Proč už vám dieta na nízkých kaloriích nefunguje?

Autor: Dušan Synek

Režim hladovění neexistuje, kdežto metabolická adaptace ano. Kontinuální kalorický deficit může po nějaké době přestat makat. Pokud vaše dieta na opravdu nízkých kaloriích přestala fungovat a vy už nevíte co dál, nezoufejte. Vždycky je tu nějaké řešení. V tomhle ohledu úplně miluju to přirovnání, které jsme mohli vidět v seriálu Comeback, a které používám pro odlehčení situace, jelikož je to poměrně nepříjemná a hodně vyhrocená situace… právem. V tom díle Comebacku se Tomi Paci (Tomáš Matonoha) ptal Ivy (Kristýny Leichtové), co má jíst k obědu a co k večeři, když chce hubnout. No a Iva vzala salátovou okurku, kdy řekla, že půlka salátové okurky je k obědu, načež ji otočila a řekla, že ta druhá půlka je k večeři. Pokud se nacházíte v takovéhle situaci, je to opravdu RED FLAG (červená vlajka) a mělo by se s tím začít něco dělat, protože to takhle opravdu dál nejde.

  

Jako fitness hobík, kterej se v tomhle odvětví pohybuje už nějakej ten pátek, jsem členem na spoustě sociálních skupin, placených fórech, zahraničních webech, poradnách atd… Taky mi neunikne na anti-sociálních sítích nějaký ten příspěvek od slečny, že už neví co dál, protože její stravování je tak drastický, že má denní příjem okolo 1200kcal. K tomu příspěvku ještě dodává s rukou na srdci, že si vše poctivě váží a nedovolí si nikde ani olíznout lžičku, nebo si kousnout něčeho jiného.

Co je nad míru jasný je fakt, že cokoli mezi 1000 – 1200kcal je pro jakéhokoli dospělého jedince prostě masakrální podvýživa. A to ten jedinec nemusí být ani aktivní, ale může to být někdo se sedavým zaměstnáním, kdo používá výtah a do práce jezdí MHD, nebo autem.

Kolikrát nad věcma rádi přemýšlíme přímočaře a nevěnujeme se okolnostem. Spousta lidí si myslí, že bude schopno shodit určitý počet kilogramů tělesné váhy, pokud se budou udržovat v určitém rozmezí kalorií, které budou přijímat. Pokud se tenhle jev nestane, tak si dotyční myslí, že se jejich metabolismus „zpomalil“ nebo je to nějaká genetická vada. Tyhle domněnky jsou z 95% opravdu mylné. Redukce tuku neprobíhá lineárně a vy nebudete každý den, nebo týden vážit méně a méně, protože naše tělo se přizpůsobuje. To znamená, že se náš metabolismus automaticky adaptuje na ten příjem kalorií, který mu nastavíme – po nějaký době.

Spousta fitness trenérů, influencerů, výživových poradců a lidí v tomhle zaměření to nazývají „mód hladovění“. Tenhle pojem je ale vymyšlený, nebo spíše fitness komunitou zajetý. Snad vám tady vysvětlím, o co se jedná.

   

Co se děje s vaším tělem, když jste v deficitu po dlouhou dobu?
Pokud jste dlouhou dobu přijímali nízký počet kalorií, vaše tělo se zkrátka přizpůsobuje také na hormonální úrovni. Efekt, které lidské tělo zažívá po prodlouženém období kalorické restrikce, nebo deficitu – chcete li – je na hormonální úrovni takový, že :
- Zredukování hormonů štítné žlázy – což vede ke snížení metabolické odezvy těla
- Zredukování hormonu leptinu – což opět vede ke snížení metabolické odezvy těla a přispívá k pocitu hladu
- Zredukování hladiny testosteronu – což vede ke ztrátě svalové hmoty a kvality lidského života (jak u mužů, tak u žen)
- Zredukování hormonu estradiolu – což vede k ohrožení stavu kostí a kvalitě života (především ženského)
- Zvýšení hormonu kortizolu – což vede k zadržování vody a risku ztrátě svalové hmoty

Takže je nadmíru jasné, že prodloužené období kalorické restrikce není jen o metabolické adaptaci, ale také o celkovém hormonálním nastavení lidského organismu. Vaše tělo se v takovém období, ale  i po něm, nachází ve stavu snížené regulace energetického výdeje, zvýšeného pocitu hladu, snížené reprodukční funkce a dalších jednak výše zmíněných, ale i jiných okolností.

Co teda s tím?

Jakmile se vaše tělo adaptuje na určitý přísun kalorií, nebudete na tomto příjmu už nadále spalovat tuky. Jediná možnost je ta, že byste si buď zase hrábli do jídla, a ještě více ho snížili, když už takhle jíte vzduch omaštěný větrem, nebo byste přidali nějakou aktivitu. Jenže přidat aktivitu v tomhle stavu, kdy jste rádi, že vyjdete schody domů, to už by byl nadlidský výkon.

