Proč pít kafe?

Autor: Dušan Synek

Teda… krom toho, že vám prostě jen chutná a ujíždíte na něm asi tolik, co já, tak kafe skýtá velkou spoustu benefitů pro lidský organismus. V tomhle článku bych se tématu kafe, případně kofeinu rád pověnoval. Zmíním tady efekty na sportovní výkon, mozkovou, nebo kognitivní činnost. Tak let´s go.

1) Káva snižuje globální úmrtnost – Teda alespoň těch 5 vědeckých studií, které byly z ověřených zdrojů to potvrzují. V jedné z nich bylo podrobeno mnoho testovacích subjektů z různých etnických skupin po celém světě a konzumace kávy byla úzce spjata s nižší úmrtností u těchto subjektů. Například studie, která trvala celých 14 let a ve které bylo přes 400 000 subjektů potvrdila, že čím více kávy tyto subjekty zkonzumovaly, tím delší jejich životní svíčka hořela (dožili se delšího věku).

Muži, kteří konzumovali 2-3 kávy denně měli o 10% menší riziko úmrtnosti a ti, kteří konzumovali 4-5 šálků kávy denně měli o 12% menší riziko úmrtnosti. Pokud subjekty konzumovaly 6+ šálků kávy denně, jejich % úmrtnosti se opět snížilo o dalších 10% v porovnání s non-konzumenty (ti, kteří kávu nepijí). U žen byly ta zmiňovaná % o pár čísel větší než u mužů. Záleželo na věku, % tuku, váze, výšce, etnice a dalších markerů.

2) Káva snižuje výskyt onkologických onemocnění (rakoviny) – Konzumace kávy je úzce spojena s nižším rizikem rakoviny (plic, prostaty, prsu, slinivky, žaludku, a střeva). V některých případech byla spojitost mezi kávou a nižším výskytem rakoviny opravdu markantní, kdežto u některých subjektů byla jen zanedbatelná, což může být zapříčiněno mnoha důvody. Co ale s jistotou můžeme říci je fakt, že konzumace kávy má protektivní (ochranný) účinek a riziko výskytu rakoviny nikterak nezvyšuje.

Proč má káva ochranný účinek u některých jedinců značně, u některých jedinců méně, ale přece jen má? Je to díky antioxidantům, které kafe obsahuje a které lidskému organismu nabízí. Jako příklad zde uvedu snížení výskytu endometriální (sliznice dutiny děložní) rakoviny.

Na tuto problematiku bylo sledováno 67 000 žen, které konzumovaly 4+ šálky kávy denně a u kterých byl snížen výskyt rakoviny o 25%, oproti non-drink (nekonzumentům).

Vědci tento efekt snížení rakoviny o 25% přikládají právě ke zmiňovaným antioxidantům, které káva obsahuje a které mohou potencionálně snižovat oxidativní stres. Dále je to zapříčiněno tím, že káva zvyšuje odezvu enzymu, který se vyskytuje v játrech a který pomáhá metabolizovat estrogen. Proces odbourávání estrogenu z těla touto cestou je mnohem efektivnější a pro tělo šetrnější + k tomu funguje také jako prevence rakoviny (prsu, vaječníků – u žen a rakoviny prostaty – u mužů). 

3) Káva snižuje onemocnění srdce a vznik srdečního infarktu – Káva má značný pozitivní vliv na protekci (ochranu) kardio-vaskulárního (srdečního a cévního) systému. Také bylo mnohokrát opakovaně potvrzeno, že káva snižuje onemocnění srdce a také snižuje riziko vzniku srdeční zástavy. V jedné studii, která trvala celých 15 let a které se zúčastnilo 41 000 žen, jež konzumovaly 3+ šálků kávy denně, byl prokázán nižší výskyt srdečního selhání, než u non-konzumentů. Velmi podobné výsledky se prokázaly také u mužů.

 

4) Káva zkvalitňuje žilní zdraví a nezvyšuje srdeční tlak – Kofein, který je v kávě obsažen, zlepšuje kvalitu cév, protože zvyšuje produkci oxidu dusnatého v endoteliu (vystýlající vnitřní povrch krevních i lymfatických cév a srdce). Káva také podporuje zdravý arteriální tlak a snižuje krevní tlak.

