Počítat kalorie, nebo ne?

Autor: Dušan Synek

 

Pokud se řadíte mezi lidi, kteří jsou na vážkách, zdali je počítání kalorií efektivní nebo ne, tak vám už teďka můžu říct, že rozhodně nejste sami. Někteří trvají na tom, že počítání kalorií je užitečné a mají pevnou půdu pod nohama, co se redukce hmotnosti, nebo nabírání svalů týče. Druzí zase budou tvrdit, že je to naprostá ztráta času, že je to neefektivní, je to nepřirozený a nakonec dopadnete ještě hůř, než kdybyste jedli dle pocitu. Nejlepší na tom všem je, že obě dvě strany můžou machrovat s tím, že zrovna jejich přístup je vědecky podložený, prozkoumaný a jediný funkční. Takže bych se vrátil na tu první větu, kde bych se vopravdu nedivil, kdybyste na tom byli tak, jako já s učením se morseovky.

Pojďme to teda nějak rozlousknout, nebo vám dát alespoň nějaký pohled na to, co by pro vás mohla být lepší cesta. Ale nejdřív… jak už to u mě bejvá zvykem, nejdřív nějaký to info na začátek, ať víme, co je kalorie a podobně. 

- Kalorie je definována jako množství tepelné energie potřebné ke zvýšení teploty 1 gramu vody o 1 °C.
- Kalorie se běžně používají k popisu množství energie, kterou vaše tělo získá z toho, co jíte a pijete.

- Kalorie lze také použít k popisu množství energie, kterou vaše tělo potřebuje k provádění fyzických úkolů, včetně:

-dýchání

-přemýšlení

-udržení tepové frekvence

Množství energie, které nám potrava poskytuje a které z potravy přijímáme se udává v tisících kaloriích, nebo také kilokaloriích.
Například jedna mrkvička vám dodá 25 000 kalorií, nebo to lze říci také jako 25kcal. Běháním na páse za 30 minut spálíte 300 000 kalorií, nebo také 300kcal. Ale! Protože vyslovovat kilokalorie je dlouhé, krkolomné a není to in, ve fitness „slovníčku“ se o kilokaloriích mluví jako o kaloriích. Jo a ten, kdo používá slovo joul… mám pro vás pochopení, ale zvažte raději tu terminologii a používejte kalorie. Budete mít mnohem snazší život.

Jak naše tělo využívá kalorie?

Jestli vás přepadá myšlenka, proč by vás měly nějaké kalorie, kilokalorie, nebo ty jouly – pro některé – mělo vůbec tankovat, tak si v tomhle odstavci povíme něco málo vo tom, proč by vás to tankovat mělo. Začíná to v okamžiku, kdy si dáte jídlo do pusy. Potrava, nebo nápoje jsou substance, ze kterých vaše tělo přijímá energii (kalorie) pro to, aby mohlo tělo fungovat. Tydlenc kalorie se dělí na takzvané makronutrienty:

» bílkoviny – kdy 1g bílkoviny tělu dodá 4/kcal
» sacharidy – kdy 1g sacharidu tělu dodá 4/kcal
» tuky – kdy 1g tuku tělu dodá 9/kcal

V průběhu trávicího procesu jsou tydlenc makronutrienty rozkládány na menší části. Vaše tělo využívá ty rozložené menší části na celkem 3 hlavní tělesné procesy.

Extrifit Rice Oat Mash 900 g

Jednou z těchto novinek je i produkt Rice & Oat Mash, určený k přípravě rýžovo-ovesné kaše s lehkou nadýchanou konzistencí a svěží chutí.

1) Základní funkce

Vaše tělo využívá velké množství kalorií pro správný chod tělesných funkcí. Tyto tělesné funkce jsou například fukce: mozku, ledvin, plic, srdce, nervového systému, jater atd…

Energie, která je potřeba na chod těchto životně důležitých orgánu se nazývá také bazální metabolismus (nebo také klidový metabolismus). Klidový proto, protože tyto kalorie vaše tělo spálí každý den nehledě na to, zdali ležíte, sedíte, stojíte, chodíte atd… Bazální (nebo klidový) metabolismus tvoří tu největší složku energetického výdeje za celý den! Přečtěte si to klidně ještě jednou a potom ještě 2x, abyste si to dobře zapamatovali, prosím. 

