Použít slůvko ale? Absolutně vyloučeno!!!

Autor: Pavel Vacek

 

Zdá se, že poslední roky má naše společnost trochu problémy s komunikací. Začalo to někdy s první migrační krizí, kdy k nám na nafukovačce připlouvali inženýři ze všech možných istánů. Když vám to moc nevonělo, byl jste automaticky nácek, xenofob, rasista a nelida. Teda, spíš od Rozvadova na západ. U nás jsme v tomhle byli vcelku zajedno. Zajedno už jsme ale nebyli v době kovidu, protože když se vám moc nepozdávala ta hysterická panika vůkol, hnedle z vás byl dezolát a popírač. Stejně tak když vám nevoní současná politika EU se všemi těmi ekonápady a rozhazováním bankovek všude kolem, jste ruský šváb, co se rovnou může usídlit v Kremlu, pokud jste trochu skeptický, co se osvobozování Krymu do Vánoc týče. Na současnou šlamastyku kolem té šťouchanice mezi Židy a Araby ještě nepřišly noty, tak nebudu mít nic proti, když se budem držet dosavadního kamarádšoftu s Izraelem. Proti budu ale vždy, když mě někdo s červeným nosem a facebookovým profilem plným chlastu a veselých historek z alkoholových párty označí za feťáka…

  

Jde o to, že spojka ALE je při debatě ohledně dopingu naprosto vyloučená. Nelze ji použít bez toho, aniž byste se okamžitě stal propagátorem steroidů. Jenže já myslím, že nic není černobílé a občas se spojka ale celkem hodí. Následující text není stanoviskem společnosti Extrifit, nýbrž mým, Pavla Vacka, i když je mi úplně jasné, že většině lidí, kterých se následující text týká, bude toto upozornění úplně ukradené. Přesto si za ním stojím. Začnu tím, že mám obrovskou úctu ke všem naturálním cvičencům, neb chápu frustraci, které musí čelit v porovnání se sportovci užívající doping. Obdivuji jejich morální sílu tomuto tlaku odolat. Jsem rád za každého kondičního cvičence, cvičícího si pro radost, jen tak, bez soutěžních ambicí. Avšak zároveň nehodlám odsuzovat ty, kteří to mají jinak a zvolili si jinou cestu. Odmítám tvrzení, že jsem podporovatel dopingu, když ho nepovažuji za tu největší společenskou hrozbu dneška a nejsem žádným zlehčovačem rizik s tím spojených, pokud pozornost odvádím na společensky tolerovaný alkohol, který osobně považuji za mnohem větší zlo pro společnost a mládež především. 

A jak je to s alkoholem při tom fitnessování?

Věc se má tak, že v momentě, kdy se nám nějaký obrázek či video kulturisty, fitnessky ve formě trochu vymkne ze sociální bubliny, dostane se nám nesčetně upozornění na to, že aktéři bezpochyby do pár let zahynou bídnou smrtí, nebo alespoň stráví zbytek svého života v péči lékařů. Protože tak to je, neboť ten a ten z druhé půlky zeměkoule před pár lety umřel. Na to se nedá nic říct. Neumřel jeden, umřelo jich předčasně desítky, a i když budeme hledat nějaké polehčující okolnosti, nikdo nemůže popřít, že steroidy tomu výrazně napomohly. Tohle nemá cenu zapírat. Jenže pak stačí letmý pohled do statistik, abychom zjistili, že jen v ČR ročně zemře v souvislosti s konzumací alkoholu 6-7 tis. osob, z toho 2 tis. úmrtí je přímo přiřaditelných alkoholu (např. úmrtí na alkoholické onemocnění jater nebo intoxikaci alkoholem). Takže zatímco si přečtete tenhle článek, 5 lidí si dnes přiťukne naposled. A zítra zase. A tak každý den.

