Zbylé body pro restart
Autor: Dušan Synek
14. 3. 2025
V minulém článku jsem se rozpovídal o nějakém „restartu“ pro cvičení, nebo stravovací plán. Těch bodů jsem pár vypíchl, ale protože toho bylo už docela dost, rozhodl jsem se to rozdělit do dvou článků, aby to bylo snesitelnější a nebylo to tak extrémně dlouhý. Takže v tomhle článku jen doťuknu ten zbytek, který mám na srdci.
Třetí strategie: Přizpůsobte si svůj „scénář vítězství“
Chápu to a plně s váma soucítím. Byli jste schopni makat z pohodlí domova pro prvních pár týdnů a našli jste si na to cvičení aspoň 45 minut. Jenže co čert nechtěl… naše každodenní plány začaly nabírat na objemu a ten čas na cvičení se nám pořád zmenšoval. Z těch krásných 45 minut se nám trénink smrsknul na 30 minut, což pro nás nebylo optimální a nestačilo nám to. Proč si teda nestanovit ten scénář pomyslnýho vítězství na 30 minut? Nebo na 20? Na situace jako jsou tyhle bychom měli koukat jako na kolečko, kterým se upravuje hlasitost hudby a můžeme jím točit doleva, nebo doprava podle našich možností. Jenže spousta lidí na tyhle okolnosti kouká spíš jako na vypínač, teda buď zapnout (všechno), nebo vypnout (nic). Podívejte se na to jako na 10letou cestu, kterou před sebou máte. Snažte se vyzkoušet všechny taktiky, strategie a plány, abyste zjistili, co je pro vás nejlepší.
Trénink, který vás dneska čeká není ani tak důležitý sám o sobě, jako návyk, který si vybudujete, a který bude pasovat do vašeho života po další roky. Neměli bychom si klást otázku „Mám dneska čas na cvičení?“ Měli bychom si položit otázku „na jaký trénink, nebo cvičení mám dneska čas?“ Nikde není psáno, že trénink MUSÍ trvat 60 minut. Ať už se jedná o procházku s dítětem, nebo se psem. Ať už si dáte doma rotoped na 10 minut úplně do smrti… všechno se počítá! I kdybyste měli jen na pár minut doma vytáhnout podložku a udělat si pár cviků. Nebo byste si na pár minut zaskákali přes švihadlo, párkrát si v paneláku vyšlápli schody nahoru a dolu… všechno se počítá!
Čtvrtá strategie: Zkuste to znovu
Je to stejný, jako když hrajete videohru… těžkou videohru. Připodobnil bych to k Dark Souls, pokud znáte. Pokud ne, nevadí. Budete padat na hubu a budete na hubu padat hodně. Co se stane, když padnete na hubu? Začnete znova. Akorát s tím rozdílem, že jste chytřejší, zkušenější a naučili jste se něco nového. Použijete novou techniku, novou taktiku, nebo trochu pozměníte to, co minule sedělo. Zkrátka máte ty vědomosti a zkušenosti z minulého pokusu, které můžete využít v dalším kroku. Takže zkoušíte a zkoušíte, dokud neuspějete. Ten úspěch po nějakou dobu trvá a daří se vám, jenže se to může zase po nějaký době zastavit a vám nezbude nic jiného, než opět pozměnit taktiku a pokračovat dál. Není žádná ostuda zkoušet něco, s čím neuspějete na první pokus. Život je jeden velkej experiment a myslíme si, nebo se snažíme, dělat jen to nejlepší. Někdy nám to vyjde, někdy ne, ale o tom to v životě je.
Pátá strategie: Naplňte svoje výsledky
Jakmile zahájíte svůj nový experiment, tady je pár drobných rad, jak můžete všechno to snažení užít ve svůj prospěch.
1) Všechno si napište – Napište si vaše cvičební plány (nebo metody). Napište si všechno, co jste snědli. Přistupujte k tomu jako k vědeckému experimentu a sbírejte data. Plánujte dopředu a buďte PRO-aktivní (dneska budu cvičit trénink A v 5 hodin večer a k večeři si dám lososa s bramborama). Nebuďte RE-aktivní (co bych měl dneska cvičit? Co budu mít dneska k večeři)?
