Rapidní hubnutí, nebo konstantní redukce hmotnosti?

Autor: Dušan Synek

Co funguje z hlediska redukce hmotnosti lépe? Když sesekneme kalorie (energetický příjem) rapidně, nebo pokud budeme kontinuálně ubírat po menších hodnotách? Podobnou otázkou se zaobírali vědci, aby mohli udělat nějaký závěr a vyhodnotit, který přístup bude nejlepší. 

Postavím vás před hotovou věc, aby to rovnou od začátku mělo aspoň nějaké grády. Máte před sebou dovolenou a chcete zredukovat váhu, abyste na pláži vypadali, co k čemu a drahá polovička se za vás nemusela stydět. Jaký průběh diety byste si zvolili, kdybych vám řekl, že na výběr máte z celkem 3 postupů:

- stáhnete kalorie na tu nejnižší možnou hodnotu (abyste zachovali zdravotní stav a kousnete se do prd… ať je to za váma co nejrychleji?
- stáhnete kalorie jen o něco málo pod vaši údržbu a budete trpělivě čekat na reakci těla?
- budete stahovat kalorie co týden o nějakou hodnotu, dokud se nedostanete na tu nejnižší možnou hranici do agresivního deficitu?

    

Vůbec bych se nedivil, kdybyste si mysleli, že tím prvním způsobem budete schopni váhu redukovat co možná nejrychleji a cesta k výsledkům bude rychlejší. Co se té druhé možnosti týče, je to cesta nejmenšího zla, kde budete pociťovat nejmenší hlad a budete se cítit asi nejlépe ze všech zmiňovaných přístupů. Je to ale běh na tu nejdelší možnou trať. No a ten poslední přístup je taková zlatá střední cesta, kde budete pociťovat snesitelný hlad za cenu toho, že výsledky budou viditelné poměrně rychle.

Tak jaká ze zmiňovanejch cest bude ta nejlepší? To je přesně ta samá otázka, kterou si zkoumající pánové v laborkách pokládali taky, aby mohli udělat nějaký závěr. Nebudu vás dlouho napínat a řeknu vám to rovnou: Nepřišli na to. ALE!!! Místo toho přišli na něco jiného.

Studie, která nebyla vypovídající – rychle vám jí shrnu.
Vědci rozdělili 14 žen, které byly podrobeny silovému tréninku, kdy tyto ženy byly rozděleny do 2 skupin. Jedna skupina byla zaměřena na kalorický deficit tou pozvolnou cestou a druhá skupina žen byla podrobena agresivnímu deficitu. Obě dvě skupiny prováděly ten samý silový trénink a všechna 

jídla si zapisovali do mobilní aplikace, která přesně spočítala jejich příjem a hlídala nastavené kalorie, aby kritéria studie byla dodržena.

Extrifit Fatherm Shot 15 x 90 ml

FATHERM® je multikomponentní doplněk stravy od společnosti Extrifit určený pro spalování tuku.



1) Agresivní kalorický deficit – Hnedka z vostra to tahle skupina napálila na 25kcal/tělesnou hmotu bez tuku. V zahraničí se používá termín tzv. Fat-free mass (FFM – což je pro nás přeloženo do hmoty bez tuku = orgány, tělesná voda, kosti a obsah svalu.) A těm ženám, které byly v týhle skupině bylo řečeno, aby na tomhle kalorickém příjmu zůstaly 8 týdnů. Takže sečteno a podtrženo = 25kcal/hmotu bez tuku byl jejich denní příjem kalorií po dobu 8 týdnů. Tenhle styl deficitu byl nazván konstantní dietou (nebo konstantním příjmem – chcete-li).

2) Běžné schéma kalorického deficitu – Ženy v této skupině byly od začátku redukčního programu vystaveny kalorickému deficitu, který byl stanovený na 40kcal/tělesnou hmotu bez tuku. V průběhu studie byl jejich kalorický příjem však zredukován do takové hodnoty, že v posledních dvou týdnech byly kalorie obou dvou skupin totožné. Tedy v posledních 2 týdnech této skupiny ženy konzumovaly také 25kcal/hmotu bez tuku. Tenhle styl deficitu byl nazván progresivní dietou (nebo progresivním snižováním energetického příjmu chcete-li).

Pan Dr. Bill Campbell – velice vážená osoba v zahraničí, která má svůj tým vědců a vlastní laboratoře, ve kterých provádí výzkumy na téma fitness. Ať už se studie týkají stravy, tréninků na svalový růst, nebo studie na redukci hmotnosti… tenhle týpek je opravdu kapacita ve svém oboru a nebudu se tajit tím, že jeho výsledky studií opravdu hltám, jelikož jsou validní. Taky byl bambilionkrát zvanej do různých televizních pořadů, podcastů, rádií a sám napsal pár knih. Takže pokud umíte anglický jazyk, doporučuju „počekovat“ jeho stránky. No ale teďka zpět k článku.

