Jan Caha

Periodizace začátečnického tréninku aneb bench a bicepsový zdvih není nejlepší začáte

Věta: „Dáme bench a bicák“ je snad nejjednodušším a vlastně i jedním ze „základních“ tréninkových plánů, se kterými se začátečník ve fitness centru při honbě za svou vysněnou arnoldovskou postavou potká...

Fitness je o cílech. Jak si svůj fitness cíl nastavit?

Nastavit si vhodně cíl není nic snadného. Do fitness center a za fitness trenéry chodí mnoho nováčků se zcela jasnou představou toho, jak svalnatí by chtěli být, a kterého Mr. Olympia se jim jejich postava vlastně líbí a má dosahovat. To je skvělé. Mít velké sny je vždy důležitým odrazovým můstkem. Tvrdí to totiž všichni motivační řečníci. Dovolím si ale nesouhlasit....

Jak na předtréninkovou výživu?

Jak by měla vypadat předtréninková výživa a jak ji časovat? Jaké makroživiny by měla obsahovat? Jak suplementovat před tréninkem? To vše se dozvíte v našem článku. 

Ideální počet opakování pro svaly a sílu?

Odborný text, který se snaží najít odpověď na zásadní otázku v kulturistice. Jaký je ten správný počet opakování. 

Mléko, pečivo nebo ovoce v dietě nesmím…ale proč vlastně?

Jan Caha, tvůrce diety úspěšné profesionální závodnice v kat. bikini fitness, Moniky Špačkové, detailně popíše svůj pohled na potraviny, které jsou u mnohých "dietářů" naprosté tabu. 

Měl bych opravdu snídat? A případně co?

Snídaně jsou častým tématem polobroscience rozhovorů v šatnách, fitness centru, ale i mimo ni. Pro napsání tohoto článku mě inspiroval číšník na jedné z mých cest, který uviděl příležitost ve vyšší svalové mase svých návštěvníků, chtěl předat své zkušenosti s maximálním svalovým růstem v mládí. „Vše je o snídani, to je základ dne…“ pravil. Nevyvracel jsem mu to, nicméně jsem si myslel své....

Káva a kofein jako nový symbol zdraví?

 Mnoho z nás se setkalo s větou: „ty piješ tolik kávy? To není zdravé“. No vidíte, a možná že právě je!

Jak si poskládat trénink zad?

Důležitý pohled na záda je ten, ve kterém si uvědomujete, že záda nejsou pouze jedním svalem, ale celým obrovitým komplexem svalů pracujícím v různých pozicích, různých úhlech a různé dráze. Jednoduše, je třeba si představit architekturu zádových svalů a k nim přidružené pohyby, které nám pomohou svaly nabudovat. Které svaly nás tedy budou tréninkové hlavně zajímat?

Pečivo ani mléko do výživy nebo diety nepatří? Ale jděte…

Do dnešního článku jsem si vybral dva časté mýty, se kterými se setkávám snad na denní bázi. Ne snad v oblasti kulturistiky a fitness, kde jsou přeci jen sportovci již trochu vědomostně posunuti nad běžnou veřejnost. Ale právě u oné běžné veřejnosti. Podíváme se společně na to, jestli pečivo nebo mléko do naší výživy patří, zda lepek zalepuje střeva anebo zda mléko zahleňuje.

Alkohol a hubnutí

Blíží se nám léto, a to je vždy tak trochu spojeno s různými akcemi, párty a také konzumací alkoholu. To, že může mít alkohol na hubnutí opravdu neblahý vliv je již obecně známé. Jak ale tento proces funguje reálně? 

Měla by žena silově trénovat? A jak si trénink poskládat?

Silový trénink patří do rukou i žen, a to se všemi výhodami, které v kontextu silového tréninku znáte. Samozřejmě, zřejmě ne všichny ženy si představí to, že budou tahat těžké činky nebo se někde vytahovat na hrazdě. Není vůbec třeba...

Rýže, těstoviny, nebo brambory? Který zdroj sacharidů je pro moje svaly nejlepší?

Vybrat ten nejlepší zdroj sacharidů do svého jídelníčku, je často oříškem, kteří řeší nejeden fitnessák a nadšenec do železné hry. Často pak jeho uvažování skončí u obligátního kuřete s rýží. Na tom není nic špatného, je to dle mého ale velká škoda. I fitness jídelníček totiž může být pestrý, barevný a plný kvalitních na mikroživiny bohatých potravin.