Z čeho, kde a za kolik ty bílkoviny pořád brát?

Autor: Pavel Vacek

Závidím dnešním dětem. Moje dcera v pěti letech umí stáhnout hru na tablet, otevřít jí a šmrdlat prstíčkem po displeji tak dlouho, dokud neoblíkne princeznu na bál a neudělá jí make-up, pedikůru s manikůrou a kompletní facelift. Já uměl v pěti letech leda žrát hlínu. Ale snažím se to dohnat. Takže už bezpečně ovládám Word a Excel a Admin stránek a všechny tyhle věci, co dneska požadují v životopise i když se hlásíte na hajzlbábu. Jenže když se vyskytne skutečně vážný zádrhel a já po půl hodině mlácení do klávesnice kladivem usoudím, že by to asi chtělo zavolat odborníka na IT, nastane komunikační problém. Po pozdravu a mé diagnostice počítače vyjádřené sdělením: Je to rozbitý, dalších 10 minut nerozumím ani slovo z té nerdovské hatmatilky. Což nakonec vyústí v úkon, kdy si musím nainstalovat Team Wiever, což je program, který umožňuje ovládání vašeho počítače z druhého konce světa. A pak už jen s podivným pocitem v břiše koukáte, kterak vám běhá po monitoru kurzor myši, co rozklikává ikonky, o nichž jste doposud neměl ani tušení a říkáte si, co si asi o vás bude myslet, až vám prolustruje veškeré stažené porno. Celý úkon pak skončí tím, že vám dotyčný po odstranění závady začne vykat a přestane zvedat telefon. A vy se musíte příště zase obrátit na jiného odborníka.

A tak je to i s konverzací o jídle. Většina lidí začínajících se cvičením ví, nebo se rychle někde dočte, že se mají přijímat sacharidy a bílkoviny a tuky, aby ta jejich námaha ve fitku měla nějaký smysl. Zájemci o velkoplošné osvalení se dozví, že by měli přijmout zhruba 2 gramy bílkovin na kilo váhy. Doposud jasná informace na úrovni obecného chápání jídelníčku. Teoretická výbava připravena. Praktická část je však častokrát uvrhne do beznaděje. Pokud by tomu tak nebylo, není možné, aby poptávka po jídelníčcích byla tak vysoká. Což je v pořádku. Nevím, zavolám někomu, kdo to jídlo nainstaluje přede mě. Potíž je v tom, že tenhle poradenský luxus něco stojí. A tak se není čemu divit, když vidíte mladší kluky, jak bezradně tápou v tom, co si vlastně mají uvařit a za kolik.

Pokud mám 75 kilo, vím, že mám přijmout 150 gramů bílkovin na den. Jasná informace. Nadšení ale opadne záhy, jakmile zjistím, že obvyklá porce vloček v jogurtu obsahuje sotva 10 gramů bílkovin, oběd v jídelně, což jsou zrovna boloňské špagety bude mít tak 12 gramů a svačina se třemi plátky šunky celkové portfolio bílkovin určených pro můj biceps taky nerozšíří. Večeře je spása, ale i kdyby tam byl naložený pořádný řízek, deficit 100 gramů proteinů už nedožene. A tak si koupí protein, kterým se to jednoduše snaží dorovnat, aby mu pak deset minut na to někdo na fcb napsal, - nejdřív si pořeš jídlo, debile, potom si kupuj doplňky a nebuď jak ovce atd..  Ale rada, jak do sebe nasoukat na pohled astronomické množství bílkovin, jaksi chybí.

Tak tady je. Zároveň je jasné, že to bude něco vyžadovat. Především vaši práci.  Zkusme se zaměřit na 150 gramů bílkovin. Na první pohled dost.. Tak se mrkneme, odkud je za solidní peníz vydolovat. A pohled spočine na kuřecí prsa. Což znamená, že momentálně omdléváte a máváte divoce rukou, že na to nemáte koruny. Ale nebude tak zle. 200g porce kuřecích prsou vás v současnosti vyjde na něco okolo 30Kč. Když požádáte babku, aby vám hlídala akce v letácích, věnujete jí zábavu na celé hodiny, a ještě ušetříte. A co v těchto 200 gramech najdete? Na prvním místě je to celých 38g vysoce kvalitní bílkoviny. Za tři pětky? Pohoda. Za to není ani půllitrová kola u mekáče. Takže tohle jsme vyřešili a hladce se přesuneme k dalšímu palčivému problému. Co jako s tím, že? Vy si přece nemůžete vařit, když jste u rodičů, nebo na intru, co? Už jsem to slyšel tolikrát, že mi to evokuje protiotázku, jestli si utírat zadek můžete? Tohle je totiž ta nejblbější výmluva od doby, kdy jste sváděli svůj pozdní příchod do školy na silný protivítr. Ke sporáku se na pár minut dostanete dřív, než přijde fotr s matkou dom. Nicméně mám pochopení pro výtku, že neumíte vařit. A proto vám dám můj speciální recept. Postavíš se před sporák. Zapneš ho. Na plotýnku, která hřeje, postavíš hrnec s vodou. Až začne bublat, jebneš do ní ty prsa. Pak si dělej 20 minut co chceš. Třeba udělej pár fotek na Insta jakože #fitnesslife a tak. Poté se vrať, píchni do toho vidličkou a když to bude měkký, je hotovo. Vyndat to snad umíš. Pokud ne, nauč se to, bude se ti to hodit nejenom při práci s prsama. Až to vyndáš a hodíš na talíř, zjistíš, že je to pěkně hnusný. Něco jako se líbat s gumovou pannou, ale zvykneš si. Když tak na to jebni kečup, nebo sójovku. Jestli s tím máš problém, nauč se vařit. Já jsem línej, tak to tak dělám 20 let a už mi to ani nepřijde. A navař si toho rovnou víc, abys měl s sebou do školy na oběd. Sice tě budou mít zpočátku za magora, ale zvyknou si. Časem budeš za borce a na srazech po letech na tebe budou vzpomínat. Jo, to byl ten, co žral furt kuře s rejží. Samozřejmě, máma s tátou budou chvíli řvát, ale když jim spočítáte, že 200 gramů prsou stojí jak dva jogurty a slíbíte, že si najdete brigádu, časem povolí, uvidíš. (slibem nezarmoutíš, pouč se od politiků)

