Otužování a negativní vliv na hypertrofii

Autor: Dušan Synek

 

Jsem zvědav, kolik hejtu dostanu za tenhle článek, ale i tak to risknu a něco málo k tomuhle tématu napíšu, jelikož je to tak trošku kontroverzní téma. Kontroverzní hlavně v tom, teda... aspoň z mého pohledu, že je zrovna tahle aktivita, nebo okolnost – chcete-li – v dnešní době poměrně hodně propagovaná, a kdo jí nevykonává, tak je out, odpískanej a fakt nejde s dobou. Nejedná se o nic jiného než o otužování.

Já bych to pro tenhle článek definoval spíš jako: cílené vystavování se chladu. Otužování jistě skýtá obrovskou řadu benefitů pro lidský organismus, o kterých se také zmíním, nicméně tenhle článek bych rád věnoval tématu o otužování a jeho NEGATIVNÍM vlivu na budování svalové hmoty. Teď si možná říkáte: ,, jak může mít otužování se negativní vliv na svalovou hypertrofii? To musí být nesmysl.” No... divili byste se, ale opravdu není. Ačkoli to otužování propaguje spousta sportovců, spousta sportovců konkrétně ve světe fitness, tak to není úplně to nejlepší, co bychom pro naše svaly mohli udělat. Jak mě tohle napadlo a kde jsem na tuhle “blbost” přišel? Je to úplně jednoduché... vědecké studie v tomhle ohledu mluví za vše. A že jich nebylo provedeno zrovna málo. Tak se na to pojďme podívat.

  

Nyní budu uvádět jednotlivé studie a vždycky k nim něco málo napíšu, abyste věděli, že si ty informace necucám z prstu a že když ty články píšu, opírám se o validní data.

Po-tréninkové vystavování se ledové vodě utlumuje anabolickou odezvu a dlouhodobou adaptaci svalů na silový trénink.
Fyzicky aktivní skupina mužů, která byla podrobena silovému tréninku po dobu 12 týdnů byla vždy po silovém tréninku vystavena styku s ledovou vodou (po dobu 10 minut), nebo prováděla aktivní regeneraci. Svalová hmota a celková síla se zvýšila u subjektů, kteří byli vystaveni aktivní regeneraci než ti, jenž přišli do styku s ledovou vodou. Izokinetická kontrakce (tedy klasický pohyb svalu v jeho celé délce  - například bicepsový zdvih) a  svalová vlákna II. Typu (tedy silová, explozivní) byla zvýšena u jedinců, kteří byl vystaveni aktivní regeneraci, nikoli však u těch, kteří přišli do styku s ledovou vodou. Jedinci, kteří byli vystaveni ledové vodě nezaznamenali ani jeden z těchto benefitů. Co bylo také zjištěno, tak vystavení chladu zvýšilo regulační mechanismy těla, které mohou vést ke snížené odezvě svalové hypertrofie a s tím spojené zvýšení síly.

Po-tréninkové ochlazování narušuje proteinovou syntézu u rekreačních sportovců  
Tato studie zkoumala efekt potréninkového vystavení ledovému prostředí. Jednalo se o výzkum toho, jaký bude mít vliv vystavení lidského organismu na proteinovou syntézu, transport aminokyselin do svalů jednak v krátkodobém horizontu (hodinovém), ale také horizontu dlouhodobém (denním) v období regenerace (tedy ve dnech, ve kterých nebyli jedinci vystaveni silovému tréninku). Vyhodnocené bylo takové, že otužování snížilo kapacitu svalů přijmout a zapracovat aminokyseliny z bílkovin. Citace této studie byla: ,, Jedinci, kteří usilují o zkvalitnění kosterního svalstva (tedy svalů - jak je známe) by měli zvážit aplikaci otužovacích technik jako jejich po-tréninkovou rutinu. “

Celkový efekt otužovacích technik a aktivní regenerace na faktory, které ovlivňují svalový růst a remodelaci skeletarních svalů po silovém tréninku

“V konečném závěru – atleti, jenž byli často vystavováni ledovému prostředí bezprostředně po fyzickém tréninku s vidinou urychlení celkové regenerace organismu a tím pádem dřívějšímu návratu do následující tréninkové aktivity měli v dlouhodobém horizontu mnohem menší svalové, ale i silové přírůstky, než jedinci, kteří byli podrobeni aktivní regeneraci. Nicméně celkové urychlení regenerace organismu bylo potvrzeno.”
”Podání celkového výsledku této studie a studií podobných je takové, že pravidelné vystavování těla ledovému prostředí zeslabuje adaptaci organismu na silový trénink tím, že potlačuje expresi genu a bílkovin, které jsou zakomponovány v procesu, nebo cestách jiných než (myogeneze - vývoj svalové tkáně, proteolýze - degradace bílkovin a extracelulární remodelaci).”
”Jedinci, kteří cílí na zbytnění svalové hmoty a zvýšení síly by měli pozměnit jejich po-tréninkové rituály, pokud je jedním z nich otužovací technika.”