2) Trávení

Váš organismus potřebuje také kalorie k tomu, aby mohlo trávit a vstřebat potravu, kterou přijmete. Tendlenc proces se jmenuje „termický efekt potravy“ a liší se u každého jídla v závislosti na tom, co konzumujete. Bílkoviny potřebují nejvíce energie na zpracování, poté sacharidy a poslední v řadě jsou tuky. Je to přibližně 10% energie z jídla, které přijmete a které bude použito na rozložení toho jídla.

3) Fyzická aktivita

Ten zbytek kalorií z jídla pokryje vaše fyzické aktivity za celý den. Tím je myšleno všechny. Jak ty záměrné (trénink, cardio aktivita, cvičení a podobně), tak nezáměrné (jdete nakoupit, projít se se psem, odnést babče suchej chleba pro slepice a podobně…).

Pokud hubnout chceš, v kalorickém deficitu se nacházet musíš!

V okamžiku, kdy má vaše tělo veškeré denní energetické potřeby pokryté, tak jakákoli přijatá energie „navíc“ bude znamenat příbytek na váze. V kontroverzi s tímhle » jestli vaše tělo dostane méně kalorií, než kolik reálně potřebuje na základní funkce, budete ubývat na váze. Na váze budete ubývat proto, že tělo si tyhle kalorie, které potřebuje „doplnit“ na základní životní funkce vezme z tukových zásob. Tukové zásoby jsou pro tělo zásobárna energie, do kterých si sáhne v okamžiku, kdy nedostává potřebnou energii z jídla. Tento stav, kdy si tělo sahá do vlastních tukových zásob, aby kompenzovalo energii, kterou mu nedáte z jídla, se nazývá kalorický deficit.

Ne všechny kalorie jsou tvořené stejně

Zdánlivě jednoduchá otázka, zda se kalorie z tuku, bílkovin a sacharidů liší, je kontroverzní, protože záleží na tom, jak se na to díváte.

Stejně jako palce a libry jsou kalorie měrnou jednotkou.  

Čistě z hlediska hubnutí teda 100 kalorií zůstane 100 kalorií bez ohledu na to, zda pocházejí z jablka nebo donutu. Co se ale zdravotního hlediska a využití pro tělo týče, tak ne všechny kalorie jsou tvořeny stejně. Je důležitý se na to koukat z širší perspektivy a řešit kvalitu X kvantitu. Dokonce i potraviny, které mají stejné množství kalorií, mohou mít různou nutriční kvalitu a mohou mít velmi rozdílné účinky na vaše zdraví. Kromě toho potraviny bohaté na živiny, jako je čerstvé ovoce a zelenina, jsou spojeny s nižším rizikem úmrtnosti. Za další…  jídlo krom dopadu na vaši zdravotní stránku také zacloume s vašima hormonama, náladou, pocitem sytosti, a metabolismem.

Takový příklad může být pro představu 200kcal z donutu VS 200kcal z jahod. Já vím, možná jsem s tím donutem už trapnej, nicméně já ty donuty prostě miluju. Každopádně vím, že když si dám jeden donut, tak mě to akorát nakopne k tomu, abych do sebe hodil další a další a pocit sytosti a ukojení mého hladu bude na bodu mrazu. Kdežto kdybych měl sníst střední mísu jahod, tak věřím tomu, že mě to zasytí mnohem víc. Nehledě na to, že donut = přepálený volej, chemická šajze a nikde nic. Kdežto jahody = vláknina, voda, vitamíny, minerály.

No, vzhledem k tomu, kolik dalších bodíků tady mám a které mi připadají poměrně důležité, nebo alespoň za zmínění hodné, bych tenhle článek rozdělil do dvou. Mohl bych to sice napsat jako jeden celek, ale už takhle to pro někoho bude dlouhý, nezáživný a třeba složitější na pochopení. To složitější na pochopení nemyslím tak, že byste byli méně chápaví, ale je to myšleno v tom kontextu, že když si tyhle informace přečte člověk, který vo tom neví zhola nic a najednou se tady řeší kilokalorie, kalorie, jouly, energie, tak to může bejt matoucí. Proto by bylo lepší, z mýho pohledu, to rozdělit do dvou článků. V tom dalším už bych se zmínil vo tom, co to počítání kalorií obnáší, co můžou bejt plusy, co zasejc mínusy, jak to aplikovat, komu to může pomoct atd… Takže „stay tuned“ a další článek bude ještě tento týden, ať to máte v kontextu a nezapomenete na to, co bylo v tomhle, až budete číst ten další.

Extrifit Exxe Iso Protein Bar 31% 65 g

Vyzkoušejte tyčinky EXXE®!