Proč je dobré dělat kulturistiku podle AI

Autor: Pavel Vacek

 

Od sobotního rána mě bolí zápěstí a dlaň. Jen tak, zčistajasna. Zlí jazykové by mohly namítnout, že to je důsledek přílišné lásky sám k sobě, nebo nadstandardně rychlého mydlení určitých částí těla při osobní hygieně, ale pravda je taková, že mě bolí levá paže, kdežto já jsem na sebe hodný prostřednictvím té pravé. Takže je to trochu záhada, jak po legday, absolutní absenci pádů a alkoholických oken může dojít k něčemu takovému. Ale asi by mě to nemělo překvapit. Dožil jsem se období života, kdy jeden den všechny vaše buňky bezvadně fungují, aby si přes půlnoc řekly, hele Pavle, nás už to neba, kašlem na to a teď si nějakou funkci svého těla obstarej sám. Teď je to ruka, příště přijde na řadu něco jiného. Je třeba se na to připravit. A tak jsem si řekl, ok, vy mikrochytráci uvnitř mě, já se bez vás klidně obejdu a požádal jsem Umělou inteligenci, aby mi napsala něco s lakonickým zadáním: Proč je dobré dělat kulturistiku? A zdá se, že vlastní  inteligenci můžu zabalit do úhledného balíčku a pošlu na dovolenou. Ostatně, tak už to udělala hromada lidí, co tak čtu v komentářích na sociálních sítích….

Takže se pojďme mrknout, co nám ta umělá mrška napsala. Nutno předeslat, že AI má zjevně ráda nateklé bicáky a tricáky, protože odpověděla s tak vlezdoprdeláckým nadšením, že ze zadnice Kulturistiky trčely jen podpatky z jedniček a nul. Krásný text. Akorát, že trochu nuda. Takže si k tomu dovolím přidat pár poznámek a osobních zkušeností.

  

 

AI: Kulturistika (bodybuilding) přináší mnoho výhod, ať už se člověk věnuje tomuto sportu na profesionální úrovni, nebo jako hobby. Zde je několik důvodů, proč se lidé rozhodují pro kulturistiku:

1. Zlepšení fyzického zdraví: Kulturistika podporuje růst svalové hmoty, zlepšuje sílu a vytrvalost. Pravidelný silový trénink posiluje kosti a klouby, což může pomoci předcházet zraněním a zlepšit celkové zdraví.

Nezačal jsem cvičit kvůli zdraví. Nejenom, že nezačal, ale doteď je to důvod, který na mém vlastním seznamu, proč cvičím, vůbec nefiguruje. Zajímají mě maximální svaly, ne mobilita chodidel na balančním míči. Mé články jsou z valné většiny o cílech dotáhnout to co nejdál, o trénincích zaměřených na výkon, hypertrofii svalů a co nejlepší výsledky. O cvičení „pro zdraví“ jsem nikdy nenapsal ani slovo. Na mých textech je to dost znát a taky mi to občas pod nějakým článkem dá někdo více či méně oprávněně sežrat. Pravda ale je, že můj obvoďák už 4x změnil adresu ordinace a já se to vždycky dozvěděl jen z mailu. Byl jsem tam jednou po třicítce a naposled před rokem a půl, když kolem mě začali padat vrstevníci a sousedé na infarkty, moje paní znejistila, že nebude mít kdo platit hypotéku a pomocí svých ženských vnad mě donutila ke slibu, že tam zajdu. Stalo se. Pana obvoďáka mezitím vystřídala obvoďačka, která byla úplně paf z mobility mých kloubů (dodnes dřepuji až na paty a díky cvičení hamstringů se v klidu dotknu prstů u nohou s napnutými koleny), hýkala nadšením, že to tam ještě neměla (myšleno mé vrstevníky) a po změření tlaku prohlásila: „srdce vám tluče jako zvon, je vidět, že cvičíte“. To se mě krapet dotklo, vzhledem k tomu, že jsem tam byl do půl těla a paní si musela vzít fonendoskop a uškrtit mi ruku, aby poznala, že cvičím…  

2. Zvýšení sebevědomí: Vylepšení tělesné postavy a dosažení fyzických cílů může vést k větší spokojenosti se sebou samým. Mnozí lidé zjišťují, že viditelné výsledky na jejich těle přispívají k lepšímu pocitu sebehodnocení.

