Konec záchvatovému přejídání!

Autor: Dušan Synek

Chcete se dozvědět alespoň něco málo o tom, jak skoncovat se záchvatovým přejídáním? Nebo ho alespoň zmírnit? Udělat ty první krůčky k tomu, abyste viděli nějaký pokrok, který by vás mohl následně motivovat k tomu, abyste s tím jednou a pro vždy přestali? Bezva, protože v tomhle článku se s vámi podělím o pár typů, které pomohly mně, ale i pár lidem, kteří se s tímhle neduhem potýkali a kteří se mě zeptali, zdali bych jim o tom mohl něco říci. Přece jen to znenadálé přejídání se zmrzkou, chipsama, čokoškou a jinejma pochutinama není úplně cool, když vám to ujede a sníte toho víc, než byste chtěli, nebo než je záhodno, nemám pravdu?

Na začátků článku bych rád podotkl, že nejsem žádný nutriční terapeut, výživový specialista, ani žádný psycholog, nebo někdo, kdo na to má papír a mohl se této problematice věnovat do hloubky a brát si za to prachy. Co vám ale mohu nabídnout jsou vlastní zkušenosti, které pomohly mně a pár lidem, kteří si přišli pro radu. Pevně doufám, že tyhle rady, typy a triky pomohou také vám.

Pozn. red.: Fotky jsou ilustrační a pořízené většinou po ukončených závodech. Nevystihují běžný jídelníček na nich vyobrazených sportovců. 

 Nejste sami!
První věc, kterou vám chci říct je ta, že nejste sami! Nejste jediný, kdo se s tímhle neduhem potýká a nejste jediný člověk, kterýmu tenhle neduh ovlivňuje život, kterého to trápí a který by s tím rád něco dělal. Když jsem se díval do zahraničních studií, kde například v Americe byl podávaný anonymní dotazník, tak byste fakt čuměli kolik lidí se s  tímhle fenoménem potýká. V dnešní době je to opravdu běžný a vysoce se vyskytující faktor, který prostě přichází s dnešní dobou.

Nebudu vám tady psát něco ve stylu jako: Napravte se!, Dělejte se sebou něco!, Zamyslete se nad sebou! Proč to nebudu a nechci psát? Protože by to znamenalo, že s váma je něco v nepořádku a že jste vadní, nebo že máte nějaký problém, kvůli kterému jste odlišní, nebo kvůli kterému vyčníváte z davu. Záchvatové přejídání ale fakt neznamená nic ve smyslu, že s váma něco je! Znamená to pouze a jen to, že jste člověk, jako každý jiný. Není to teda úplně normální a běžný, ale hej… každý máme něco, ne? A věřte mi, když řeknu, že spousta lidí má závažnější okolnosti, se kterýma se potýká. Ať už jsou to alkohol, drogy, gamblerství a podobně.

Teďka se budu jen trošku opakovat v tom, co jsem už předtím tak trošku nakousl. Myslím tím to, že pokud vás tenhle aspekt vašeho života opravdu trápí, rádi byste s tím něco začli dělat, pociťujete kvůli tomu úzkosti, stres, nekomfort, jste nervózní a třeba se i bojíte toho, že by vás ostatní soudili, tak jsou tu opravdoví specialisti. Tihle specialisti se o tom s váma dopodrobna pobaví, vyslechnou vás, poradí vám, budou se vám věnovat a budou tu pro vás kdykoli, kdy bude třeba. Také s váma můžou vykomunikovat nějakou strategii, kterou budete dodržovat a která by vám mohla doopravdy pomoci. Proto na to myslete a pokud vám to opravdu hluboce ovlivňuje život, po té negativní stránce, navštivte je a podělte se s nimi, jsou tu pro vás.