Tady se trošku zastavím. Jasně, pokud do sebe hodíte kafe, tak vám tepovka vylítne trošku do obláčků a někteří jedinci (patřím k nim) to pociťují vopravdu fest. ALE!!! Po nějaké době se kofein zmetabolizuje a váš krevní tlak se vrací opět do normálu. Jedna studie zjistila, že po dobu 8 týdnů pravidelného pití kávy se celkový klidový krevní tlak snížil. Takže z akutního hlediska konzumace kávy zvyšuje krevní tlak, nicméně v dlouhodobém horizontu jej snižuje.

5) Káva zlepšuje cholesterol – Opět se tady bavíme o antioxidantech, které jsou v kávě obsaženy, a které tento efekt skýtají. Jedná se samozřejmě o zkvalitnění toho „hodného“ cholesterolu (tedy HDL) a snižuje zánětlivost v těle, které vedou k srdečním onemocněním a vzniku diabetu. V jedné studii bylo konzumentům kávy řečeno, aby jejich příjem zvedli na 4 šálky a poté 8 šálků denně. Toto dávkování zlepšilo poměr mezi hodným (HDL cholesterolem) a zlým (LDL cholesterolem) o 8%.

Extrifit Protein Caffe Latte 1000 g

! Obsahuje kofein, není vhodné pro děti a těhotné ženy. Denní dávka (1 odměrka = 31 g) obsahuje 100 mg kofeinu. Produkt není vhodný pro osoby trpící p …

6) Káva snižuje vznik metabolického syndromu – Metabolický syndrom je takový kombo obezity, vysokého obvodu pasu a inzulínové rezistence. Všechny tyhle parádní okolnosti vedou ke vzniku diabetu. Konzumace kávy může zvýšit spalování tuků, dokáže mírně ovlivnit tělesnou kompozici a je také spojována se snižováním vzniku diabetu. Třebas jedna studie, která byla prováděna v Japonsku na tamějších obyvatelech prokázala, že konzumace kávy úzce korelovala s nižším rizikem vzniku metabolického syndromu, jelikož větší konzumace kávy byla spojována s nižší hladinou triglyceridů a lepší glukózovou tolerancí.

7) Káva zlepšuje tělesnou kompozici a podporuje spalování tuků – Je nám známa spousta důkazů, že konzumace kávy zvyšuje metabolickou odezvu a tím podporuje spalování tuků a zvyšuje spalování kalorií. Také v těle podporuje proces spalování tukové tkáně namísto glukózy, jakožto zdroj energie při fyzické práci. Káva navíc upravuje hladinu cukru v krvi a může zvyšovat citlivost na inzulín.

Pokud byste ale konzumovali samotný kofein (jako látku takovou), bylo prokázáno, že konzumace samotného kofeinu snižuje inzulínovou senzitivitu. To zmiňuju proto, že pokud byste v dobré víře konzumovali jídlo hodně bohaté na sacharidy, nebo rychlé cukry a zapili s tím jídlem kofeinové tablety, nebude to fungovat vzhledem k citlivosti na inzulín.

Extrifit Coffy 200 mg Stimulant 100 tbl

! Obsahuje kofein, není vhodné pro děti a těhotné ženy. Denní dávka (1 tableta) obsahuje 200 mg kofeinu. Produkt není vhodný pro osoby trpící přecitli …

Co se toho spalování tuků týče, tak studie na tohle téma nebyly dlouhého charakteru, jelikož se jejich pravdivost potvrdila celkem rychle. Například jedna studie ukázala, že konzumace 500ml kávy denně po dobu 4 týdnů dosáhla efektu -2.5 kg tělesného tuku u testovaných subjektů, které trpěly nadváhou. Co byla ale ještě větší střela, tak extrakt ze zelené kávy, což je extrakt z kávových zrn ještě předtím, než jsou upražené a můžete ten extrakt přidat kam se vám zlíbí. Zkoumání jejich efektu bylo opravdu hodně raketózní. Jedna studie prokázala, že vysoká konzumace (1050mg) zelené kávy po dobu 6 týdnů byla výsledkem – 8kg tělesné hmotnosti (-4.4% tělesného tuku).

8) Káva zvyšuje sílu, výbušnost a výkonnost – Vědci ze sportovní oblasti rádi testují účinek kofeinových doplňků na sportovní výkon, protože izolace části rostliny jim umožňuje vyhnout se proměnným, jako jsou antioxidanty. Tyhle proměnné by mohly zkreslovat výsledky.