No a co dál? Co třeba ovesné vločky s mlékem? Já vím, teď vrtíte hlavou do stran a nesouhlasíte... Mléko, vločky, to není IN. Laktóza, celiakie, zahlenění, kecy, prdy, beďary. Pokud něčím z toho netrpíte, vykašlete se na tyhle moderní žvásty. Kulturisti před vámi na tom vyrostli všichni.  A co k tomu přihodit pár vajec? To nezní tak zle, nemyslíte? A bacha, ovesné vločky jsou v první řadě zdrojem kvalitních sacharidů a vlákniny, ale kromě toto obsahují i 14 gramů bílkovin! Takže pokud je doplníte trochou mléka (3,3g/100ml) a vejci (7g), získáte maximálně výživné jídlo a dalších 20 g bílkovin.

A když už jsem u toho mléka… 1 litr mléka obsahuje 33 gramů bílkovin a jeho cena je okolo 10-12 Kč. V akci, která je ale někde imrvére. Relikt historie, který ale vždy fungoval. Stejně jako tvaroh. Já ho nedám, nikdy jsem ho nestrávil. Ale spoustu kluků s ním nemá problém. A stačí ho lehce ochutit skořicí, džemem, smíchat ho takto s rýží a udělat si sakra hutnou kaši, to vůbec není marná svačina. A co získáte? 25 gramů bílkovin za necelou dvacku.

Takže co tu zatím máme?

Ke snídani 100g vloček, 1/2l mléka, banán, 3 vejce – cca 40g bílkovin

Ke svačině 250 g tvarohu s rýží – cca 27 g bílkovin

 K obědu 100g rýže, 200g kuřecího masa – 40 g bílkovin

Jsme na 107 gramech bílkovin, a to nepočítám ty rostlinné z rýže a vloček. Takže jich trochu přičtu a jsme na 110 gramech ve třech nijak finančně náročných jídlech.

A co dál? Samozřejmě některá jídla lze opakovat. Podívejte se na většinu kulturistů, jedí to samé furt dokola, ale nechci vám to hned zhnusit. Takže se pojďme podívat na další svačinku, která je pro mě nepostradatelná. Kaši Break. Je tohle doplněk? Nemyslím si. Je to prostě instantní kaše s plnohodnotnými 25 gramy bílkovin, byť uznávám, že to je možná nejdražší položka na seznamu. Ale vyčíhejte ji v akci a dostanete se na slušný peníz kolem 38 korun za sváču. A taky se tím dostanete na 135 gramů bílkoviny, čímž se řítíme do finiše.

A teď tu máme tu lapálii s těmi proteiny. Všelijací chytroprdi zrazují začátečníky od proteinů se slovy o nezbytnosti jídla a tak. Jasně. Akorát že po tréninku je mnohem vhodnější dát lehce stravitelný protein než vytáhnout z tašky zatuchlé maso. Vaše maso, co jste tak mordovali pomocí činek a kladek potřebuje po tréninku jíst. A co nejrychleji. Je hladové a lačné po stavebních látkách a nemá čas až se vám uráčí rozložit kuře v pajšlu. Potřebuje bílkovinu hned a vy máte v jedné odměrce rázem zhruba 30 gramů proteinu a už jsme přes míru.

To je co? Dostali jsme do sebe 165 gramů proteinu ani to nebolelo. A přitom to určitě nestálo víc než běžné jídlo. Pokud tedy doma nejste o chlebu, vodě a paštikách. Děkovat mi nemusíte, stačí když pošlete prachy. Číslo účtu milerád sdělím.