2) Nebuďte na to sami – Je totiž daleko pravděpodobnější, že budete chtít uspět na základě ostatních, se kterými budete trávit čas a budete se stýkat za společným účelem. Začněte se obklopovat lidma, kteří mají stejný cíl, jako máte vy. Tyhle lidi vás totiž budou nabíjet (mentálně i fyzicky), namísto lidí, kteří vás budou potápět, dělat si z vás srandu, nebo sabotovat vaše cíle.
3) Svěřte se profíkovi
a) osobní trenér – Bude nad vámi držet bič, ale taky ochranou ruku. Bude hlídat váš progress, bude monitorovat vaše výsledky (ať už estetické, silové, mentální, nebo zdravotní). Bude vás korigovat a hlídat vaši techniku cvičení. Mám ve svém okolí spoustu známých, kteří potřebují mít kouče na všechno. Věří mu, jsou mu v jistém slova smyslu „oddaní“ a potřebují, aby na ně někdo dohlížel.
- b) online trenér – Doba jde kupředu ve všech ohledech a ve fitness tomu není žádná výjimka. Dneska už jsou schopni trenéři fungovat i na dálku a můžu říct, že hodně slušně. Jen je třeba vědět, komu můžete důvěřovat a jak vybrat toho správného, který nebude kopírovat jídelníček a tréninkový plán stylem CTRL + C a CTRL +V. To platí i pro osobního trenéra, ale na dálku je to asi častější, protože tam nejde o osobní kontakt, takže když to zjistíte, napíšete jen negativní recenzi a tím to hasne. Nicméně pro spolupráci s fitness trenérem na dálku to jde taky mnohem líp. Já osobně se přiznám, že jsem se svěřil jednomu zahraničnímu trenérovi, který má trošku odlišný přístup ke cvičení než drtivá většina trenérů, ale vyhovuje mi to. S jeho teorií se ztotožňuju, líbí se mi jeho přístup jak k tréninku, tak jeho osobní názory na věci, a nakonec jsem se rozhodl, že tomuto člověku budu věřit a jsem pod ním již 6 let. No a za tu dobu jsem se dostal opravdu daleko. Nebojte se tedy přístupu na dálku, protože i ten má hodně velkej smysl.
Viděli jste Lvího krále? Tam Rafiki řekl malýmu Simbovi, abych to citoval: ,,Ano, minulost může bolet, ale buď od ní utečeme, nebo se z ní poučíme.“
Shrnutí:
1) Odpusťte si - Tak, jak mluvíte sami se sebou, byste nemluvili s nikým jiným. Mějte pro sebe soucit a pochopení. Snažíte se!
2) Zjistěte, které experimenty jste už vyzkoušeli – Napište si všechny strategie, které si myslíte, že nefungovaly, nebo vám nevyhovovaly. Gratuluju, pokud jste něco napsali, tak víte, že se k nim TEĎ vracet nemusíte, protože z nějakýho důvodu nefungujou.
3) Zvolte si novou cestu – Dobrý vědec sleduje data z výzkumů a ty si zapisuje. Co bych bejt váma pozměnil?
Cviky – Dělejte toho míň. Soustřeďte se na budování rutiny a buďte konzistentní.
Strava – Méně měňte. Pokud nebudete schopní setrvat v dietě déle než 3 týdny, ta dieta je moc drastická. První 3 týdny diety jsou opravdu nic a člověk to skoro ani nezaznamená, pokud je dieta nastavená správně.
Nechtějte extrémy – Nenechte perfekcionismus sabotovat dobrý proces.
4) Zkuste to znovu
5) Naplňte svoje výsledky – Najděte si na vaši cestu trenéra (ať už na dálku, nebo osobního), nebuďte na to sami a obklopujte se lidma, kteří mají stejný cíl, jako máte vy.
To, že si dáte nějaké předsevzetí, nebo cíl, a nevyjde to ještě neznamená, že to pro příště nemůže vyjít znovu. Dejte tomu šanci!