Ale vy samozřejmě můžete namítnout, že pije mnohem víc lidí. A já odpovím, a to je jako dobře? Můžete taky napsat, že jim je 200 let, nebo o něco míň, že ano, kdežto ti kulturisti natáhnou brka ještě před padesátkou. A já ocituji Jan Holčíka, bývalého profesora sociálního lékařství Lékařské fakulty Masarykovy univerzity.  „Kolem třicítky se mezi nejčastějšími příčinami objeví diagnóza alkoholické onemocnění jater, která před padesátým rokem života statistikám dominuje. Ta játra u čtyřicetiletých mužů, to je alkohol,“ komentuje data Holčík. „Metanolová aféra vedla k nějakým čtyřiceti mrtvým. Přitom ‚hodný‘ alkohol zabíjí každý rok téměř stokrát tolik.“  Jinými slovy, ročně se nám tu uchlastá pár tisíc poměrně mladých lidí. Ale to je v pohodě, alkohol je legální, takže v cajku, steroidy nejsou legální, takže fet.

No a pak tu máme takové ty denní drobnosti, na které si čtenářky mohou odpovědět samy. Třeba jak se cítí, když potkají na ulici partu Extrifiťáků jdoucí z posilovny a partu podnapilých chasníků jdoucí z hospody. V sázení nejsem moc zdatný, většinou prohraju, ale tady bych to risknul, že paní nebudou moc pevné v kramflecích, když potkají tu druhou tlupu, že? Proč? Vždyť ti zlí by přeci měli být ti oranžoví.

    

No nic, můžu přidat už jen pár drobných statistických faktů ohledně dalších legálních aktivit.

Kouření: Ročně zemře v důsledku kouření 16-18 tis. osob, nejčastěji v souvislosti se zhoubným novotvarem průdušnice, průdušek a plic, případně chronickou obstrukční plicní nemocí.

Legálně předepsané léky: Ročně v důsledku předávkování psychoaktivními léky zemře přibližně 40 osob, nejčastěji jde o předávkování benzodiazepiny. Kategorie opioidů zahrnuje také předávkování opioidními analgetiky (např. fentanyl, kodein, dihydrokodein, hydromorfon, oxycodon). Dalších 70 případů úmrtí pod vlivem psychoaktivních léků je ročně hlášeno z důvodu nemoci, nehody nebo sebevraždy.

Legální hraní: Dlouhodobě je odhadováno 150-250 tis. osob v riziku rozvoje problémů s hraním hazardních her, v kategorii vysokého rizika se nachází 80-100 tis. osob. Největší podíl osob v riziku je mezi hráči technických her a online kurzového sázení. Nejvyšší podíl je mezi mladými dospělými (15-34 let) Ke zdravotním dopadům problémového hazardního hraní patří vysoký výskyt psychiatrické komorbidity a sebevražedných myšlenek.

Digitální technologie: V kategorii rizika závislosti na internetu a digitálních technologiích se nachází odhadem 5 % české populace starší 15 let, což odpovídá přibližně 445 tis. osob. Do kategorie vysokého rizika spadá odhadem 125 tis. osob starších 15 let. Nejvyšší podíl osob v riziku je ve věkové skupině 15-24 let. Přímé dopady nadužívání digitálních technologií zahrnují zanedbávání hygieny, jídla a/nebo spánku, únavu, bolesti hlavy, očí, zad nebo jiných částí pohybového aparátu. U dospívajících klientů se objevuje spojitost s úzkostnými poruchami, ADHD, depresivními stavy a sebevražednými myšlenkami.

Tohle neveselé čtení je ozdrojováno daty z vládního webu https://www.drogy-info.cz/zprava-o-zavislostech/souhrnna-zprava-o-zavislostech-v-cr-2022 a je celkem s podivem, že o steroidech tam není ani slovo, přestože statistiky z ostatních nelegálních drog jsou samozřejmě uvedeny.

