V práci mám na stole už jen oříšky

Autor: Extrifit

"V práci mám na stole už jen oříšky a když mám chuť něco jíst tak si dám už jen to ...."

"Já jím už jen zdravé věci ..."

"Miluji pečivo, ale samozřejmě obejdu se bez něj, když bude třeba ..."

"Poslední jídlo jím o 17:00 ..."

"Začala jsem pít nějaký prášek (čaj, detox, náhradu jídla, ..) a opravdu jsem zhubla ..."

"Místo sladkostí si kupuji ty proteinové tyčinky na benzínce ..."

Já se k tomuto tématu ještě jednou určitě vrátím a napíšu ještě další věty ze seznamu nesmyslných, které od vás dennodenně poslouchám a které jsou také příčinou našeho opakovaného selhávání. Jelikož ale nechci, aby tvořily podstatnou část tohoto článku, tak jsem pro dnešek vybrala jen nejfrekventovanější z nich.

Řekla bych, že v dnešní době plné informací by již mělo být drtivé většině z nás, které se o to hubnutí a formování postavy zajímáme, případně se už nějaký ten čas točíme v bludném kruhu, jasné, co je na výše zmíněných větách ani ne tak špatné jako nesprávně podané. Přece, pokud se v tom bludném kruhu nechceme točit celý život, tak je myslím snadnější si ty informace jednou provždy nastudovat, ověřit a vědět, že to, co dělám, má konečně hlavu a patu. Ale bohužel realita je většinou jiná. Moje zkušenost je taková, že my se raději v tom bludném kruhu točit budeme, namísto té druhé logické možnosti, kterou jsem zmínila. Většina žen ani dnes netuší, o čem hubnutí vlastně je, na čem je ten proces hubnutí, redukce tuku, založen, co je nezbytné a co naopak nezbytné není. A tato situace je vzhledem k tomu, že právě ta většina žen se téměř celý svůj život o nějaké to hubnutí, formování, či změnu postavy permanentně celý život snaží, smutná ...

Tímto článkem určitě nechci ani náhodou navodit pocit, že správné stravování vzhledem na náš cíl je celá věda, ale zároveň se s běžnými ženami dennodenně setkávám a mám možnost vidět, jak tápou, jsou zamotané v pavučině informací, které neumí třídit a selektovat (a upřímně, vzhledem k článkům uveřejňovaným v různých ženských časopisech či blozích, se ani nedivím a tak je zde na místě zmínit, že je třeba číst a sledovat třeba blogy, časopisy, stránky a lidi, kteří tím nějaký ten pátek žijí, mají výsledky a vědí o čem mluví .. .) Některá diskusní fóra o tom žádné informace ani nemají a jejich znalosti v této oblasti jsou na úrovni: ".... jedna paní řekla ..." a ".... na bazaru pro ženy nabízejí nějaký detox na hubnutí, má s tím prosím někdo zkušenosti? ... "

Takže, stručná předmluva by byla a věřím, že mnohé z vás jste zvědavé, co je vlastně na výše zmíněných větách takové nesprávné, zavádějící? A zřejmě jste nějakou z těch vět alespoň jednou v životě použily i vy, že?

  

Tak alespoň v krátkosti:

Hubnutí je založeno na velmi jednoduchém principu a tím je kalorický deficit. To znamená, že musíš více energie vydat, než jí přijmout (v jídle). Velké, jediné a neměnné tajemství odhaleno! Logicky, pokud chceš, aby voda z vany odtekla, ale zároveň do ní voda i teče, tak ta voda musí téct do vany pomaleji, než z té vany odtéká.

A tedy tajemství detoxu, zázračného prášku či čaje je: pokud nějakým čajem či nápojem který má řekněme 100 kalorií nahradíš jídlo, ve kterém by si normálně za běžných okolností přijala 600 kalorií, tak přijmeš najednou o 500 kalorií méně! Nebo pokud k zakoupenému detoxu dostaneš i jídelníček, díky kterému si v kalorickém deficitu, tak hubneš díky tomu, že si v kalorickém deficitu a ten detox či čaj můžeš vyhodit (pokud pro tebe nemá jiné benefity).