Účinky pravidelného otužování ve studené vodě a jeho vliv na silový trénink a vytrvalost : Systematický přehled s meta-analýzou

8 náhodně zkoumaných experimentů bylo zahrnuto do meta-analýzy. Výsledná kvalita byla brána v celkovém průměru.
:,, vystavování lidského organismu chladu neobjevilo žádné ovlivnění (ať už pozitivní, nebo negativní) výkonnostní adaptace vzhledem k aerobní sportovní aktivitě. Nicméně regulérní používání otužovacích technik snížilo silový výkon u sportovců, kteří byly podrobeni testu (jedno maximální opakování, maximální izometrická síla – což znamená moment, kdy se sval nehýbe, například bicepsový zdvih ve vrcholné kontrakci = ve vrcholné kontrakci se setrvá a sval se nehýbe- silová vytrvalost, a balistické výkony – trh, přemístění a podobně).

Je 40 g bílkovin opravdové využitelné maximum na porci?

No, to už by asi stačilo, abych vás neunudil k smrti. Už takhle si myslím, že to bylo poměrně náročné a nezáživné. Ale díky těm studiím, které jsem vypsal výš, byste si mohli udělat obrázek o tom, zdali je otužování opravdu ta nejlepší volba, pokud bojujete o každý gram svalů navíc.

Možná tomu jde jen těžko uvěřit, když je to tolik propagované a sám několikanásobný vítěz Olympie Chris Bumstead dává na Instagram fotky, jak je až po krk v ledu. Nebo jsem ho dokonce viděl, jak se zavírá do mrazáku, ale to bych fakt kecal, jelikož ho zasejc tolik nesleduju.

Na druhou stranu tady máme ty benefity, které otužování poskytuje našemu organismu mimo toho střílení se do nohy, pokud nám jde o budování svalů. Ty benefity, které já vidím jako přínosné jsou především:

  • Pozitivní vliv na kardio-vaskulární systém
  • Zvýšení obranyschopnosti těla (díky imunitnímu systému)
  • Snižuje chronické záněty v těle (ty dlouhodobé)
  • Snižuje DOMS (snižuje po-tréninkovou bolest)
  • Pokud aplikujete ráno, tak nastartování organismu
  • Dále také zlepšení nálady (vyplavuje endorfiny)

A asi bych mohl i pokračovat. Ono zasejc to brát v globálu nejde, protože to vystavování se chladu má na každého trošku jiný efekt. Já například, když jsem to před pár měsíci ještě aplikoval, jsem byl po tom, co jsem ze sprchy vylezl vždycky tak akorát nasr…. a byla mi zima. Jenže jsem chlapák, a přece jsem to musel zvládnout ne, jinak bych byl „béčko“ když to zvládali lidi kolem mě. A to nemluvím o té době temna, když jsme tu měli tu věc, která lítala ve vzduchu a museli jsme kvůli ní nosit roušky a všecko bylo zavřený* V první fázi téhle doby temna bylo všude v televizi, v rádiu a v těch moderních internetech, že máme nosit roušky a vono se to nějak zvládne. Ve druhé fázi té doby temna však byly roušky už jasná věc a do popředí vzešlo právě vono otužování a ládování se vitamínem D, který byl snad všude vyprodanej, co si tak vzpomínám. Ale zmiňoval jsem se o té době temna hlavně kvůli tomu otužování, kdy to bylo tématem snad všude. Ale pryč od vzpomínání na tuhle hnusnou dobu.

*Tím tu dobu nechci jakkoli zesměšňovat, nebo jakkoli polehčovat. Byla to opravdu doba temna.

  

No a teďkonc je to čistě a jen na vás, jak se k tomu otužování postavíte. Tím, že jste si přečetli nadpis jste se alespoň dozvěděli, že nějaké otužování existuje. Ale věřím tomu, že drtivá většina z vás s tím přišla do styku a měla to v podvědomí už dávno předtím, než si ten nadpis přečetla. No a pro ty z vás, kteří to dočetli třeba aspoň do půlky je to na uvážení, co chcete upřednostnit a oč vám primárně jde. Lze se na to dívat tak, že:

Pokud se budete otužovat, tak to NEZASTAVÍ váš svalový růst a vy nepřiberete ani gram, to fakt ne. Spíš ten proces nabírání svalů budete jen zpomalovat a budete si to dělat těžší. A pokud jste jedinec, jako například já, který bojuje s každým gramem svalů, tak byste to fakt měli zvážit. Jestli dodržujete zdravý životní styl, jako že asi jo, když cvičíte, tak bych se té imunity nebál. Zdravou a vyváženou stravou s obsahem zeleniny a ovoce + nějaký ten mulťák, nebo vyloženě doplňky stravy, které jsou na imunitu cílené, byste měli být „cajk“.

Extrifit Imun Max 90 cps

Mimořádně silný komplex 8 rostlinných výtažků, 13 vitamínů a 5 minerálů vytvořený speciálně pro podporu normální funkce imunitního systému.