Výsledků bylo dosaženo správným množstvím kofeinu před tréninkem. Kofein postačil jako takový pro podporu síly a výbušnosti. Pokud by mělo být dosaženo stejného efektu kávy (jako nápoje) vs kofeinového doplňku výživy, bylo by to cca 5-6 šálků (nebo 2-3 dvojitá pressa) pro 90kg sportovce.

Jedna studie potvrdila, že zvýšení síly a výbušnosti bylo dosaženo při dávce 3mg kofeinu/kg tělesné váhy. Další studie prokázala, že konzumace kávy v ranních hodinách před fyzickou aktivitou může zvýšit atletický výkon – což se hodí, jelikož v ranních hodinách máme oproti odpoledni, či poledni většinou menší sílu, menší výbušnost a celkově to prostě není vončo. * Mně teda nevadí trénink ani ráno nalačno a mám naprosto stejné výsledky jako odpoledne, nebo v podvečer. Když ale někomu řeknu, že jdu na trénink nalačno, tak na mě koukají jako na máča a nechápou, jak je možné, že to zvládám – každý jsme nějaký. To píšu proto, abyste to porovnání síly v ranních hodinách a podvečerních nebrali jako dogma.

9) Káva urychluje regeneraci a také redukuje bolest svalů – Jop, i tohohle je káva schopna až do výše 48%! Teda… aspoň podle těch vědeckých výčtů, které jsem přečetl. Také dokáže zkvalitnit atletický výkon, pokud máte dvoufázové tréninky. V takovém případě je vhodné dát 1. trénink bez kofeinu (nebo kávy) a další se „nakopnout“ s kofeinem (nebo kávou).

Studie prováděná na sprinterech potvrdila, že atleti, kteří konzumovali 8mg kofeinu/kg tělesné váhy poté, co absolvovali výkon, který vyčerpal jejich glykogenové zásoby jim napomohl k tomu, aby jejich druhý sportovní výkon byl lepší a oni nebyly „znevýhodněni“ protože předešlá náročná aktivita. Skupina sportovců, která konzumovala kofein dokázala po sprintu běhat ještě 48 minut, namísto skupiny druhé, která konzumovala pouze placeno a byla schopna běhat 19 minut. Poté tady byla skupina třetí, která vypila pouze sacharidový nápoj a byla schopna běhat 32 minut.
Vědci se domnívají, že konzumace kofeinu dokáže po sportovním výkonu lépe resyntetizovat (opětovně doplnit) glykogenové zásoby ve svalech. Také je schopen (ten kofein) nutit tělo, aby používalo mastné kyseliny (tukové zásoby) pro využití energie během sportovního výkonu.

10) Kofein přispívá motivaci a urychluje reakce na podněty – A to už při 4mg/kg tělesné váhy. Tahle studie byla zase prováděná na fotbalistech, kteří konzumovali 4mg kofeinu/kg tělesné váhy při spánkové deprivaci. Jejich reakce nebyly při fotbalovém zápase nikterak pomalejší, než jejich oponenti, kteří nebyli spánkové deprivaci vystaveni (ale nedali si kofein).
Sportovci, kteří konzumovali 4mg kofeinu/kg tělesné váhy byly schopni sami od sebe (bez pobízení, nebo hecování od trenéra) zvednout o 1-2 opakování navíc při dřepu a bench-pressu o 85% maxima – opět za vystavení spánkové deprivace. Oproti tomu jejich oponenti, kteří nebyli vystaveni spánkové deprivaci (ale nekonzumovali kofein – pouze placebo) tohoto výkonu schopni nebyli.

Takže sečteno a podtrženo… konzumace kávy, nebo kofeinu je pro lidský organismus blahodárný a dokáže vám pomoci nejen po zdravotní stránce, ale také po fyzickém výkonu při sportu, nebo podpořit kognitivní funkce, či mozkovou činnost. Co bych tady ale taky rád vypíchl je fakt, že kofein je droga – a to nejvíce globálně užívaná. Takže si dávejte pozor, abyste na kofein neměli závislost a nedokázali bez něho fungovat. Ono potom ty rána, kde si nedáte kafčo a trénink, kde si nedáte nakopávač dokážou opravdu s tělem zacloumat a divili byste se, jaký propad energie budete mít. Je to jako se vším… rozdíl mezi jedem a lékem je v množství.