Dobré a špatné jídlo
Můj názor je takový, že by lidé měli pochopit, že záchvatové přejídání není zakotveno v problematice s jídlem. Pár lidí se mě už zeptalo něco ve stylu: ,, jaké jídlo mám jíst proto, abych s tím záchvatovým přejídáním přestal?“ nebo ,,jaké jídlo spouští to záchvatové přejídání?“ A ironicky… tohle smýšlení, nebo nastavení mysli vede k tomu, že se dotyčné osoby přejídají ještě více. Proč tomu tak je? Protože tohle smýšlení, nebo nastavení mysli chcete-li, vede k tomu, že osoby řadí jídlo do dvou kategorií. Ty dvě kategorie jsou, dobré jídlo vs špatné jídlo, jak nečekané, co?
Pro spoustu lidí tohle bude asi šok a možná budu spoustou lidí odsouzen k šibenici, nebo na hranici, ale pro mě třeba neexistuje dobré a špatné jídlo. Já pořád říkám jednu věc: ,, cokoli čeho je příliš, nebo málo, je pro kohokoli špatné!“

Extrifit Enzy 7! Digestive Enzymes 90 cps

Vynikající pomocník pro dokonalé trávení všech živin. Bílkovin, sacharidu i tuku. Enzy 7! Digestive Enzymes je naprosto unikátní a nejúčinnější produkt svého druhu. Tento výrobek Vás zbaví zažívacích obtíží. Obsahuje komplex 7 trávicích enzymů pro lepší trávení bílkovin, sacharidů a tuků. Obsahuje enzymy papain, alfa-amylázu (Aspergillus oryzae), bromelain, laktázu (Aspergillus oryzae), celulázu (Trichoderma reesei), neutrální proteázu (Bacillus licheniformis) a lipázu (Aspergillus aryzae).

Není mi známé žádné jídlo, nebo potravina, která by byla špatná, nebo dobrá. Která by byla správná, nebo nesprávná. Která by byla tuk spalující, nebo tuk vytvářející. Je to jednoduchý jako facka. Pokud chcete redukovat hmotnost, musíte se nacházet v kalorickém deficitu. To je alfa a omega všeho. Nezáleží na tom, odkud konzumované kalorie pocházejí… deficit je prostě deficit. Takže pokud se na to budeme dívat čistě z pohledu redukce hmotnosti a úbytku tuku, tak je úplně bambán z jakého jídla budou kalorie pocházet. To ale neznamená, že byste měli jíst bobíky! Neznamená to, že byste měli jíst pizzu, zmrzku, donuty, koblížky, čokošku a podobně… Znamená to ale, že pokud je ve svém jídelníčku máte v nějaké „tolerantní“ míře, pokud je konzumujete a jste v kalorickém deficitu, tak budete pořád:
- spalovat tuky
- hubnout
- rýsovat
- zlepšovat vaši tělesnou kompozici

Kdybychom se bavili o hormonální stránce, pocitu sytosti, počtu bílkovin a spoustě dalšího… bude to téma jiné. Ale čistě z perspektivy redukce hmotnosti a kalorického deficitu je fakt jedno jaké potraviny budete konzumovat, pokud se budete nacházet v negativní energetické bilanci, jasánek?

Extrifit Lactase Enzyme 60 cps

Produkt Lactase Enzyme 5000 FCC je vynikající pomocník pro trávení laktózy. Lactase Enzyme 5000 FCC obsahuje enzym laktázu, který zlepšuje trávení laktózy u osob, které laktózu špatně tráví. Enzymatická aktivita obsažené laktázy je 5000 FCC jednotek v každé kapsli.

Říkám to proto, že lidé, kteří mají záchvatové přejídání si myslí, že to, co konzumují je špatné a zakázané. A celé tohle jde do jednoho vzoru :
- oni to snědí
- oni si myslí, že to posr…
- oni si řeknou : ,, Dobře, tak když už jsem to podělal, nedá se to vzít zpátky a selhal jsem. Tak já to sním všechno a od zítra začínám znovu, ale tentokrát už pořádně!

