Sportovní cíle si žádají přizpůsobení

Autor: Petr Třetina

 

Přizpůsobení. Výběr nejvhodnějšího způsobu, jak reagovat na změněné podmínky. Svatý grál bodybuildingu. Každý zkušený cvičící ví, že když bude zvedat stále stejnou hmotnost a vždycky stejným způsobem, sval se opakováním dokonale naučí, jak provádět pohyb bez dalšího poškození vláken. Nebude mít teda potřebu dál růst ani sílit.

Podstatou bodybuildingu je nikdy nekončící přizpůsobování. Neustálý souboj nevědomých a vědomých adaptací. Sval se podvědomě přizpůsobuje našemu chování s nadějí, že už to je naposledy, co plýtvá životními zdroji na opravu svých vláken, a my vědomě přizpůsobujeme své chování, aby to naposledy nebylo. Abychom sval udrželi v šoku. Pod napětím. Ve strachu, že bude muset čelit neznámým hrozbám. Novým způsobům zatížení.

Ve snaze o svalové přírůstky musí být naším záměrem, aby v tomto souboji vítězilo naše vědomí. Aby předběhlo podvědomé chování těla a nenechalo ho dokončit proces poslední a dokonalé adaptace, po které tolik touží. Abychom byli v hledání způsobů, jak reagovat na změněné podmínky, stále o krok před ním. Abychom svou reakcí donutili reagovat tělo a znemožnili mu tak uzavřít kruh.

Naším záměrem musí být také naučit se poznat, jakým okolnostem věnovat pozornost ze sféry vnějšího světa. Kdy a jak se jim přizpůsobit. Protože nestačí dávat tělu podněty k reakcím na zatížení, ale taky k reakcím na příjem živin.

  

Když podlehneš kouzlu společenských chvil a zapomeneš sledovat čas – přizpůsob tomu následující sérii

Znáte to. Prostě se v posilovně zakecáte, a když se vrátíte ke svému cviku, zjistíte, že kapky potu už téměř oschly. Postupovat přesně podle předem nastaveného cvičebního plánu by byla chyba. V plánu jste totiž těžko počítali s prodloužením pauzy v rámci hovoru s kamarádem nebo kamarádkou. Sval si za dobu vaší společenské interakce odpočinul víc, než bylo třeba. A čím déle odpočíval, tím více nabral síly. Během dalšího cvičení bude trvat déle, než mu síla dojde, a než se ho podaří šokovat.

Proto doporučuji, abyste ho nenechali tak snadno vyhrát. Vynahraďte mu dlouhou absenci vašeho úsilí. Dejte si jeden set s lehkou váhou, aby se sval znovu zahřál. A hned na to pokračujte pracovní sérií. Samozřejmě se změnou. Přidejte zátěž, nebo počet opakování.

  

Když ti zbývá jen půl odměrky potréninkového proteinu – přizpůsob tomu další položku z jídelního plánu

Znáte to. Chystáte si suplementaci na následující den, a když otevřete dózu potréninkového proteinu, zjistíte, že vám nezbyla už ani jedna plná dávka. Pokud se rozhodnete, že se s tímto množstvím spokojíte, neznamená to, že se tak rozhodnou i vaše svaly. To ani náhodou. Ty budou čekat na náhradu chybějícího množství. Přece jen jsou to vaše svaly. Často je i nutností s nimi spolupracovat.  Je potřeba si teda náhradu připravit. Je potřeba improvizovat.

Místo třiceti gramů bílkovin ve formě potréninkového proteinu si dejte třicet gramů komplexních aminokyselin. Dosáhnete tak stejného efektu, jako byste vypili protein. Přece jen ale s malou změnou. K výživě dojde rychleji. Proto můžete pro tentokrát zkrátit dobu mezi potréninkovou suplementací a prvním pevným jídlem.

Zbytek proteinu si nechte na doplnění bílkovin v průběhu dne. Doporučuju jej zkombinovat s nějakým dalším zdrojem bílkovin. Třeba s tvarohem, mlékem, nebo i vejci.

