Pitný režim

Autor: Petr Třetina

Informace obsažené v tomto článku mohou být ku prospěchu všem, kteří tápou v daném tématu, přesto cítím potřebu jím oslovit především jednu rizikovou skupinu. Ideální ženy, ideální matky. Denně vstávají dřív, aby nachystaly dětem snídani a vypravily je do školy, nestávají se předmětem čekání a záznamy o příchodech do práce jsou toho jasným důkazem, stejně jako nepatrná doba potřebná k otálení s jejich reakcemi. Po práci se zaměřují především na čistotu a svěžest domácího prostředí, na poskytování bohatého stravování svým ratolestem, na podporu při plnění domácích úkolů a na spoustu dalších činností skýtajících péči, které vykonávají nadmíru pečlivě. Stíhají toho opravdu hodně. Některé si v tom koloběhu dokážou najít pár minut dokonce i sami na sebe. Zaměřují se na relaxaci v přírodě i ve vaně, na čtení literatury, na sebevzdělávání, i na zvýraznění své krásy, které je většinou aplikováno za pochodu, protože na něj nezbývá čas. Některé dokonce stíhají relaxovat a zdokonalovat se na běžeckých pásech a mimo ně s pevným uchopením jednoruček. Ale…   

Nikdo není dokonalý. A nedokonalost těchto pečujících žen často spočívá v obrovských chybách v péči o své zdraví. Extrémní preciznost při poskytování komfortu svým dětem bývá často protipólem laxního přístupu k vlastnímu stravování. Nebudu zabíhat do všech možných příčin těchto chyb. Nevidím jim do hlav a někdy mám dojem, že kdybych tu možnost měl, spatřil bych jejich správné mínění o racionálním stravování. K tomu dojmu mě vede představa, že když ví, co je dobré pro jejich děti, měly by snad vědět, co je dobré pro ně.  Ale přesto bych jim chtěl tímto článkem vzkázat něco velmi důležitého. Nebude se to týkat bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů, ani minerálů. Zaměřím se spíš na potřebu včasného, častého a dostatečného příjmu něčeho, co ve své podstatě dokonce předbíhá nutnost příjmu živin na stupnici priorit.

Voda!

Občas slýchávám tvrzení, že pít by se mělo, jen když je žízeň. To považuji za nesmysl. K dehydrataci totiž může docházet i bez pocitu žízně a pokud někdo pije jen 4 deci (dl) tekutin denně, má k tomu minimálně dost blízko. Krátkodobý nedostatek tekutin způsobuje bolest hlavy a únavu. S dlouhodobým nedostatkem je to ale horší. Například způsobuje předčasné stárnutí tkání, tvorbu ledvinových kamenů, problémy s klouby, hromadění toxických látek v tukové tkáni,... Při dehydrataci hrozí přehřátí, hrozí oběhové selhání a přitom pocit žízně nastupuje až ve chvíli, kdy už je člověk v prvních fázích dehydratace. Dýchání, pocení, odpařování, vylučování: V permanentním, nebo pravidelném běhu těchto procesů přicházíme denně o výrazné množství vody. Některé zdroje uvádějí výdej 2 - 3 litry. To se samozřejmě odvíjí od mnoha faktorů: tělesná hmotnost, věk, složení a množství potravy (voda, sůl, cukr, bílkoviny, kalorie) tělesná aktivita, teplota i vlhkost prostředí, teplota těla, aktuální zdravotní stav. 70 % našeho těla je tvořeno vodou. Je součástí kloubního maziva a chrupavek, buněk kůže, krve (82% je voda). Je potřebná k činnosti srdce, plic, vaziva, očí, kostí (22% je voda), svalů (75%), ledvin, jater, mozku (až 95%), tlustého střeva. Hraje roli v každé chemické reakci probíhající ve všech našich buňkách.

I pro spalování tuku je voda velmi významným činitelem! A to není jen proto, že nedostatkem tekutin v těle dochází k pocitu hladu. Významnou skutečností v hledisku spalování tuku je to, že energie z něj uvolněná se spotřebovává především v kosterním svalstvu a to je ze 75% z vody. Další zajímavá souvislost je „vztah“ našich jater a ledvin. Játra mají velký vliv na metabolizaci makroživin ( sacharidy, bílkoviny, tuky), jsou zodpovědná za mobilizaci mastných kyselin. Mají spoustu dalších funkcí. Skladují glykogen (zásoba glukózy), některé kovy a vitamíny, tvoří žluč, která má za úkol trávit a vstřebávat tuky a vitamíny rozpustné v tucích, ovlivňují aktivitu některých hormonů a další. A co je v tomto kontextu velmi důležité je funkce jater na detoxikaci organismu. Na této funkci mají velký podíl také ledviny. Jenže když nebudeme mít dostatek vody, nemohou ledviny fungovat správně. A tak se tuto činnost ledvin snaží plně nahradit játra. Ty se ovšem v tak velkém zápřahu nestíhají poctivě věnovat ostatním procesům. V takové situaci nemají játra prostor ani k mobilizaci uloženého tuku pro přeměnu na energii. Chápete tedy jak je voda důležitá? Při jejím nedostatku se posiluje chuť na sladké, vznikají záněty kloubů nebo revma, vysouší se pokožka, vznikají krevní sraženiny kvůli nedostatečnosti naředění krve, které mohou ucpat jakoukoliv cévu, může docházet k častému onemocnění dýchacích cest, červené krvinky nemohou přenášet dostatek kyslíku do celého těla, zvyšuje se zátěž na srdce a hrozí mrtvice nebo infarkt, vysouší se oči, tělo si bere vodu z kostí a může dojít ke vzniku osteoporózy, játra a ledviny nemohou fungovat správně, vzniká zácpa a poruchy imunitního systému. Při nedostatku si tělo dělá zásoby zavodňováním a následkem jsou otoky obličeje a nohou.