Ten celkový proces koloběhu, že si dotyčná osoba myslí, že snědla něco špatného, nebo zakázaného akorát podněcuje celý cyklus a dává mu vzniknout. Takže to vypadá následovně :
,,podělal jsem to, tak už v tom můžu pokračovat“ – a to je hodně, hodně důležitý pochopit! Tenhle celkový odstavec si proto přečtěte vícekrát, abyste opravdu pochopili „vo co gou“

  
Cyklus záchvatového přejídání :

Dotyčný se cítí deprimovaný » objevuje se nutkavá potřeba záchvatového přejedení se » záchvatové přejedení se » pocit utržení se ze řetězu spojený s pocitem ponížení  a hanby » dieta pro potrestání se, lepšího pocitu ze sebe samého a opětovné navrácení kontroly – a celý tento cyklus se opakuje


Pokud je vám tohle alespoň v něčem povědomé, tak čtěte dál, protože se budu zmiňovat o něčem, co by vám mohlo pomoci tenhle cyklus zlomit, nebo alespoň jistou část cyklu, od které byste se mohli odpíchnout dále. Cokoli v rozumné míře je v pohodě. Vytvoření toho spojení „ v rozumné míře“ vám pomůže… hodně. Jenže co by vám mohlo pomoci krom vyhledání specialisty, nebo pohledu na jídlo jakožto dobré, nebo špatné?

Přestaňte se vážit!
Pokud jste emocionálně svázaní k tomu, co vám váha říká. Tím je myšleno, že se cítíte šťastní, pokud vám ručička na váze klesá, nebo jste nasr…, pokud ručička na váze stoupá.

Vypadněte z té váhy! Pokud začnete mít pocit toho, že vás přepadá záchvatové přejídání, nastavte si jasnou hranici. To znamená, že si nastavíte tvrdé a pevné pravidlo. To vám pomůže s dodáním kontroly a odvahy, ale taky odstraní nejistotu a nejednoznačnost.

Není to žádná zázračná pilulka, která by vám instantně pomohla. Ani to není nic světoborného, neoblomného, nebo vědecky prokázaného, ale funguje to. Tak tomu dejte alespoň šanci.

Dám vám příklad toho, co doporučuji já. Doporučuji to lidem, kteří za mnou přijdou s tím, jestli jsem se s tím někdy setkal a vím, oč se jedná. Tohle doporučení dávám taky lidem v mém blízkém okolí, kteří vědí, že jsem se s tím sám potýkal a dostal jsem se z toho sám od sebe, bez pomoci odborníka, nebo svěřováním se s tím někomu jinému.

Extrifit Rice Oat Mash 50 g

Rýžová kaše Extrifit (R). Žádné vaření, vše za studena. Příprava trvá 1 minutu! Excelentní chuť! Rice & Oat Mash je hotová směs vynikající rýže ve formě snadno rozpustných rýžových vloček s ovocem, kokosem a čokoládou. Delikátní chuť jednotlivých příchutí je dána pouze přírodními ingrediencemi. Základem produktu je 100% rýže ve formě snadno rozpustných rýžových vloček, která tvoří 80 % zdrojů komplexních sacharidů výrobku Rice & Oat Mash. Dalších 15 % komplexních sacharidů produktu tvoří ovesné vločky a 5 % pšeničné vločky.


Pokud na vás přijde pocit záchvatového přejídání a máte před sebou tu potravinu, kterou si chcete dát, která by vám „pomohla“ a u které si myslíte, že by vyřešila váš problém, řekněte si tohle :
,,dám si jí za 5 minut“ pokud na to za 5 minut budu mít zase chuť, tak si to fakt dám.
Tohle vám dám svolení k tomu, že si to můžete dopřát bez pocitu omezování se, nebo jakékoli restrikce. Ale dejte tomu opravdu 5 minut! To je to pevné, neoblomné a sebejisté pravidlo, které si nastavíte. To je to pravidlo, které vám dodá kontrolu, odvahu a důvěru v sebe sama.

Věřte tomu, nebo ne, ale opravdu to za těch pár minut přejde a ten pocit toho, že to chcete, zmizí a potřeba je fuč.

Co vám tady chci nechat na závěr článku je to, co říkám také velmi často, a to je:

,, nemůžete to podělat!“ Pokud vás to zajímá, pokud máte zájem o to s tím něco dělat, nemůžete to podělat. Podělat to můžete jen tehdy, pokud byste to vzdali!