Takovej trošku problém je, že nikde není přesně předepsáno, jak dlouho byste se v kalorické restrikci měli nacházet. Pro drtivou většinu lidí bude rozumná délka kalorické restrikce okolo 12 týdnů. Délka té fáze redukce hmotnosti závisí na vícero faktorech. Například na množství tuku, které chcete zhubnout, nebo jak rychle budete chtít tuk zredukovat.
Jaká je teda rozumná cesta k tomu, aby se tělo dostalo do homeostázy (stálost vnitřního prostředí) a nastavit jej k efektivní fázi redukce hmotnosti?
Prvním bodem by mělo být zvýšení kalorií do množství, které odpovídá vaší kalorické údržbě. To znamená takové množství kalorií, na kterém nebudete ani hubnout, ani přibírat. Jak toto množství kalorií zjistíte? Je to úplně snadné. Do vyhledávání na internetu si zadejte: TDEE kalkulačka, nebo nějaký výpočet kalorií, který bude chtít znát vaší váhu, výšku, věk a lvl aktivity, který za den máte. V dnešní době je to fakt brnkačka. Co ale předem říkám je, že číslo, které vám z té kalkulačky vyjde není naprosto směrodatné a není to univerzální výsledek pro každého, protože každý člověk je jiný. Takže to číslo, které vám z kalkulačky vyjde budete stejně muset trošku přizpůsobit a ušít si ho na míru. Navíc, a to jsem už taky v nějakém článku zmiňoval, kalorická údržba není jeden určitý počet kalorií na den, ale je to rozmezí dejme tomu 200-300 kcal. Což znamená, že vám v kalkulačce vyjde na denní údržbu například 2000, ale to číslo je rozmezí od 1900kcal – 2200kcal. Na vás bude zjistit, kde je to vaše maximum, při kterém nebudete ani hubnout, ani přibírat.
Pokud jste v dietě strávili opravdu dlouhou dobu (přes 6 měsíců), kde jste si sáhli na vaše kalorické dno, tak se nebojte na bodě údržby setrvat po dobu 2 měsíců, aby si vaše tělo odpočinulo, restartovali jste zpět vaše metabolické funkce a byli jste připraveni čelit dalším krokům. Nebojte se  dát si menší pauzu od diety i v případě, že před sebou máte delší cestu a pár kilogramů k vysněné postavě vám ještě chybí. Připomínám taky, že ať děláte pauzu v dietě kdykoli, tak se nikdy nevracejte na kalorickou údržbu, kterou jste měli před měsícem, nebo dvěma. Jakmile budete provádět dietní přestávku, vždycky si vypočítejte váš aktuální kalorický příjem na údržbu a nevracejte se na ten kalorický příjem, který jste měli před XY měsíci, jelikož byste na něm přibírali na váze.

Extrifit Fatall Fat Burner 130 cps

Fatall Ultimate Fat Burner je silný a účinný spalovač tuku, který je určen pro efektivní odbourávání tukových zásob. Je určen jak pro kondičně cvičící tak i pro vrcholové sportovce. Samozřejmě jej ale může používat také nesportující veřejnost a každý, kdo usiluje o redukci tukových zásob a tělesné váhy. Fatall (R) Ultimate Fat Burner obsahuje celkem 18 účinných látek se synergickým (vzájemně se podporujícím) účinkem, jedná se o nejkomplexnější složení na současném trhu! Podívejte se níže na složení a popis jednotlivých účinných látek a přesvědčte se sami.


Po vámi zvolené době, kterou jste v období dietní přestávky setrvali, se vracíte zpět do procesu redukce hmotnosti. Cílem by mělo být vždy jíst co možná nejvíce a přitom hubnout, jelikož ubrat kalorie se dají vždycky (až do nějakého bodu). Pokud byste vaše kalorie zredukovaly drasticky již od začátku, opět byste se vrátili do toho koloběhu, kde už by nebylo kam ubírat. Dbejte tedy na to, abyste kalorie ubírali postupně a myslete na to, že není kam spěchat. Příjem bílkovin ponechte vždy vysoký a kalorie ubírejte z tuků a sacharidů.

Zredukování tuku na vašem těle celkově napomáhá vašemu zdraví. Je ale rozdíl se zaměřit na období redukce tuku, který je v normě (3 měsíce), nebo setrvat půl roku v neustálém koloběhu ubírání kalorií a tělo trápit.

Období redukce tuku je fáze, nikoli životní styl!

Extrifit Fatherm Shot 15 x 90 ml

FATHERM® je multikomponentní doplněk stravy od společnosti Extrifit určený pro spalování tuku.