Pan Dr. Bill Campbell použil hypotetický příklad, kdy žena vážila 65kg a její % tělesného tuku bylo 22%.
- pokud byla tahle ženská ve skupině č. 1 (agresivní/konstantní deficit) její kalorický příjem na den byl nastavený na 1300kcal/den.
- pokud byla tahle ženská ve skupině č. 2 (běžné schéma kalorického deficitu/progresivní snižování energetického příjmu) její startovací kalorie v prvních dvou týdnech byly nastaveny na 2320kcal/den. V průběhu studie byl její energetický příjem snižován cca o 250kcal do posledních dvou týdnů této studie, kdy její kalorický příjem byl totožný s 1. skupinou, tedy 1300kcal/den.

Snad jsem vám z toho nezamotal makovici, ale snažil jsem se to napsat tak srozumitelně, polopaticky a zkráceně, jak jen to bylo možný. Ten výčet informací ze studií byl fakt enormní, věřte mi.

No a jak to dopadlo? Která z těch dvou skupin dosáhla lepších výsledků?
Asi si budete myslet, že ta 1. skupina (agresivní deficit) dopadla lépe a ženy z této skupiny zredukovaly větší množství tuku. Konec konců by to dávalo smysl, když po nějakou dobu konzumovaly méně kalorií. Výsledek byl ale takový, že obě dvě skupiny dosáhly poměrně totožného výsledku.

Skupina č. 1 shodila 1.6kg tuku oproti tomu skupina č. 2 shodila 1.1kg tuku. Jak je to vůbec možný? Inu… selhal pouhý lidský faktor. V té 1. skupině onen kalorický příjem (1300kcal/den) dodrželo pouze 20% testovaných subjektů = ty ženské z 1. skupiny prostě papkaly víc, než bylo pro studii záhodno a tím byl celý výsledek studie zkreslený a vyšel tak, jak vyšel. Na druhou stranu ženy ze 2. skupiny byly schopny držet se jejich předepsaného stravovacího protokolu, ve kterém energetický příjem dodržely.
Takže ve finále tím, že ženy z 1. skupiny konzumovaly více kalorií (protože nebyly schopny ten drastický příjem dodržet) toho za celých 8 týdnů celé studie dohromady snědly víc, než ženy ze 2. skupiny.

Nemůžeme nařknout ženy z 1. skupiny že selhaly, protože i za toho předpokladu, že papkaly víc, než by měly, shodily za 2 měsíce necelé 2 kg zdravé váhy, která pocházela především z tukových zásob. Nicméně nebyly schopny se držet předepsaného stravovacího protokolu, který jim nějakým způsobem nastavil energetický příjem. I tak jim ale velký kredit za to, že do téhle studie šli a snažily se předepsaný protokol dodržet.

No a my bychom se mohli vobout do vědců, kteří energetický příjem žen z 1. skupiny nastavily brutálně nízko. Teda brutálně nízko pro někoho, kdo je zkušený fitnessák, který trénuje 4x týdně a do toho 6x v týdnu provádí kardio aktivitu (nízko-frekvenční) po dobu celé studie.

Jak naložit s informacemi?
To, co teďka písnu jste už určitě někde slyšeli. Ať už to byl nějakej populární fitness influencer, motivační videjko, nebo jiný zdroj informací tak: Nejlepší trénink je ten, který dokážete držet co nejdéle a který vám bude co nejvíce sedět. To stejné platí pro dietu. Jo, já vím… ten dietní princip, ve kterém dosáhnete energetické restrikce bude nepříjemnej vždycky. Ať už to bude nízko-sacharidová dieta, keto dieta, sacharidové vlny, půsty, přerušované půsty, breathariantství (energii přijímáte z kosmické energie a pijete – prej to fakt jde, tak já nevím no). Prostě je to bambán, protože jakákoli dieta bude nepříjemná a budete trhat papírky v kalendáři do té doby, než skončí. To ale neznamená, že si tu dietu nemůžete „zpříjemnit“ a okořenit tak, aby vám seděla a byla pro vás co možná nejpřijatelnější.

Já jsem si za těch pár let, co cvičím, už prošel ledačím. Jednak jsem to chtěl zkusit kvůli sobě a jednak kvůli lidem, kteří by chtěli radu a doporučení. No a můžu vám říct, že jakákoli dieta, která má název, pro mě byla prostě tabu. Proč? Protože ty lidi, co drží nějakou dietu, která nese fancy název, se řadí do jakési kasty a myslí si, že na ostatní mohou pohlížet z patra, jenže tak to opravdu není. Nejlepší pro mě byla vždycky klasická dieta, ve které jsem jedl to stejné, co v silové/nabírací fázi, jen jsem toho jedl podstatně méně.

Vyberte si proto takovou dietu a takový schéma diety, který pro vás bude tou nejlepší volbou. Ať už to bude rychlá smrt (agresivní deficit), nebo kontinuální snižování.

Extrifit Fatall Fat Burner 130 cps

Fatall Ultimate Fat Burner je silný a účinný spalovač tuku, který je určen pro efektivní odbourávání tukových zásob. Je určen jak pro kondičně cvičící tak i pro vrcholové sportovce. Samozřejmě jej ale může používat také nesportující veřejnost a každý, kdo usiluje o redukci tukových zásob a tělesné váhy. Fatall (R) Ultimate Fat Burner obsahuje celkem 18 účinných látek se synergickým (vzájemně se podporujícím) účinkem, jedná se o nejkomplexnější složení na současném trhu! Podívejte se níže na složení a popis jednotlivých účinných látek a přesvědčte se sami.