A dostáváme se k další často vyslovené větě: proč, když jím zdravě, stále nehubnu? Protože i zdravé potraviny mají kalorie a většinou ne méně než ty nezdravé. Občas i více. Samozřejmě, zdravé potraviny jsou nutričně bohaté, mají vitamíny a minerály a obohacují tvůj život a zdraví mnohem více než ty na opačné straně. Ale jen tím, že jíš výlučně zdravé potraviny, aniž bys byla v kalorickém deficitu, jednoduše nezhubneš. Já vím, smutné ...

A tedy opět, co ten samotný název? Namísto dezertu už pojídáš v kanceláři jen oříšky, rapidně si změnila svůj život a stále nic? Tak, opět smutná zpráva, která navazuje na informaci výše, oříšky jsou sice zdravé, ale protože obsahují zejména tuk, jsou i velmi kalorické a předpokládám, že možná stejně jako ten dezert (i když samozřejmě opakuji, mají daleko více benefitů než zmíněná sladkost).

Další ze zmíněných bodů je, že se zbytečně vzdáváme věcí, kterých se vzdávat absolutně nemusíme a děláme si to tak těžší, nezvládnutelnější a jen si celý proces hubnutí nastavujeme na rychlý zánik. Logicky, pokud si zakážeš všechno, co máš ráda a naordinuješ si vše, co ti nechutná, tak hádej, jak dlouho to utáhneš? Nemusíš se toho vzdát, jen méně vhodná jídla trošku omez, zařaď do jídelníčku více těch prospěšných a nutričně bohatých, připravuj si to vše tak, aby ti to chutnalo a aby to pro tebe nebylo jako za trest. Dodržuj mírný kalorický deficit, případně kalorickou rovnováhu, zařaď do života pohyb a potáhneš to tímto stylem i ... navždy, proč ne?

To opravdu jíš i v 22:00? Tak z toho jsou lidé běžně překvapení. Já zas překvapená, že jsou z toho překvapení ... A proč ne? Dané jídlo nemá v 22:00 hodin více kalorií, než mělo o 10:00. Samozřejmě, jsem pro, jestliže přijmeme více energie z jídla tehdy, když ji více potřebujeme, a to v práci, před nebo po tréninku. Ale v první řadě si to zařiď tak, aby ti to vyhovovalo.

fotografie: https://www.institutmodernivyzivy.cz/

A co ta proteinová či müsli tyčinka? Častokrát je konzumujeme z přesvědčení, že z takových věcí se netloustne. Ale protože jste se dočetli až sem, tak už tušíte, že i ta má kalorie (většinou i více než klasická sladkost a zjistíš to jednoduše tak, že si porovnáš tabulku nutričních hodnot na obalu). Dokonce, kalorie, které se rovněž počítají mají i ty potraviny s velkým nápisem FIT. I recepty "bez výčitek". Jsem pro, pokud si tu tyčinku kupuješ ne v domnění, že kalorie z ní se prostě někam zázračně vypaří, ale z důvodu, že je lepší přijmout něco, kde je také přidána bílkovina, (protein) případně dnes populární "zero", které mají méně sacharidů a přidány bílkoviny - to ano, to je lepší možnost, pokud si na to co jíš, dáváš pozor a snažíš se přijímat méně cukru a více bílkovin ve stravě. Případně, klidně i sacharidovou müsli s velkým množstvím cukru, jen ať o tom víš a ať nežiješ v sebeklamu, že netušíš, proč nehubneš.

Pevně ​​věřím, že jsem vám vysvětlila alespoň pár skutečností, v nichž si možná vědomě, možná nevědomě lžeš, případně si o nich ani netušila a možná i tebe tato přesvědčení brzdí v progresu a snaze zredukovat nějaký ten tuk.

Už jen to šířit dál!