Jan Caha

Základní pravidla cviků pro optimální svalový růst?

Vybrat cviky, které by pro vás znamenaly odpověď dynamickým růstem svalové hmoty, není vždy zcela lehké. Můžeme ale najít hned několik vodítek, kterými se můžeme řídit při rozhodování, jestli ten a ten cvik bude opravdu lepší pro moje svaly, nebo nikoliv...

Jsou moje ledviny a játra v ohrožení, když jím 2 g bílkovin na kilo?

Když dnes dojdete k lékaři a řeknete mu, že konzumujete více jak 2 g bílkovin na kilogram tělesné hmotnosti, tak se pravděpodobně zhrozí, pokřižuje a začne vám hledat vhodného dárce pro transplantaci ledvin a jater. Zničení jater a ledvin vysokým konzumem bílkovin je totiž jedním z nejzažitějších paradigmatů, se kterými se v lékařském pohledu na kulturistiku a fitness setkáváme.

Pravidla nabírání – co dělat a co nikoliv?

Nabírání je stále jedním z hlavních témat diskuzí ve fitness centrech, a to napříč všemi věkovými i výkonnostními skupinami. A tak, i když zde byla již spousta přehledů, vždy stojí za to si zopakovat ty hlavní body a nejdůležitější prvky, možná je trochu modernizovat a do svého tréninku zařadit to zásadní, co nám moderní věda i postupy ve vztahu ke svalovému růstu nabízí. Rozhodl jsem se tedy v následujících pár článcích celou problematiku ještě více přiblížit.

Jak funguje svalový růst akutně po výkonu?

Pochopit svalový růst je možná daleko složitější nežli svalového růstu reálně dosáhnout. Alespoň toto se zdá, pokud se trochu více začtete do odborné literatury. A tak se pokusme alespoň trochu nakouknout do toho, jak to vlastně v našich svalech při cvičení funguje, a co všechno stojí za tím, že nám může biceps nebo stehno povyrůst o centimetr či dva.

Jak by měl vypadat můj warm-up? 1. díl

Mnoho sportovců si ve fitness zvyklo, že po příchodu do posilovny dvakrát hodí rukama ze strany na stranu a jdou si lehnout na benchpress. Řekněme si upřímně, tento přístup jistě není tím nejlepším, ani z pohledu samotného sportovního výkonu, ani z pohledu sportovní dlouhověkosti nebo prevence zranění. 

Periodizace začátečnického tréninku aneb bench a bicepsový zdvih není nejlepší začáte

Věta: „Dáme bench a bicák“ je snad nejjednodušším a vlastně i jedním ze „základních“ tréninkových plánů, se kterými se začátečník ve fitness centru při honbě za svou vysněnou arnoldovskou postavou potká...

Fitness je o cílech. Jak si svůj fitness cíl nastavit?

Nastavit si vhodně cíl není nic snadného. Do fitness center a za fitness trenéry chodí mnoho nováčků se zcela jasnou představou toho, jak svalnatí by chtěli být, a kterého Mr. Olympia se jim jejich postava vlastně líbí a má dosahovat. To je skvělé. Mít velké sny je vždy důležitým odrazovým můstkem. Tvrdí to totiž všichni motivační řečníci. Dovolím si ale nesouhlasit....

Jak na předtréninkovou výživu?

Jak by měla vypadat předtréninková výživa a jak ji časovat? Jaké makroživiny by měla obsahovat? Jak suplementovat před tréninkem? To vše se dozvíte v našem článku. 

Ideální počet opakování pro svaly a sílu?

Odborný text, který se snaží najít odpověď na zásadní otázku v kulturistice. Jaký je ten správný počet opakování. 

Mléko, pečivo nebo ovoce v dietě nesmím…ale proč vlastně?

Jan Caha, tvůrce diety úspěšné profesionální závodnice v kat. bikini fitness, Moniky Špačkové, detailně popíše svůj pohled na potraviny, které jsou u mnohých "dietářů" naprosté tabu. 

Měl bych opravdu snídat? A případně co?

Snídaně jsou častým tématem polobroscience rozhovorů v šatnách, fitness centru, ale i mimo ni. Pro napsání tohoto článku mě inspiroval číšník na jedné z mých cest, který uviděl příležitost ve vyšší svalové mase svých návštěvníků, chtěl předat své zkušenosti s maximálním svalovým růstem v mládí. „Vše je o snídani, to je základ dne…“ pravil. Nevyvracel jsem mu to, nicméně jsem si myslel své....

Káva a kofein jako nový symbol zdraví?

 Mnoho z nás se setkalo s větou: „ty piješ tolik kávy? To není zdravé“. No vidíte, a možná že právě je!