Nejjednodušší ukazatel dostatečné hydratace je barva moči. Pokud je světlá je vše v pořádku. Čím má tělo méně vody, tím je moč koncentrovanější, tmavší. V pitném režimu je zapotřebí brát v potaz negativní působení močopudných nápojů, jejichž pitím přicházíme o víc vody, než přijímáme. Sem patří káva a ostatní nápoje s obsahem kofeinu, také silný zelený čaj, silný černý čaj, alkohol. Naopak do pozitivních příjmů můžeme zařadit i některé potraviny, třeba polévku (nepřesolenou, protože sůl v těle váže vodu), zeleninu a ovoce. Takže pokud denně sníte salátovou okurku, čtvrt vodního melounu a dvě jablka, můžete si dovolit vypít o pár dl vody méně. Většina ovoce a zeleniny je prospěšná naší hydrataci. Stejně jako všechny neslazené, nealkoholické, bezkofeinové nápoje, ovocné čaje a slabé nebylinkové čaje. Bylinky jsou součástí léčby některých onemocnění. Nevyplatí se užívat je preventivně, nebo jako běžnou součást pitného režimu. Tělo si na ně rychle zvykne a nepřijme jejich léčivé působení, když to bude potřeba. Některé se dokonce stávají alergeny, u jiných zase při dlouhodobém užívání hrozí tvorba kaménků v ledvinách. Mezi výjimky, které lze podávat dlouhodobě patří vřes, řepík, dobromysl, šípky, meduňka.

A od čaje se dostáváme ke kávě. Ta je sice významným antioxidantem (podílí se na ochraně svalové bílkoviny před volnými radikály), proto bych si netroufl někomu radit, aby ji přestal konzumovat, jen je potřeba vědět, že servis kávy společně s vodou má svůj význam. Čím je vyšší konzumace nápojů obsahujících cukry, kofein, thein (v čaji), soli a alkohol, tím víc narůstá potřeba dodat tělu vodu. Upřednostňujte neochucenou (šťáva z citrónu, limetky, pomeranče, nebo okurky, atd. neuškodí) a neperlivou! Perlivá voda způsobuje překrvení žaludku a zrychluje průchod potravy trávícím ústrojím, což rozhodně není vhodné v období hubnutí, navíc překyseluje organismus a má také lehce močopudný efekt. Postavit pitný režim jen na minerálních vodách (i neperlivých) také není příliš vhodné. Lehce mineralizované vody s obsahem pevných látek do 500 miligramů na litr nejsou problémem. Pokud ale chceme zařadit více mineralizovanou vodu, neměla by být hlavním zdrojem tekutin (před tréninkem je vhodná minerálka se sodíkem a po tréninku s draslíkem a hořčíkem). V první polovině dne bychom měli splnit 60% až 70% denního pitného režimu. Je důležité dostatečně hydratovat organismus co nejdříve od probuzení, takže nalačno. Po obědě je možnost příjem vody postupně snižovat, pokud ovšem nejdeme cvičit, protože při cvičení i po něm důležitost příjmu významně narůstá. Není dobré pít vodu ledovou. Některé výzkumy sice ukazují, že je pití ledové vody vhodné k pálení tuků, protože se organismus ochladí a začne se bránit zvýšením tělesné teploty, ale protiargumentem je, že tuky se pod vlivem ochlazeného prostředí zpevní a tím pádem se zpomalí jejich odbourávání, navíc ledová voda způsobí podráždění hrdla, smrštění žaludku a následují obtíže při zpracování potravy. Pokud se vám zalíbil hypotetický vliv studené vody na spalování tuků, nabízím vám jinou variantu, prokázaný vliv, který funguje na podobném principu. A ten poskytuje produkt Syne Thermogenic 10 mg Burner účinnou látkou Synefrin, což je výtažek z citrusů. Kolik vody vypít za den? Obecně se doporučuje přijmout kolem 0,4 dl vody na 1kg tělesné hmotnosti denně. To jsou 2 litry pro 50 kilového jedince a 4 litry pro 100 kilového.

Máte dlouhodobý problém s pitím? Alkoholem nahraďte čistič záchodových mís a pijte vodu. „Není dobrá do bot, ale do břicha jo“. Navyšujte příjem postupně a zvyknete si. Každý den vypijte třeba o 2 dl víc, až se dostanete na dostatečný denní přísun. Jste starostliví vůči ostatním? Zaměřte svou péči i sami(y) na sebe. Dokážete vyhrát nad leností, nebo nad nedostatkem času a jít cvičit? S pitím je to podobné. Není produktivní nad tím přemýšlet. Stačí to prostě dělat. Žádný výsledek nemůže přijít bez hnutí prstu a to vy jistě víte. Není zapotřebí zapamatovat si všechny informace z článku. Bohatě postačí, když se po probuzení dostatečně napijete čisté vody a následující osvěžení budete provádět opakovaně, často a s pravidelností. Celé to dohromady zabere asi 3 minuty denně.