  

Je mi jasné, že teď jsem si vysloužil titul prezidenta všech zlehčovačů dopingu ever. Stejně tak to může znít jako ten slavný unfair argument... Ale vy zase bijete černochy! Jenže tak to není. resp., nechci, aby to tak vyznělo a proto jasně a nahlas říkám... ANABOLIKA VÁM MOHOU POŠKODIT ZDRAVÍ A VÉST K PŘEDČASNÉ SMRTI. Absolutně varuji především mládež od jejich užívání!!!

Jenže zdá se mi, že na celou osvětu ohledně mládeže jdeme úplně blbě. Zdůrazňujeme mládeži negativa, která je postihnou v pozdějším věku. Ukazujeme 16letému klukovi mrtvého 45letého kulturistu a myslíme si, že to zabere. Možná proto, že sami trpíme Alzheimerem, nebo ztrátou paměti. Já netrpím ani jedním, a tak si moc dobře pamatuju na mou pubertu, kdy jsem „věděl“, že všichni dospělí jsou blbci a představa, že bych mohl zemřít ve věku 45 let byla pro mě stejně mlhavá a „odstrašující“ jako dramatický apel dneška, že zachráním planetu, když nebudu jezdit užranou vé šestkou. No a taky mám stejně starou dceru, které obden ukazuji titulky o nějakém mrtvém motorkáři, načež ji ustaraně promlouvám do duše, aby jela pomalu a neriskovala, aby se pak tahle informace přešifrovala v pubertálním zvukovodu na „OK, takže fotr říkal, že na to mám pořádně šlápnout, protože ti mrtví neuměli jezdit“ Zkrátka, tohle je marný, marný, marný...  V 16 letech jsem plánoval být Mr. Olympia a kdyby mi někdo v té době nabídl anabolika, bezpochyby bych si je vzal. Jenže díkybohu nebyl internet a sociální sítě plné chytroprdů s názorem, že „bez toho to nejde“.

A proto mi mládeži dovolte jednu radu. Pokud chcete vyhrávat, pokud to chcete dělat dlouho, mít pravidelný progres, vyserte se na ty bobky, dokud jste ve vývinu. Poznejte, jak naturálně funguje vaše tělo, jak funguje váš metabolismus v dietě, kolik dokáže naturálně zpracovat bílkoviny. Poznejte, který trénink vám bude nejlépe zabírat. Vyzkoušejte silový trénink, ale i pumpovací s mnoha opakováními. Dělejte si poznámky, učte se a sbírejte informace od lepších než jste vy. Naturálů i těch nasypaných. Protože není kam spěchat. Na tituly v dorostu a juniorech sere pes. Za týden po soutěži už nikoho nezajímají, a když to tam pošlete hned, nenaučíte se o svém těle nic. Možná vyrostete rychle, možná vás budou považovat za talenty, ale možná si taky zahňácáte receptory, nadobro zastavíte progres a neuděláte s tím už nikdy nic. Příkladů těch juniorských komet tu máme dost a dost. A až vám bude kolem 22 let, rozhodněte se sami. To už budete mít rozumu dost a beztak hromada z vás už stejně cvičit dávno nebude. Což by byla škoda, protože tenhle skvělý sport se dá dělat dlouho a i ve věku, kdy vaši vrstevníci budou skučet pod tíhou zdravotních problémů, nebo prázdnoty života, vy můžete prohánět o generaci mladší soupeře. 

Takže abych ten text dovedl k nějaké pointě… Doporučuji užívání steroidů? Častá otázka, kterou může položit jen magor. Jasně, že nedoporučuju!!! A stejně tak nedoporučuju kouřit, pít alkohol, brát ibalgin při každé příležitosti, stravovat se ve fast foodu, mít nadváhu, mačkat čudlíky v herně, sázet na mobilu a čumět hodiny na péčko… Protože tohle všechno je sice legální a v pohodě, ale jak se podle statistik zdá, o nic méně nebezpečné. Ale jsem realista a vidím, že po tom je poptávka a děje se to. A tak se ptám jak z Bible… Kdo si ty, abys po nás hodil kamenem?