsahovala jakékoliv množství bílkoviny a můžete dát přes celý obal nápis P R O T E I N, i kdyby to měly být jen obyčejné chipsy. Což se také nezřídka děje u všech těch proteinových pudinků, jogurtů, kefírů, které mají o 2 gramy více bílkoviny, zato o 20 korun vyšší cenovku. A to ještě v té lepší variantě. Jsou známy i případy, kdy bylo proteinu dokonce i méně než v "bezproteinové" variantě a jediný rozdíl v cenovce byl ten magický nápis na obalu. Ale zpět k tyčkám. Samozřejmě stále jde o zpracovanou potravinu a my bychom se měli snažit stavět náš jídelníček na jednoduchých, základních a čistých potravinách. Nicméně ve spoustě situacích může tyčinka sloužit i jako zdravá svačina, dezert či zahnání chutě po sladkém třeba mezi pracovními povinnostmi.

Kdy je proteinová tyčinka super volbou?

Proteinová tyčinka může být skvělou záchranou, když jsme třeba na cestách a jediné, co cestou potkáme je benzínka s bagetami a dalším rychlým občerstvením. V takovém případě není nikdy od věci mít u sebe tyčku poslední záchrany.

Co by měla kvalitní tyčinka obsahovat:

PROTEIN (alias bílkovina) – důvod, proč si tu tyčku vlastně většinou kupujeme. Ve výběru správné bílkoviny bychom měli být nekompromisní. Standartní dávka bílkovin na tyčinku se pohybuje v rozmezí 18-23 g. Kvalitními zdroji proteinu v tyčinkách jsou například mléčné bílkoviny typu: syrovátkový koncentrát, syrovátkový izolát, micelární kasein, nebo u vegan tyčinek kombinace hrachového a rýžového proteinu. Méně kvalitními (čti pro výrobce levnějšími a tím pádem výdělečnějšími) jsou zejména: hydrolyzovaný kolagen, kaseinát vápenatý nebo izolát sojové bílkoviny.

Pozor si dejte také na obecné označení mléčné bílkoviny. Pod tím se totiž může schovávat opravdu cokoli. A pokud se tím výrobce nechce pochlubit, nebude to úplně top zdroj.

  

SACHARIDY – i v tyčinkách se vždy (jako v každém jídle) nacházejí dva druhy sacharidů. Jednoduché a složené. Pro nás jsou ve většině případů žádanější ty složené, po kterých nám pomalu stoupá a zase pomalu klesá hladina cukru v krvi a nás tak udrží déle syté. Jednoduché sacharidy s opačným efektem mají uplatnění například při celodenní túře k rychlému doplnění energie a vyrovnání nízké hladiny cukru, nebo bezprostředně po náročném tréninku.

Ideálními zástupci složených sacharidů v tyčinkách jsou například ovesné vločky nebo jiné celozrnné obiloviny. Mezi zástupce jednoduchých cukrů patří zejména v tyčinkách: glukózovo-fruktózový sirup (prostě cukr v lepším saku) nebo dextróza – tyhle dva zdroje v proteinové tyčince prostě nechceš. Obsah jednoduchých cukrů na tyčinku by neměl přesáhnout 5 g. Obsah složených sacharidů záleží na celkovém složení jídelníčku a cílech, kterých se snažíme dosáhnout.

TUKY – Ideální je volit takové tyčinky, které obsahují tuky s nízkým podílem nasycených mastných kyselin, jakými jsou zejména palmový nebo kokosový olej. Naopak skvělými zástupci tuků v tyčinkách jsou různé druhy oříšku či semínek nebo ořechová másla s obsahem ideálně 5-8 g na tyčinku – a to opět v závislosti na celkovém denním příjmu.

  

Na co si dát ještě pozor? Umělá sladidla..

Vybírat byste měli mezi nezávadnou Sukralózou, nebo sladidlem z rostliny Stévie. Naopak sladidla, která jsou úplně zbytečná a ve větší míře zdraví škodlivá jsou například acesulfan K nebo aspartam – ano, stále se s těmito sladidly setkáváme. Jde o sladidla levná, takže platí totéž, co u nekvalitních složek proteinu výše.

Čtěte složení: Pokud otočíte tyčinku a začnete číst složení dlouhé jak nákupní seznam pro 5člennou rodinu, je to špatně. I zde platí, že méně je více. Čím jednodušší a transparentnější složení, tím lepší..

 

Zdroj: Dafit.cz