Trend BIO výrobků. Vyplatí se?

Supermarkety a obchody se zdravou výživou praskají ve švech s produkty značkou ,,BIO.“ Při pohledu na cenu pak jen třeštíte oči, v čem je takto označená potravina tak zázračná. Biopotraviny získaly v posledních deseti letech obrovský rozmach, a my se v dnešním článku právě na takto značené potraviny podíváme zblízka.

Ohledně těchto potravin se lidé dělí na dvě skupiny. Jedna, která za tím vidí jen něco drahého a jako marketinkový trh, a druhá skupina, která jej s nadšením kupuje s přesvědčením, že dělají to nejlepší pro svoje zdraví.

Která skupina má pravdu? Vyplatí se investovat do potravin, které se pyšní štítkem ,,BIO?“

Co znamená BIO?

Jedná se o přísně kontrolované potraviny z ekologického zemědělství, které jsou čistě přírodní a disponují vysokou kvalitou.  Během pěstování a chovu není použito umělých přidaných hnojiv, ,,éček,“ pesticidů (látky hubící škůdců), růstových hormonů, aditiv, syntetických aromat a geneticky modifikovaných organismů.

Podpora farmářů a přírody

Koupí biopotravin podpoříte místní ekofarmáře, kteří se o svá zvířata starají, jak nejlépe dovedou. Chovaná zvířata jsou ve volném výběhu, mláďata mají tu možnost, zůstat u své matky delší čas, a je jim dáváno kvalitní krmivo bez chemikálií. Zvířata nejsou krmena antibiotiky nebo hormony.

Každý ekologický zemědělec a výrobce biopotravin musí být nahlášen u kontrolní a certifikační organizace pověřené Ministerstev zemědělství (např. KEZ, ABCERT, BIOKONT), které provádějí minimálně jednou ročně pravidelné kontroly, a hlídají tak kvalitu, hygienu a bezpečnost potravin.

Ekologické zemědělství má pozitivní dopad i na flóru, díky menšímu znečištění okolní přírody a využitím obnovitelných zdrojů. Zlepšuje tak kvalitu půdu, podílí se na ochraně podzemních vod a snižuje znečištění zemědělské půdy.

Jsou zdravější?

Vlastně ano. Dle zásad ekologického zemědělství, které jsou zakotveny v Evropské legislativě, zajišťuje kvalitu, potraviny bez konzervantů a zvýrazňovačů chuti.

Potraviny si tak zachovávají vyšší podíl minerálních látek, vitamínů (zejména vitamínu C, zinku nebo železa) a antioxidačních účinků. Obsahují až o 69% více antioxidantů než jiné běžné potraviny. Mimo jiné disponují sníženým obsahem dusičnanů až o 30%, které se do potravy dostávají právě z půdy nebo z krmiv a jejich přidaných aditiv, z potravin živočišného původu.

Zvýšený obsah dusičnanů a dusitanů v jednotlivých potravinách může být důsledkem nevhodných podmínek pěstování nebo jako důsledkem přídavku těchto látek jako potravinových aditiv. Vysoké hladiny dusičnanů je spojeno s výskytem rakoviny. BIO výrobky mají pozitivní vliv na náš imunitní systém, snižují riziko alergií nebo vzniku ekzémů.

Ačkoliv z těchto potravin můžeme získat přesvědčení, že jsou nejzdravější možnou variantou, kterou do sebe můžeme dostat, skutečný vliv na naše zdraví bude mít skladba jídelníčku jako celek – kolik solíme, kolik tekutin pijeme, jestli máme ve stravě dostatek vlákniny nebo bílkovin.

Ale co ta cena?!

BIO potraviny nejsou o tolik dražší, než-li jiné. Za vyšší kvalitu si budeme muset v dnešní době připlatit. Je to především z toho důvodu, že se jedná o poctivou, náročnou práci zemědělců a celková výroba je nákladnější. Dle statistik vyšlo najevo, že za BIO potraviny utratí pouhé 4% Čechů.

Za co se rozhodně vyplatí připlatit v BIO kvalitě je mléko a mléčné výrobky díky vyššímu podílu omega 3 mastných kyselin, které snižují riziko srdečních chorob, a minerálů jako železo nebo vitamín E. Biomléko je prospěšné kyselinu linolevou, která se podílí na spalování tuku.

Podobně dobře je tomu i u koupi masa, které je kvalitnější díky nižšímu množství obsaženému nasycených mastných kyselin. Nasycené mastné kyseliny mají neblahý vliv na hladinu cholesterolu v našem organismu, zvyšují riziko cévních a srdečních onemocnění a v neposlední řadě se podílí i na vzniku obezity

Studie ukázaly, že bioovoce obsahuj více fyzochemikálií, neboli ochranných rostlinných látek obsahující polyfenoly. Polyfenoly chrání před vzikem rakoviny a srdečních onemocnění.

Ať už se rozhodnete pro jejich koupi či nikoliv, vždycky byste se měli dívat na složení a nutriční hodnoty, ať už mají označení BIO kvalita nebo ne. Potraviny s označením BIO obsahují větší množství kyseliny salicylové, která ochraňuje cévy, snižuje riziko srdečního infarktu a mozkové mrtvice.

Vždy sledujte množství nasycených tuků a přidaných cukrů, protože to, že jsou sušenky BIO ještě neznamená, že se jedná o zdravou nebo dokonce dietní (jak většina lidí mylně zaměňuje) potravinu. I BIO sušenky, BIO cereálie a další pochutiny v sobě mohou ukrývat přidaný cukr a přidané látky, které už pro naše zdraví prospěšné nejsou ani zdaleka. Ke každé potravině proto musíme přistupovat s ohledem na naše zdraví a životní styl.

Kde tyto výrobky sehnat?

V dnešní době prakticky kdekoliv. Díky rostoucí poptávce jsou biopotraviny dostupné už nejen na trzích od farmářů a v obchodech se zdravou výživou, ale svůj sortiment rozšiřují i supermarkety a další obchodní řetězce. U balených produktů volte potraviny s tzv ,,biolistem,“ který musí mít každý bio výrobek z Evropské unie s číselným kódem. Produkty vyrobené v České republice mají na etiketě navíc logo v podobě biozebry.

A co všechno lze v obchodech sehnat?

Všechno. V dnešní době je k dostání snad už každá potravina v bio kvalitě. Podle výzkumů lidé nejvíce nakupují mléko a mléčné výrobky. Dále ovoce a zeleninu. Seženete ale i maso, masné výrobky nebo vejce, která jsem v bio kvalitě bohatší na zdroj omega 3 mastných kyselin, z ekologického zemědělství.

Extrifit

Články bloggera

  1. Odměna za výsledek - ročník 2023 (2200 zhlédnutí)

  2. CHCETE MOHUTNÁ RAMENA? ZKUSTE TROCHU JINÝ TRÉNINK! (68828 zhlédnutí)

  3. (skoro)zázrak jménem Glutamin (3507 zhlédnutí)

  4. Brambory, vynikající příloha pro sportovce (10464 zhlédnutí)

  5. Natržení bicepsu – hrozba kulturistů (31241 zhlédnutí)

  6. Vitamin E - Šampion mezi antioxidanty (1713 zhlédnutí)

  7. Trénovat s antibiotiky, nebo ne? (773 zhlédnutí)

  8. 5 největších chyb v tréninku ramen (21230 zhlédnutí)

  9. Jdeme nakupovat, aneb jakým potravinám dát v obchodě přednost (2644 zhlédnutí)

  10. Aleš Lamka a Pavel Vacek - společný trénink zad a ramen (491 zhlédnutí)