A ještě jedna rada: Kupte si další protein. Aminokyseliny si nechte jako zbraň, kterou je povětšinou dostačující střílet v menších dávkách. Třeba těsně po tréninku ještě před proteinem, před tréninkem, nebo i při něm. Nebo si je nechte v záloze, až vám bude protein zase docházet.

Extrifit Peptibeef 2000 g

PeptiBeef ® je hydrolyzovaná hovězí bílkovina - značkový izolát HydroBEEF® (hydrolyzované hovězí peptidy), obsahující masové (cca 25 %) a kosterní (cca 75 %) bílkoviny. Produkt má největší podíl bílkoviny z masa ze všech hovězích produktů na trhu. Protein je hydrolyzovaný, tzn. výsledné peptidy jsou velmi rychle stravitelné a pro lidský organismus rychle využitelné.

Když na tebe nezbudou těžké jednoručky – v následujícím cvičení tomu přizpůsob rychlost opakování

Znáte to. Čtyřicítky někomu zrovna drtí prsa a pětatřicítkami někdo tlakuje ramena. Ani třicítky ve stojanu nejsou. A když vezmete do rukou dvacítky, zjistíte, že byste museli provést desítky opakování, než by přišla tendence ozvučit výdech hlasivkami. Pokud nechcete dělat milion opakování a nechcete přitom přijít o toužebné procvičení, ani jedno nemusíte.

Určitě znáte tu metodu, kdy se zátěží směřujete ke kontrakci rychle a k protažení pomalu. V tomto případě doporučuju metodu ještě vylepšit. Provádějte pomalu fáze obě. Ale hodně pomalu. Každou třeba 15 sekund. A ještě něco. Ponechte také déle zátěž v pozici, kde mačká sval. A taky tam, kde sval protahuje. Tohle určitě tělo nebude čekat. A vy určitě řeknete, že jste takovou bolest taky nečekali. Nezapomeňte na perfektní prohřátí před výkonem.

   

Když zjistíš, že se v práci nestihneš najíst – přizpůsob tomu předchozí stravování

Znáte to. Chystáte si snídani a v tom vám volá šéf, že v následující směně zažijete maximální vytížení. No, to možná spíš neznáte. Ale představte si to. Nebo dosaďte příklad do jiné situace.

Podíváte se na dózu proteinu, který jste chtěli vmíchat do ovesné kaše a uvědomíte si, že byste před sebou měli ještě čtyři hodiny práce bez možnosti jíst a zkonzumovaný proteinový koncentrát by už posílal do krve poslední aminokyseliny. Pokud byste se nasnídali stejně, jak jste zvyklí, znamenalo by to nejen, že budete mít během práce hlad vy, ale taky vaše svaly.

V tom případě bych vám doporučil použít namísto koncentrátu long protein, nebo tvaroh. Obsahují kasein, který je pomalu stravitelný. Můžete si taky dovolit oproti zvyku výrazně navýšit dávku celkového množství bílkovin v dané porci. Pokud nebudete jíst od snídaně třeba šest i více hodin, tělo vše jistě využije.

K tomu můžete prodloužit dobu trávení a sytosti taky jinými prostředky. Vlákninou. Třeba přídavkem celozrnného pečiva či jiných celozrnných produktů, obilných otrub, nebo i zeleniny.

Mysl má ty nejlepší podmínky k využití procesu přizpůsobení. Vědomí je v tomto totiž pružnější než podvědomí. Naše podvědomá část se učila čtením genetických informací po miliony let. V průběhu celé té doby informace třídila a průměrovala. Náš náhlý záměr jenom těžko může pochopit. Podvědomí samo od sebe nenasměruje sval k růstu. To mu musíme říct my. Neví, že jsme aktuálně obklopeni potřebnými zdroji živin. My to ale víme. Můžeme ho korigovat. Můžeme se pokoušet měnit mu podmínky, aby hledalo cestu, jak se znovu přizpůsobit. Abychom se zas mohli přizpůsobit my. Našim sportovním cílům.

Extrifit Long 80 Multiprotein 1000 g

Long® 80 Multiprotein je multikomponentní (vícesložkový) protein obsahující bílkoviny z 8 proteinových zdrojů.