Pokud nemáš na protein, možná jíš moc vajíček. Jednoduchá matematika

Autor: Petr Třetina

„Matika, to je v klidu.“ Říkával jeden můj zkouřený spolužák a posléze se kvůli ní loučil s naší třídou. Takových propadlíků tam bylo víc. Musím se přiznat, že já jsem se občas nacházel nad průměrem známkovací stupnice, ovšem taktéž směrem nahoru. Ve středoškolských letech jsem se také dovedl zhulit a mapování logiky bylo pokaždé jaksi zapeklité. Oblasti kvadratických rovnic, parabol a derivací mám v takové tmě, že i ty názvy jsem si musel vygooglit. Měl jsem je v mlze už tehdy, ale špetka světla přece jen vytáhla na obzor některé matematické metody ze stínů mé debility.  Třeba trojčlenku, díky které jde úplně v pohodě zjistit, kolik vajec do sebe musím natlačit, abych přijal 2 gramy bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti denně.

 Jsem si celkem jist, že dlouholetí cvičenci s viditelnými výsledky mají čísla v merku. O soutěžících kulturistech ani nemluvě. Ale když mi týpek, s údajně dostatečným příjmem živin, řekne, že nemá peníze na protein, tak beru v úvahu, že začal balit jointy nedlouho po té, co přestal chodit domů po o. Protože tohle je fakt jednoduchá matematika.

Větší balení proteinu má hmotnost obsahu 2270 g. V jedné odměrce je 30 gramů produktu a vleze se do balení 75krát. Cena za celé balení je 1050 Kč a cena za jednu zarovnanou odměrku 14 Kč. Z produktu High máme tedy 22 gramů bílkovin (jedna zarovnaná odměrka) za 14 Kč.

Průměrné vejce (velikost M-L), z něhož máme 6 gramů bílkovin, stojí 3 Kč. Potřebujeme tedy 4 vejce k doplnění 24 gramů bílkovin. Výsledné množství bílkovin ze čtyř vajec není naprosto totožné se zarovnanou odměrkou proteinu High (rozdíl 2 gramy), ale chci se vyvarovat desetinných čárek. Z průměrných 4 vajec máme tedy 24 gramů bílkovin za 12 Kč. Z jedné zarovnané odměrky zmiňovaného proteinu máme 22 gramů bílkovin za 14 Kč.

Pokud přijmeme hypotézu, že doplňujeme živočišné proteiny pouze z vajíček a rozhodneme se nahradit bílkovinné části dvou jídel šejkem: Nahradíme například 8 celých vajec (1 porce = 4 vejce) dvěma odměrkami High naplněnými mírně nad okraj (33g x 2) a dostaneme stejné množství bílkovin (24g x 2). Za to si připlatíme 6 Kč denně, protože odměrku naplněnou nad okraj nepočítám za 14 Kč , ale za 15 Kč. 15 Kč (High) mínus 12 Kč (vejce). 3 Kč krát dvě jídla. Což by bylo v případě každodenního kopírování schématu dvou šejků místo dvou jídel o čtyřech vejcích 42 Kč týdně navíc. Za to nekoupíš ani bagetu na benzince.

Co stojí za povšimnutí, je fakt, že jedno průměrné vejce obsahuje přibližně 5 gramů tuku ( v žloutku), takže abychom do sebe dostali tolik bílkovin (24g), jako z jedné nad okraj naplněné odměrky proteinového nápoje (33g), sníme 4 vejce a s nimi přibližně 20 gramů tuku. Za to v odměrce se nachází tuku necelé 3 gramy.  No, a pokud chceme tuk z vajec odstranit, nezbývá, než separovat bílky od žloutků. Tím ale přicházíme zhruba o 3 gramy bílkovin (téměř o polovinu) z každého vejce, protože vedle tuku jsou v žloutku také proteiny. Pokud tedy srovnáváme ceny bílkovinných zdrojů s co nejmenším množstvím tuku, protein High je nakonec levnější, než vejce.

Jedna nad okraj naplněná odměrka produktu High (33g) = 24 gramů bílkovin, 3 gramy tuku, 15 Kč.

8 vaječných bílků = 24 AŽ 28 gramů bílkovin, 0 gramů tuku, 24 Kč.

A co kdybychom do stravy zařadili doplněk více vhodnější do diety? Pokud si můžeme dovolit  vyhazovat žloutky, neplácneme se přes kapsu ani s Hydrem.

Hydro Isolate 90:   2000 gramů – 1600 Kč, 66 odměrek, jedna zarovnaná (30g ) – 24 Kč

Jedna zarovnaná odměrka Hydro Isolate(30 g) = 24 gramů bílkovin, 0,2 gramů tuku, 24 Kč

8 vaječných bílků = 24 až 28 gramů bílkovin, 0 gramů tuku, 24 Kč

Při kupování celých vajec a konzumace pouze bílků je tedy výsledkem, že za množství bílkovin zaplatíme přibližně stejně, jako v případě Hydra.

K porovnání cen jsem vybral nejkvalitnější zdroje bílkovin, jakými vejce a syrovátkové proteiny jsou. Oba zdroje mají oproti masu 100% biologickou hodnotu ( hovězí maso má 80% BH) a ta udává kolik tělesných bílkovin lze vytvořit z proteinů přijatých potravou. Nedovolil bych si ovšem podceňovat jakýkoliv zdroj živočišných bílkovin. V mase je nejvíce kreatinu, ve vaječných žloutcích je přes vysoký podíl celkového tuku velké množství nenasycených mastných kyselin, syrovátkové proteiny jsou zařazovány především z důvodu nejefektivnější vstřebatelnosti, tudíž jsou nejvhodnějšími zdroji v časech kolem tréninku a ráno po probuzení. Všechny tyto zdroje skýtají spoustu dalších jedinečných výhod, které nebylo mým záměrem porovnávat.

Účelem článku bylo poukázat na srovnatelné ceny nejlepších zdrojů bílkovin a nastínit, že přes označení „doplňky“, lze s kvalitními produkty počítat stejně jako s jídlem. Bývají určeny k samostatnému pití a zároveň vhodné pro doplnění nízkoproteinových pokrmů. Běžně se jimi nenahrazuje 100 % pevné stravy, ale jejich započítání do celkového příjmu živin dělá z doplňků rovnocenné hráče, které jsou v mnoha případech ještě vhodnější ( doba před tréninkem, po tréninku, po probuzení ).