Rozfázování diety vhodné pro nesoutěžící, začátečníky i necvičící

Autor: Petr Třetina

Závislost na alkoholu. Tak zněla diagnóza, kterou nade mnou vyřkli, když jsem v roce 2012 skončil v léčebně. Devět let nepiju (Je to můj druhý pokus. Ten první nebyl úspěšný). A přestože jsem nikdy nestál spoře oděn na pódiu, předsoutěžní dietu si představuju jako čistou abstinenci.

A proč zrovna takové přirovnání? Protože jsem typ člověka, co často neudrží míru na potřebné hladině. Buď vypiju všechno do poslední kapky, nebo nevypiju vůbec nic. A podobné tendence mívám taky ve snaze vyrýsovat. Těžko se mi snižuje množství čokoládiček a ostatních výživových nesmyslů, ale pokud je vyřadím z jídelníčku naprosto, nemám s dietou víceméně problém. Pokud vy jste ale tím typem člověka, který si dokáže dát tři, čtyři pivka a přejít pak k nealku, nebo z hospody odejít, zřejmě budete taky schopni úspěšně hubnout a přitom si dopřávat sladkostí ve snížené míře. Pokud to tak je, píšu tento článek především vám. No, a jestli jste závislákem, nebo si nejste jisti, jakým typem člověka jste, ale máte na dietu spoustu času, protože vás neburcuje žádný pevný termín, můžete si dovolit experimentovat. I vy teda čtěte dále.

Za těch devět let abstinence jsem zřejmě došel k jistému pokroku. Ač mám z alkoholu přímo fóbii a radši už to nepokouším, v jiných aspektech života se svou tendenci k závislostem pokouším přetvářet tréninkem. Denně dráždím své chuťové pohárky něčím sladkým a o víkendu se dokonce nejméně jednou přežeru nesmyslů. Přesto hubnu půl kila až kilo týdně. A proto jsem se rozhodl o tento způsob hubnutí podělit.

  

První fáze diety – odstranit z jídelníčku velkou část výživových nesmyslů

Jak jistě víte, hubnutí není ničím jiným než výsledkem kalorického deficitu. Když přijmete méně energie, než vydáte, zákonitě budete přicházet o svou hmotnost. Pokud vám je jedno, že přijdete o svaly, můžete hubnout a nemusíte přitom ani cvičit, ani si hlídat poměr makroživin a dokonce ani jíst zdravě (přesto doporučuju cvičit, dodržovat vhodný poměr makroživin a zdravě jíst). Co ale prostě fakt musíte, pokud jste nezvýšili výdej energie, snížit v jídelníčku množství energie přijímané. A jak je vám jistě známo, oblíbené pochoutky jako jsou různé sušenky, sladkosti, smažené a tučné jídlo, obsahují nejvíce energie a často svou extrémní rychlostí přesytí aktuální požadavky těla a donutí ho tak ke tvorbě tukových zásob. Proto je velmi efektivní ponížit jejich příjem. Představte si, že vedle plnohodnotných jídel denně sníte devět sušenek, jednu tabulku čokolády a vypijete litr a půl coly, fanty, spritu, nebo džusu. Říkám vám s jistotou, že pokud si v tomto stylu stravování držíte tělesnou hmotnost a pak množství těchto výživových nesmyslů snížíte na třetinu (denně tři sušenky, třetinu tabulky čokolády, půl litru coly), budete hubnout. Jestli vám jde o zachování nebo ještě lépe růst svalové hmoty během diety, cvičte, jezte adekvátní množství bílkovin (kolem dvou gramů na jedno kilo tělesné hmotnosti denně) a i tak platí výše zmíněné. Snížení nesmyslů na třetinu v první fázi diety prostě stačí.

Druhá fáze diety – ponižovat další energetické zdroje, zvyšovat výdej, nebo obojí

Pokud už nejste nadále ochotni snižovat množství nesmyslů v jídelníčku a přestali jste hubnout, je čas přenést metodu na jiné zdroje energie nebo navýšit výdej. Předpokládám, že pokud jste se dostali do této fáze, dospěli jste k rozhodnutí dodržovat dostatečný příjem bílkovin (maso, vejce, mléčné výrobky, proteinový nápoj, luštěniny,..). Ten nesnižujte. Zaměřte se na jiné makroživiny (sacharidy, tuky). Vyberte to denní jídlo, po kterém jste zvyklí v pohodě vydržet do dalšího jídla, aniž byste měli velký hlad. Ať už jsou to ořechy, avokádo, brambory, rýže, ovesné vločky, těstoviny, pečivo, nebo jiné zdroje tuků a sacharidů, vyjměte z dané porce alespoň třicet procent hmotnosti této suroviny. Tučné mléčné výrobky vyměňte za polotučné. Jestli nemůžete hlady vydržet, zvyšte příjem vlákniny. Vyměňte bílé pečivo za celozrnné nebo žitné (i těstoviny), nebo zařaďte do jídel, po kterých vám nejdříve vytráví, více zeleniny, nebo jiných zdrojů vlákniny se zanedbatelnou energetickou hodnotou. To prodlouží dobu trávení a taky sytosti.