No jasně, že jo. Srovnají se vám záda, přestanete se hrbit, začnete chodit vzpříma jako člověk, začnete být vidět. Z vetchých klučíků s hrudníčkem o objemu motoru dětské motorky se stávají chlapi. Posměšné poznámky začnou střídat ty obdivné. Sebevědomí roste. Ti, co necvičí, si začnou o vás šuškat, že jste namyšlení a arogantní. Blbý je, že mnoho z nás taky je. Stává se to hlavně zpočátku, kdy jsou změny rychlé, psychika vrtošivá. Snažte se to ukočírovat a rozpoznat, kdy už se chováte trochu jako kretén a kdy je ten, co to o vás říká, jen zamindrákovanej závistivej moula.

3. Psychická vyrovnanost: Pravidelný trénink podporuje uvolňování endorfinů, což pomáhá snižovat stres a zlepšovat náladu. Mnozí kulturisté také vnímají trénink jako formu meditace nebo způsob, jak se odreagovat.

K tomu dodám jediné. Plnohodnotný koníček a nemusí to být nutně kulturistika, je absolutní klíč ke spokojenému partnerskému životu. Být doma se ženou, dětmi, je super, ale osobně si myslím, že chlap potřebuje mít i nějaký čas pro sebe, únik, prostor, kde upustí páru, vyvenčí si hlavu, restartuje problémy a vrátí se domů příjemně unaven. Jestli jste v předchozích řádcích vyčetli nějakou šifru, která by znamenala…: Běž se každou chvíli vylejt do knajpy s kámošema a vrať se nacamranej domů, tak ne. Píšu tu o sportu, kultuře, všem možném, jen o tomhle (bohužel) rozšířeném „koníčku“ ne.

  

4. Disciplína a sebekontrola: Kulturistika vyžaduje vysokou úroveň disciplíny, ať už jde o tréninkový režim, stravu nebo odpočinek. Tato disciplína se může přenést i do dalších oblastí života, což vede k lepší organizaci a produktivitě.

Je to trochu fitness klišé, hodně lidí to zveličuje, ale fakt je, že kdo si projde kulturistickou dietou, všemi těmi stavy, které ji provází, tak, aby se dostal do skutečně špičkové soutěžní formy, ten si vážně může říct, jo kurva…mám vůli. Protože kdo nezažil, neví.

5. Zlepšení metabolismu: Zvýšení svalové hmoty vede k efektivnějšímu metabolismu, což znamená, že tělo spaluje více kalorií i v klidu. To může pomoci při kontrole hmotnosti nebo hubnutí.

Mít sto kilo ve svalech a v tuku, je brutální rozdíl v energetické náročnosti na straně příjmu potravin. Svaly jsou živé, tuk je mrtvý. Svaly zajišťují pohyb, tuk je jen zásobárna přebytečné energie. Laicky…Představte si kamion s cisternou. Svaly jsou motor té cisterny, obsah cisterny – uložená energie – je tuk. Motor musíte živit, cisterna se jen veze. A čím větší motor, tím více paliva – žrádla, aby se vůbec pohnul. Abyste si udrželi velké svaly, musíte jíst. Proto někdy ty redukční diety kulturistů vypadají jak potravinová pomoc somálský vesnice. 

6. Komunita a sociální vazby: Kulturistika nabízí možnost setkat se s lidmi se stejnými zájmy. Mnozí nacházejí podporu a motivaci v tréninkových partnerech nebo klubech.

Poslední dobou mám pocit, že si mládež dělá z fitek randící areál. Ale víte co? Je mi to jedno. Lepší, když se seznámí v gymu než spárovaný v alkoholovém deliriu někde v klubu. Fandím jim.

7. Dosažení cílů a výzev: Stanovení a dosahování cílů v kulturistice, ať už jde o soutěže nebo osobní výzvy, může poskytnout silný pocit uspokojení a motivace pro další růst a rozvoj.

To už se trochu kryje s bodem tři a je vidět, že i AI začíná vařit z virtuální vody. Takže to pomalu ukončíme. Nebo co tam máš dál?

Celkově vzato, kulturistika nejen zlepšuje fyzickou kondici, ale také posiluje mentální odolnost a osobní růst.

Tak k tomuhle stručnému závěru už můžu dodat jen jediné. Máš pravdu, Skynete.