Pokud se vám nechce snižovat příjem další energie a přesto chcete dál hubnout, nezbývá nic jiného, než zvýšit výdej. Udělejte každý den o tisíc kroků víc, nebo jezděte na kole o dvacet minut déle, místo cesty do obchodu autem jděte pěšky, místo cesty výtahem jděte po schodech. Pokud cvičíte, přidejte si ke každému cviku dvě intenzivní série, nebo navyšte výdej energie prostřednictvím kardia (rotoped, běh a podobně). Samozřejmostí je změněný postup každý den opakovat.

    

Třetí fáze diety – Odbourat zbytek každodenních nesmyslů, vyměnit polotučné mléčné výrobky za nízkotučné

Věřím, že pokud jste se dostali do této fáze, zaznamenali jste již úbytek několik kilogramů. Chcete hubnout dál a už nezvládáte navýšit energetický výdej? Tak to už je čas na vyřazení všech ostatních nesmyslů. Pokud jste stále ještě jedli tři sušenky denně, třetinu čokolády, nebo pili půl litru coly, či cucali jeden bonbón a úbytek hmotnosti se zastavil, teď už všechno vyřaďte. Další pomocnou rukou v úspěšném pokračování hubnutí je pro vás karta v záloze. A to jsou mléčné výrobky. Polotučný tvaroh, mléko, sýry a podobně vyměňte za nízkotučné verze.

Extrifit Lactase Enzyme 60 cps

Produkt Lactase Enzyme 5000 FCC je vynikající pomocník pro trávení laktózy. Lactase Enzyme 5000 FCC obsahuje enzym laktázu, který zlepšuje trávení laktózy u osob, které laktózu špatně tráví. Enzymatická aktivita obsažené laktázy je 5000 FCC jednotek v každé kapsli.

Čtvrtá fáze diety – Snížení frekvence švindlovacích dnů

Doteď jste klidně mohli hubnout, aniž byste si odpírali svůj zvyk jíst o víkendu cokoliv, pokud jste měli nastavený kalorický deficit ve všední dny tak hluboký, aby vás z adekvátního průměru přijímané energie víkendové radovánky nevyvedly. Teď se ale váš úbytek hmotnosti zastavil? Udělejte z prasečího víkendu jen prasečí neděli. A pokud nepomůže ani to, místo neděle si dejte cheat day jednou za dva týdny. Nepomůže? Tak za tři týdny, nebo i za měsíc.

Čím pozdější fáze diety, tím náročnější úkol (u alkoholové abstinence je to naštěstí naopak). Čím méně má tělo hmoty, tím méně potřebuje jíst. Čím menší porce, tím větší šok pro žaludek. Ale pokud jste postupovali pozvolna a dopřávali si čas, i žaludek měl dostatek prostoru pro adaptaci a přestože jste došli až do čtvrté fáze, pravděpodobně jste doposud nemuseli zažívat ukrutný hlad.

  

Pátá fáze diety

Tato fáze diety je už mimo rámec dnešního článku. Nadpis s ní nepočítá. Šlo mi totiž především o to, jak zhubnout bez soutěžních ambicí. Ale něco vám k tomu stejně řeknu. Pátá fáze vyžaduje větší odhodlání a preciznost. Chcete soutěžní formu? Budete muset okusit i čistou abstinenci. Nebude stačit vyřadit dobroty vyznačující se vysokou energetickou hodnotou a extrémně rychlou stravitelností. Zažijete taky dny, v kterých budete muset vynechat jakýkoliv zdroj sacharidů. Celé dny si nedáte ani kousek brambory, pečiva, ani zrnko rýže nebo ostatních obilovin, žádné těstoviny, luštěniny ani ovoce. Pro cukry potřebné k chodu organismu si tělo dojde náročnou cestou. Vytvoří je z jiných zdrojů z potravy a tělesných zásob. Tato fáze diety s sebou nese ukrutný hlad, únavu a zřejmě i špatnou náladu. Možná i agresivitu. Nevím. Já jsem do této fáze diety nikdy nedošel.

Extrifit Fatall Fat Burner 130 cps

Fatall Ultimate Fat Burner je silný a účinný spalovač tuku, který je určen pro efektivní odbourávání tukových zásob. Je určen jak pro kondičně cvičící tak i pro vrcholové sportovce. Samozřejmě jej ale může používat také nesportující veřejnost a každý, kdo usiluje o redukci tukových zásob a tělesné váhy. Fatall (R) Ultimate Fat Burner obsahuje celkem 18 účinných látek se synergickým (vzájemně se podporujícím) účinkem, jedná se o nejkomplexnější složení na současném trhu! Podívejte se níže na složení a popis jednotlivých účinných látek a přesvědčte se sami.